Malá větrná turbína pro domácnosti

Pro majitele jsou dnes stále nedostupnou záležitostí. To ovšem neznamená, že by neexistovala poptávka – trh je rozhodně obrovský, stačí mít ten správný produkt. Americká společnost WindTronics se rozhodla učinit krok tímto směrem, když představila svou WT6000 určenou právě pro domácnosti a oblasti, kde fouká velmi pomalý vítr (kolem 3,2 km/h).
větrné turbíny WindTronics
Turbína byla vyrobena ve spolupráci se společností Honeywell a de-facto jde o větrnou turbínu „obrácenou naruby“. Magnety jsou umístěny v okrajích obruče, kolem nichž rychle rotují magnetické špičky listů. Energie tedy není složitě přenášena přes různé převody. Údajně dokáže vyrobit až 2000 kWh ročně, což pro průměrnou americkou domácnost znamená 15% až 20% celkové spotřeby.
větrné turbíny WindTronics
Turbína váží 43 kg a má 1,83 m v průměru, lze ji snadno přidělat na střechu, ke komínu, nebo na samostatný stojan. V prodeji bude od letošního října ve vybraných obchodech Ace Hardware za 4500 dolarů (v přepočtu asi 100 000 Kč, teoretická návratnost při našich cenách asi 10 let). Bezpečnost turbíny je zajištěna tak, že při rychlostech větru vyšších než 72 km/h se turbína sama vypne. Hlučnost se pohybuje od 35 do 45 decibelů. Firma chce vyrobit první rok až 50 000 kusů.
Související články:

Jan Horčík

Zakladatel a šéfredaktor magazínů Ekologické bydlení a Hybrid.cz.

12 komentářů: „Malá větrná turbína pro domácnosti

  • 27. 9. 2012 (7.52)
    Trvalý odkaz

    Od prvního zveřejnění projektu je mi pokládána od potenciálních zájemců řada praktických otázek, na některé proto stojí za to i tady odpovědět.

    – k hlavní podmínce pro potenc. zájemce o účast na projektu
    Pokud má potenc. zájemce vážný zájem o účast na projektu, ale nějak nesplňuje základní podmínku, tj. že musí mít alespoň obecné povědomí o složení klasické malé větrné elektrárny a aby byl schopen zajistit obstarání některé části pro uskutečnění projektu, v takovém případě není nic jednodušího, než že se takový zájemce spojí s někým známým, kdo takovou podmínku splňuje a taky zvažuje pořízení MVVE, a společně se příhlásí do projektu. Získají tak dvě stavebnice MVEE, ale bude už jen na nich, jak si vzájemně vypomůžou. Mít se s kým poradit, je tak i tak určitá výhoda, protože každý projekt jakéhokoliv druhu malé větrné elektrárny je vždy nelehká záležitost i pro renomované firmy. Vždyť některé druhy výpočtů ohl. aerodynamiky, které jsou nezbytné pro navrhnutí správného tvaru profilu listu větrné turbíny, jsou zcela totožné např. pro výpočet tvaru karoserie závodních vozů F1 nebo křídel letadel.

    – k hlavní přednosti společné výroby stavebnice
    Každý potenc. zájemce o vyrobení malé větrné elektrárny (MVEE) je hned zpočátku rovnou postaven k té nejsložitější otázce – jaký vůbec zvolit tvar větrné turbíny (průměr rotoru, profil listů rotoru a jejich počet) a jak ji vyrobit. A to je docela nelehká záležitost i pro renomované firmy, protože zahrnuje dokonce několik techn. oborů. Je to totiž právě větrná turbína, která nakonec tvoří u MVEE něco jako srdce člověka …jen na jejích vlastnostech závisí, jaký výkon bude MVEE jako celek vůbec dávat. Myslím si proto, že většina zájemců, kteří by si rádi vyrobili kvalitní MVEE, prostě ani při největší snaze toho není schopna dosáhnout bez cizí pomoci. Výroba jednoho druhu rotoru je totiž s ohledem složitost rentabilní jen tehdy, že je současně vyráběn pro větší kolektiv zájemců. Bohužel to ale podobně platí i o ostatních částech MVEE (např. o el. generátoru). Každý zájemce o vyrobu MVEE by si proto měl raději pořádně rozmyslel, jak ji uskutečnit. Nejmenší možná rizika totiž nabízí jen kolektivní výroba, proto tedy i tento nabízený projekt.

    – k nevýhodám MVEE s vertikální osou rotace
    Často se setkávám s mylnými názory ohl. významu větrných turbín s vertikální osou rotace – např. Savoniusovou. Internet je toho bohužel plný, ale mezi skutečnými uživateli a renomovanými výrobci přesto převažují instalace a výroba klasických větrných elektráren, tj. s horizontální osou rotace. A proč tomu je právě takto, pro to je kupodivu snadné vysvětlení: jakýkoli druh větrné turbíny s vertikální osou rotace, a ať už sebevýznamnějšího tvůrce (i od Savoniuse). má velmi nízkou účinnost. Stačí třeba kliknout na http://cs.wikipedia.org/wiki/Savoniova_turbína , kde se uvádí o Savoniusové turbíně účinnost 10 – 20 %. Jsem dokonce přesvědčen, že běžnou výrobou lze dosáhnout spíše těch 10 nebo nanejvýš 15 % (dá se to poměrně přesně spočítat). Nehledě už k tomu, že působí na pohled příliš mohutně, neesteticky (oproti elegantnímu vrtulovému rotoru), což je taky velmi důležité ke zvážení všech pro a proti, protože komu z nás by nezáleželo i na okolí našeho bydliště. Závěrem proto mohu snad uvést ještě tuto zásadu: tam kde připadá v úvahu instalace větrné turbíny s horizontální osou rotace, tam je nehospodárné instalovat větrnou turbínu s vertikální osou rotace.

    Vedoucí projektu, kontakt: psmvee(zav.)volny(tečka)cz

    Reagovat
  • 14. 9. 2012 (12.20)
    Trvalý odkaz

    PROJEKT STAVEBNICE MALÉ VĚTRNÉ ELEKTRÁRNY – Dobrý den, máte-li někdo vážný zájem o pořízení velmi kvalitní malé větrné elektrárny (s horizontální osou rotace větrné turbíny, tj. takové té klasic. vrtulové větrné elektrárny, o počtu listů 3 až 6), tak se můžete bezplatně přihlásit do projektu, který vám umožní ji snadno získat ve formě stavebnice. Základní podmínkou přihlášení je ta, že každý zájemce musí mít alespoň obecné povědomí o složení klasické malé větrné elektrárny, a hlavně, aby byl schopen zajistit obstarání některé části pro uskutečnění takového projektu. Já například obstarám zejména vše potřebné pro volbu vysoce účinného typu rotoru větrné turbíny a výpočet jeho tvaru (dosažené míra účinnosti každého druhu větrné turbíny vždy tvoří hlavní parametr každé větrné elektrárny), další účastník projektu zase třeba obstará formu pro výrobu listu rotoru větrné turbíny laminováním (z karbonu nebo sklotextilu), jiný zase vysoustružení hlavní hřídele větrné turbíny atd. Průměr rotoru větrné turbíny bude buď cca 2 m pro zájemce, který ji hodlá instalovat natrvalo, nebo o průměru cca 1 m pro zájemce, který ji instaluje jen příležitostně, např. u své chaty, při táboření, na jachtě apod. Účastníkům projektu tak vznikne jedinečná příležitost, jak si levně a snadno pořídit vysoce kvalitní výrobek malé větrné elektrárny, protože se bude odlišovat od sériových výrobků tím, že bude určena na co nejnižší rychlost větru (s ohledem na větrné poměry území ČR), bude mít co nejvyšší účinnost a jako generátor bude použit pomaloběžný neodymový alternátor. Projekt je realizován ve formě neziskového sdružení, jehož každý člen jen přispěje podle svých možností poměrným dílem k jeho uskutečnění. Kontakt: psmvee(zav.)volny(tečka)cz

    Reagovat
  • 10. 4. 2012 (23.25)
    Trvalý odkaz

    mnělbych zajem o petruv zlepšovak kterýmně moc zaujal,jsou mezi náma dost kuryozních lidi kteři dokaži virobyt tak banalní věc jako je ta zmyněná věc.jsem soukromá osoba která by mněla vážný zajem o virobu vlastní ho proudu, pro mouj rodiný domek pokud vás pane petře zaujal muj inzerad tak vás moc prosím o spětný kontakt muj imejl je marian@seznam.cz moc prosim o spětný kontatk

    Reagovat
  • 6. 11. 2011 (17.02)
    Trvalý odkaz

    JAK VYROBIT MALOU VĚTRNOU ELEKTRÁRNU V DOMÁCÍCH PODMÍNKÁCH?
    Dobrý den, možná je to na první pohled jednoduchá otázka, ovšem ani zdaleka ne snadná k jednoznačné odpovědi. Pokud si chcete vyrobit malou větrnou elektrárnu (MVE), ale netroufáte si na to sám, můžete nezávazně napsat na níže uvedenou e-mailovou adresu a přidat se ke kolektivu dalších podobných zájemců. Cílem kolektivu je vytvořit tým cca 10 – 20 zájemců o pořízení malé větrné elektrárny, kteří pak přispějí poměrným dílem a podle svých možností něčím potřebným k její výrobě – ať už třeba zajištěním výroby nějakého komponentu, materiálu, informace, kontaktu apod. Vznikne tím jedinečná příležitost, jak si levně pořídit velmi kvalitní výrobek MVE a stavebnicového typu. Vyrábět se bude větrná elektrárna vrtulového typu s horizontální osou rotace, tj. klasický typ větrné elektrárny. Odlišovat se bude MVE od sériových výrobků tím, že bude vyprojektována na co nejnižší rychlost větru a na co nejvyšší účinnost. Jako generátor bude použit pomaloběžný typ s neodymovými magnety. A může taky napsat nějaká firma, která má zájem vyrobit v potřebném počtu některý komponent MVE. mve(zavináč)volny(tecka)cz

    Reagovat
    • 4. 4. 2023 (15.48)
      Trvalý odkaz

      Dobrý den, také já se zajímám o větrné elektrárny a domnívám se, že pro kutilskou výrobu
      je výhodná výroba tzv. Savoniova rotoru, který má poměrně nízkou rozběhovou rychlost. Dokonce
      je běžně dostupný materiál z druhotných surovin, který lze použít pro výrobu základního
      dílu, čili samotného „křídla“. Dokonce se domnívám, že lze dosáhnout ještě větší účinnosti,
      než jakého dosahuje stávající Savoniův rotor. K tomu by však bylo potřebné získat odborníka
      z oboru letectví , přesněji odborníka na konstrukci křídel a se zkušenostmi se stavitelnou
      geometrií křídel. Podotýkám, že podle toho, co jsem se dočetl o Savoniově rotoru, je k jeho
      rozběhu postačující velmi nízká rychlost větru, ne li vůbec nejnižší, ze všech větrných rotorů.
      Samotná výroba by potom mohla být poměrně nepříliš náročná. Domnívám se také, že lze
      vyrobit i baterii, pro uložení vyrobené energie a opět z využitím poměrně dostupných , nevyužitých
      velkoobjemových nádob, opět za velmi výhodnou cenu.

      Reagovat
  • 23. 3. 2011 (10.12)
    Trvalý odkaz

    dobry den , nemate nejake nove informace o tomto produktu ?

    Reagovat
  • 11. 12. 2010 (11.55)
    Trvalý odkaz

    V mém předchozím příspěvku, jsem naznačil, že jsem vyvinul vysoce účinný vrtulový rotor. Ve skutečnosti se jedná o absolutní světovou špičku. A protože by ho stálo za to vyrábět i seriově, tak bych i přivítal, pokud by se přihlásil zájemce o výrobu. Týká se to zejména firem, které už mají zkušenosti s výrobou z laminátu (skelného, uhlíkového apod.). Nabídka je pak o to zajímavější, že rotor může mít i charakter vynálezu. mve(zavináč)volny(tecka)cz

    Reagovat
  • 10. 11. 2010 (16.26)
    Trvalý odkaz

    Ano, výše uvedené názory jsou v podstatě správné. Na druhé straně je ovšem i pravda, že běžné vrtulové rotory, natož celé domácí větrné elektrárny takového typu, jsou pro české zájemce finančně nedostupné. Vyvinul jsem proto vysoce účinný vrtulový rotor, a to právě pro nízkou rychlost větru, přičemž její koncepce umožňuje doplňovat počet listů od dvou do šesti (tj. podle finančních možností zájemce). Je tedy vhodná jako domácí větrná elektrárna. Pokud by měl někdo zájem o výrobní dokumentaci, může mi napsat na mve(zavináč)volny(tečka)cz Bude-li ale zájemců hodně, tak raději zajistím výrobce, který by ji za rozumnou cenu vyráběl.

    Reagovat
  • 10. 11. 2010 (15.20)
    Trvalý odkaz

    Ano, výše uvedené názory jsou v podstatě správné. Na druhé straně je ovšem i pravda, že běžné vrtulové rotory jsou pro české zájemce finančně nedostupné. Vyvinul jsem proto vysoce účinný rotor, a to právě pro nízkou rychlost větru. Je sice vhodná pro všechny myslitelné velikosti, ale hlavně právě jako domácí větrná elektrárna. Pokud by měl někdo zájem o výrobní dokumentaci, může mi napsat na mve(zavináč)volny(tečka)cz Bude-li ale zájemců hodně, tak raději zajistím výrobce, který by ji za rozumnou cenu vyráběl.

    Reagovat
  • 21. 6. 2010 (15.29)
    Trvalý odkaz

    Pro nainstalovani na strechu domu je to nesmysl, ten obrazek co tam je, jako ze je ta „turbina“ velka asi jako komin je pekne zkreslujici. Pisou ze to ma prumer skoro dva metry tzn. predstavte si na obrazku spise kolecko o prumeru tech DVOU dveri co jsou na obrazku. Hned to bude vypadat jinak. Rozhodne bych nechtel byt tim, co to tam bude instalovat a nechtel bych byt ani tim, kdo v tom dome bude zit, kdyz prijde vichrice, protoze se to sice zastavi jak pisou v clanku, ale vitr nikdo nezastavi a pri velkem vetru to vyvrati strechu, pripadne nevyvrati, ale cena instalace bude silena. A to se vubec nebavim o nakladech na opravy, protoze tato „pokrokova“ konstrukce bez prevodu je sice jednodusi vzhledove, ale opravy i samotna konstrukce musi byt mnohem drazsi. Postavit velke kolo s lopatkami a maly generator je mnohem lepsi po vsech strankach nez vyrobit velky a hlavne elektricky ucinny generator, ktery musi mit nejaky aerodynamicky tvar. A urcite by neskodilo opravit v clanku ten nesmysl jak jsou tam magnety po obvodu a magneticke spicky listu v rotoru. Navic podle obrazku to vypada, ze tam ty listy jsou snad z nejake latky a ty pohani kruhovy rotor s magnety. At uz je tohle reseni jake chce, rozhodne je vyroba drazsi nez klasicka koncepce stejneho vykonu.(zakonite musi byt, protoze velky(obrovsky) motor je drazsi nez maly motor).

    Reagovat
  • 16. 4. 2010 (7.45)
    Trvalý odkaz

    Zajímalo by mě, proč naši lidé už něco podobného nevyrábí u nás? Bylo by to rozumnější než pořád prosazovat auta. Rozhodně by to uvítála spousta lidí, která by něco podobného mohla mít na svých domcích. 3,2 m/s je v našich podmínkách reálná rychlost větru.

    Reagovat

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *