Ekologické bydlení

Rodinný dům, nízkoenergetické bydlení, zelená úsporám
   hledat:
9. 6. 2009 v rubrice Architektura

Jak bude vypadat v roce 2060? Podle profesora Erica Ellingsena a jeho spolupracovníka Dicksona Despommiera třeba jako gigantická pyramidová farma na okraji města. se podle názoru obou pánů mají již brzy stát skutečností, ba dokonce nezbytnostní měst budoucnosti. Zatímco počet obyvatel měst narůstá, zatímco klesá. Despommier to dokonce vidí tak špatně, že pokud se dnes nezačně nic podnikat, v roce 2060 by mohly čelit až 3 mld. lidí hladomoru.

pyramidová farma

Řešením má být jejich Pyramidová farma, soběstačný ekosystém, který dokáže produkovat potraviny, ale také zpracovávat odpady. Zároveň Despommier vidí vertikální farmy, které mohou fungovat například na bázi, jakožto úlevu pro klasické „horizontální“ farmy na venkově. Půda dostane možnost se zregenerovat a znovu nabít energii pro další generace. Co myslíte, jsou to jen bláznivé nápady, nebo bez vertikálních farem skutečně lidé ve městech nebudou moct žít?

inhabitat
 Jan Horčík
Zakladatel a šéfredaktor magazínů Ekologické bydlení a Hybrid.cz.
 

Ekologické bydleníMagazín Ekologické bydlení vydává Chamanne s.r.o. ISSN 1803-0211. RSS Mediálně zastupuje Impression Media. Naše další projekty Hybrid.cz