NOAH – megaměsto v obrovské pyramidě budoucnosti

Arkologie je pojem označující gigantické budovy fungující jako samostatná uzavřená megaměsta. Příkladem může být Hvězda smrti z Hvězdných válek, Zion z filmu Matrix, nebo z reálného světa třeba termitiště. Lidé zatím nic podobného nepostavili. Ale navrhli jich spoustu. Nejnovější kousek se jmenuje NOAH a pochází od skupiny designérů a architektů.  
architektura NOAH

NOAH, zkratka pro „New Orleans Arcology Habitat“, připomíná obrovskou pyramidu. Je určena pro 40 000 obyvatel. Uvnitř najdeme obytné prostory, obchody, školy, dopravní systém, hotely, kasina, veřejné prostory. A také parkoviště pro 8000 automobilů.

Město New Orleans je z větší části postaveno pod výškou hladiny moře. Na to ostatně doplatilo před několika lety, kdy hurikán Katrina protrhl tamní hráze a prakticky celé město zatopil.

Architekti a designéři se rozhodli, že NOAH bude odpovědí na všechny tyto problémy. Jednou ze tří hlavnch výzev bylo překonat fyzické a psychologické škody, které páchá rychle se proměňující počasí.

Druhou výzvou bylo příliš velké množství vody. Voda je v New Orleans všudypřítomná, neustále hrozí záplavy nebo bouřky. Třetí výzvou je měkká půda na které je New Orleans vybudováno.

architektura NOAH

NOAH, obrovská struktura a město v jednom, je proto vytvořena jako plovoucí budova umístěná do umělé nádrže o průměru 400 m a hloubce asi 80 metrů.

Výška samotné pyramidy je kolem 400 metrů. Část energie získává z , , probíhá v ní recyklace vody, přirozené ochlazování, další část energie pochází z vodních turbín umístěných v řece Mississippi.

Yankodesign

Jan Horčík

Zakladatel a šéfredaktor magazínů Ekologické bydlení a Hybrid.cz.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *