Americký středozápad jako epicentrum větrné energetiky

Malé úspěchy se také počítají, ale proč být skromný. Asi tak uvažují manažeři ve společnosti Xcel Energy, kteří se rozhodli udělat z amerického středozápadu centrum obnovitelných zdrojů energie. Nedávno představili plán na vybudování čtvrté větrné farmy v Severní Dakotě, která doplní tři už schválené projekty.

Podobné větrné mlýny se v USA využívají pro čerpání vody nebo výrobu elektřiny už déle než století. Dnes je nahrazují supermoderní větrné turbíny. foto: Patrick Bolduan, licence Creative Commons Attribution-Share Alike 2.0 Generic
Podobné větrné mlýny se v USA využívají pro čerpání vody nebo výrobu elektřiny už déle než století. Dnes je nahrazují supermoderní větrné turbíny. foto: Patrick Bolduan, licence Creative Commons Attribution-Share Alike 2.0 Generic

Nová farma ušetří 320 000 tun emisního oxidu uhličitého, okolo 220 milionů dolarů na energiích a také se pomůže zásobovat 750 000 domácností čistou elektřinou. Ambiciózní vedení energetické společnosti Xcel Energy si dává za cíl postupně zajistit obnovitelné zdroje energie pro celou oblast amerického středozápadu, a zlepšit tak stav tamního životního prostředí.

S tím jde ruku v ruce i snížení závislosti celé oblasti na dovozu ropy. Optimistické odhady hovoří o dalších úsporách spojených s „alternativou čistých energií“ v oblasti paliv v hodnotě dalších 140 milionů dolarů.

Dohromady mají všechny čtyři větrné farmy zajistit pro region výkon 2550 MW. V současnosti čeká čtvrtý projekt na schválení Správou veřejných služeb v Severní Dakotě. Kladné vyjádření se očekává přibližně v půli podzimu. Je to ale jen třešnička na dortu, protože nová elektrárna jménem Border Winds Project, na hranicích Severní Dakoty a Kanady, má generovat „jen“ 150 MW.

Lidé z Xcel Energy mají ale vůbec tendence myslet ve velkém. Podobně rozsáhlé projekty chtějí realizovat (v současnosti se jedná o přípravné a schvalovací fáze) i ve státě Colorado, v Novém Mexiku, Oklahomě a Texasu. Ekonomická návratnost výstavby velkých větrných farem je odhadována na dvacet let.

Cena energie vyráběné díky větru je v současnosti natolik slibná, že není důvod otálet,“ říká Dave Sparby, výkonný ředitel Xcel Energy. „Větrné farmy jsou teď ve Státech v ideální pozici, schopné konkurovat konvenčním zdrojům v nebývalé míře. Miliony dolarů vynaložené nyní se za pár let otočí v miliardové zisky.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *