V USA není zájem o energii z obnovitelných zdrojů

Španělská firma Iberdola Renewables (IR), jeden z největších dodavatelů obnovitelných zdrojů energie, bude muset zastavit svůj dosud největší projekt ve Spojených státech. Jednatřicet kilometrů čtverečních při pobřeží Severní Karolíny tedy nepokryjí obří nosníky turbín za stovky miliónů dolarů. Zajímavý je ale především fakt, že „stopku“ obrovské investici nedali místní obyvatelé ani ekologičtí aktivisté. Důvod pozastavení je mnohem prostší: nikdo z velkých odběratelů elektrické energie nemá o zelenou elektřinu zájem.

Větrná farma španělské společnosti Iberdola Renewables, foto: IR
Větrná farma španělské společnosti Iberdola Energies, foto: IR

Projekt IR, pojmenovaný Desert Wind, nedaleko města Elizabeth, začal už v roce 2009. Celková investice do realizace by představovala 600 milionů dolarů, a v konečném provedení by 150 turbín mohlo energií zásobovat na 70 000 domácností.

IR nepodcenili téměř žádné možné komplikace: za miliony dolarů byl proveden anketní průzkum mezi obyvateli, s majiteli pozemků byla domluvena více než štědrá smlouva o pronájmu. Za 6000 dolarů ročně výstavbě obřích větrníků na svých pozemcích rozhodně nebránili.

Průzkum udržitelnosti investice zahrnoval i studii o úrovni silniční sítě, aby se vyloučila možnost komplikace při dopravě stavebního materiálu, a samozřejmě nemalé peníze stály i analýzy klimatické a meteorologické mapy regionu, které měly konečně potvrdit efektivnost velkého záměru.

Své souhlasné stanovisko vydalo i ministerstvo životního prostředí, na které zapůsobila řada environmentálních studií placených společností Iberdola Renewables. Pozoruhodná byla i jakákoliv absence protestů či nesouhlasu. Projekt byl prostě podle všech ukazatelů odsouzen k úspěchu.

Bohužel, kámen úrazu byl v jednání s odběrateli energie. Ani po měsících jednání se IR nepodařilo zajistit si s nimi smlouvu. A bez smlouvy s garancí odběru nebylo možné projekt udržitelný způsobem nadále financovat.

Progress Energy, jeden z potenciálních odběratelských subjektů, nedošel po dlouhých jednáních s IR ke shodě. „Jejich cena byla příliš vysoká,“ řekl mluvčí Progress Energy, Mike Hughes. „A to i ve srovnání s jinými projekty alternativních zdrojů energie.“

Kvůli prodlení padla i varianta jednorázového finančního stimulu v úhrnu 30 % nákladů, který vláda USA dříve zvažovala. V současnosti jsou totiž v USA ve výhodě hlavně elektrárny na zemní plyn.

Pokles poptávky v oblasti zdrojů energie související s , dlouhodobá recese trhu s energiemi, spolu s historicky nejnižší cenou zemního plynu, to jsou prý hlavní příčiny, proč firma Iberdola Renewables bude muset svůj projekt uložit k ledu.

sustainablebusinessoregon.com
Sdílet: