Ameriku čeká revoluce: solární energie bude levnější než elektřina ze sítě!

John Farrell, nadšenec do solární energie, vytvořil unikátní mapu. Zobrazil na ní časovou přímku a na mapě vypíchnul města, kde v tom kterém roce dosáhne cena elektřiny vyrobené v domácí střešní solární elektrárně stejné ceny jako elektřina ze sítě. Prvním takovým městem bude San Diego příští rok. Do sedmi let bude mít přístup k levné elektřině ze slunce 1 ze 6 Američanů.

Mapa amerických měst na časové ose podle toho kdy tam bude elektřina ze slunce stát stejně jako elektřina z rozvodné sítě. mapa: John Farrell
Mapa amerických měst na časové ose podle toho kdy tam bude elektřina ze slunce stát stejně jako elektřina z rozvodné sítě. mapa: John Farrell

Dosažení tzv. „grid parity“, tedy stavu, kdy elektřina vyrobená v solárních panelech domácí solárních elektrárny je stejně drahá jako ta ze sítě, představuje klíčový okamžik pro rozvoj solární energetiky.

Pochopitelně záleží na řadě klíčových proměnných. Nejdůležitější je však skutečnost, že jako všude na světě, i v USA cena solárních panelů každý rok výrazně klesá a cena elektřiny vyrobené ve fosilních elektrárnách naopak stoupá.

Při tvorbě své mapy Farrell počítal s následujícími hodnotami: v roce 2011 byla cena solární elektřiny $4 za instalovaný watt výkonu. Jako cenu elektřiny ze sítě bral průměrnou cenu pro domácnosti v klíčových metropolitních oblastech.

A následně počítal s jednoduchou rovnicí, že každý rok klesne cena solární elektřiny o 7 % a cena elektřiny ze sítě stoupne o 2 %.

Podle jeho mapy tedy bude v roce 2027 mít až 156,5 milionu Američanů možnost přejít na solární energii bez toho, aby museli platit cokoliv navíc proti elektřině z rozvodné sítě.

energyselfreliantstates.org
Sdílet:

Jan Horčík

Zakladatel a šéfredaktor magazínů Ekologické bydlení a Hybrid.cz.