Ameriku čeká revoluce: solární energie bude levnější než elektřina ze sítě!

John Farrell, nadšenec do solární energie, vytvořil unikátní mapu. Zobrazil na ní časovou přímku a na mapě vypíchnul města, kde v tom kterém roce dosáhne cena elektřiny vyrobené v domácí střešní solární elektrárně stejné ceny jako elektřina ze sítě. Prvním takovým městem bude San Diego příští rok. Do sedmi let bude mít přístup k levné elektřině ze slunce 1 ze 6 Američanů.

Mapa amerických měst na časové ose podle toho kdy tam bude elektřina ze slunce stát stejně jako elektřina z rozvodné sítě. mapa: John Farrell
Mapa amerických měst na časové ose podle toho kdy tam bude elektřina ze slunce stát stejně jako elektřina z rozvodné sítě. mapa: John Farrell

Dosažení tzv. „grid parity“, tedy stavu, kdy elektřina vyrobená v solárních panelech domácí solárních elektrárny je stejně drahá jako ta ze sítě, představuje klíčový okamžik pro rozvoj solární energetiky.

Pochopitelně záleží na řadě klíčových proměnných. Nejdůležitější je však skutečnost, že jako všude na světě, i v USA cena solárních panelů každý rok výrazně klesá a cena elektřiny vyrobené ve fosilních elektrárnách naopak stoupá.

Při tvorbě své mapy Farrell počítal s následujícími hodnotami: v roce 2011 byla cena solární elektřiny $4 za instalovaný watt výkonu. Jako cenu elektřiny ze sítě bral průměrnou cenu pro domácnosti v klíčových metropolitních oblastech.

A následně počítal s jednoduchou rovnicí, že každý rok klesne cena solární elektřiny o 7 % a cena elektřiny ze sítě stoupne o 2 %.

Podle jeho mapy tedy bude v roce 2027 mít až 156,5 milionu Američanů možnost přejít na solární energii bez toho, aby museli platit cokoliv navíc proti elektřině z rozvodné sítě.

energyselfreliantstates.org

Jan Horčík

Zakladatel a šéfredaktor magazínů Ekologické bydlení a Hybrid.cz.

7 komentářů: „Ameriku čeká revoluce: solární energie bude levnější než elektřina ze sítě!

 • 6. 1. 2012 (16.14)
  Trvalý odkaz

  Cena solárních panelů se bude snižovat úměrně s rostoucím množstvím vyrobených kusů. S rostoucí výrobou lze částečně ušetřit na cenách materiálů (slevy pro velkoodběratele), ale především se pak firmám vyplatí investovat do vysoce výkonných plně automatizovaných výrobních linek, které chrlí jeden panel za druhým s opravdu nízkými náklady.
  Dalšími způsoby, jak snížit cenu za watt výkonu je samozřejmě zvýšit účinnost panelu, vyvinout nové technologie jak samotných panelů tak výroby nebo vyvinout panely z levnějších materiálů atd…
  Krásně to lze vidět na vývoji cen LCD panelů za posledních cca 12 let. Ale zatímco u LCD televizí už jsem se přiblížili cenovému dnu a cena už se nejspíš snižovat nebude, FVE panely tento vývoj mají ještě před sebou.

  Reagovat
 • 3. 1. 2012 (12.22)
  Trvalý odkaz

  To prvy anonym:

  Mladenci, to mate problem napisat nejaky nick, napr. IQ nula, aby aspon ta diskusia mala hlavu a patu?

  Vedel by si nam viac rozlustit Tvoju vetu: „Čínské výrobky budou zdražovat kvůli vyšším nákladům, ale proti půjde výrazné zlevňování výroby. To první jsou jednotky procent, to druhé desítky procent ročně. Ale i úplně bez Číňanů by cena klesala.“

  Naklady su tvorene surovinou, technologiou, cenou prace, energii a dopravy. Ktorá z tychto poloziek pojde o jednotky hore a ktora o desiatky dole? Myslis cenu prace?

  Prajem prijemny den
  miro novak

  Reagovat
 • 2. 1. 2012 (18.31)
  Trvalý odkaz

  To co predikuje dotyčný pán zřejmě bude jen další snůška zelené ideologie i když možná podložená poněkud fundovanějšími argumenty než jsou ty co tady převádíš ty.

  Reagovat
 • 2. 1. 2012 (18.26)
  Trvalý odkaz

  chtěl jsi říct solární tuneláři jsou k nezastavení, že …

  Reagovat
 • 2. 1. 2012 (15.08)
  Trvalý odkaz

  miro: Co predikuje dotyčný pán je jen otázka času, splést se můře pouze v dynamice vývoje, ne trendu.

  Čínské výrobky budou zdražovat kvůli vyšším nákladům, ale proti půjde výrazné zlevňování výroby. To první jsou jednotky procent, to druhé desítky procent ročně. Ale i úplně bez Číňanů by cena klesala.

  Reagovat
 • 2. 1. 2012 (12.55)
  Trvalý odkaz

  U mne se již stalo v minulém roce. Jen ČEZ blokuje a brzdí připojování malých domácích elektráren. Pokrok ale stejně nezastaví.

  Reagovat
 • 2. 1. 2012 (12.03)
  Trvalý odkaz

  V case, ked cinski vyrobcovia cenou pod vyrobou priviedli do bankrotu americke a nemecke firmy, takze sa mozu vratit k zisku, tak pride nejaky Farrell s predstavou, ze cinania budu svoje dotacoie este zvysovat? Pan Horcik, ked uz nerozmysla Farrell, neprenasajte to na nas, dakujem.

  prajem prijemny den
  miro novak

  Reagovat

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *