Další vertikální farma, tentokrát v Torontu

Už několikrát jsme psali o či , které mají v budoucnosti posloužit jako zdroj potravin pro rostoucí městskou populaci. Architekt Gordon Graff, student na University of Waterloo, navrhnul svůj vlastní projekt nazvaný Skyfarm. Jde o obrovskou tmavou věž, kde jsou pěstovány namísto v půdě v živinami obohacené vodě, tedy hydroponicky skrze 59 pater věže. Díky kontrolovanému vnitřnímu klimatu už nejsou sklizně závislé na ročním období a proměnách klimatu.
vertikální farma architekta Gordona Graffa
Díky celoročnímu potenciálu pěstování by se údajně mohlo z jednoho akru uvnitř vypěstovat stejné množství potravin jako z šesti akrů klasické zemědělské půdy. To stačí zhruba pro 50 000 lidí. Pokud by se podobných staveb jako je Skyfarm vybudovalo v okolí velkoměst více, mohlo by to zcela změnit systém zásobování s potravinami.
vertikální farma architekta Gordona Graffa
Skyfarm má však i své nevýhody. Především, je potřeba neustálého , které je náročné na elektrickou energii. Jedna Skyfarm by mohla spotřebovat až 82 milionů kWh ročně. Hydroponické pěstování potravin také spotřebovává nemalé množství vody, větší než klasické zavlažování půdy.
vertikální farma architekta Gordona Graffa
Přesto však Graff svému projektu věří. Navrhnul jej tak, aby byl pokud možno co nejvíce soběstačný. Bioplynová elektrárna, která by měla být sycena odpadními produkty, případně odpadními produkty celého města, by měla dodávat dostatek elektřiny. „Možná to celé vypadá jako výlet do budoucnosti, ale všechny potřebné technologie jsou tady a teď,“ řekl o projektu Skyfarm Graff. Mezi výhody patří i skutečnost, že by se ušetřily by se tisíce litrů paliva a emisí potřebných k potravin na dlouhou vzdálenost, energie potřebná na chlazení a dlouhodobé uskladnění potravin a podobně.

Související články:

treehugger, inhabitat

Jan Horčík

Zakladatel a šéfredaktor magazínů Ekologické bydlení a Hybrid.cz.

2 komentáře: „Další vertikální farma, tentokrát v Torontu

 • 27. 11. 2013 (19.45)
  Trvalý odkaz

  Celkově hydroponie vychází se spotřebou o proti konvenčnímu zemědělství o 90% úsporněji. nevím proč zde lžete. Asi jste to špatně přeložili :) stačí logicky uvažovat tato voda vlastně nikam neuniká neodtéká do pozemních vod , a určitě se tolik nevypařuje, v tomto všechny typy hydro aero aqua ponie jsou nepřekonatelné a jsou budoucností

  Reagovat
 • 3. 1. 2012 (21.27)
  Trvalý odkaz

  Pracuji v Portugalsku pro firmu vyrábějící foliáky. Momentálně navrhuji vertikální skleníky, které si bude moct dovolit každý majitel bioplynové stanice. Jedná se o stavbu která se skládá podobně jako LEGO, tak to nazval můj spolupracovník. Každá bioplynová stanice vyrábí v kogenerační jednotce kromě el. energie i velké množství tepla a né každá má na tento produkt odbyt. Moje řešení dává možnost využití obou produktů těchto BPS. Navíc se dá velice dobře využít i další produkt BPS a to kvalitní kompost. Provozovatel BPS tak na malé ploše podstatně zkrátí dobu, kdy se mu vrátí vložené investice.
  Pokud bude mít někdo zájem o podrobnější informace kontaktujte mě na ´´miroslavleo@gmail.com.

  Reagovat

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *