Tesla Motors: aerodynamika nebo zrcátka?

, dvaačtyřicetiletý americký podnikatel, který založil internetový platební systém PayPal, kosmickou společnost SpaceX nebo , si prostě nedá pokoj. Intenzivně propaguje myšlenku elektromobility a stále si drží nadhled a inovativní přístup ke své práci. Momentálně vyhlásil válku postranním zrcátkům automobilů.

Elektromobil Tesla Model X - bez postranních zrcátek. Nápad je to inovativní, ale bezpečnostní předpisy představují mantinel. foto: Tesla Motors
Elektromobil Tesla Model X – bez postranních zrcátek. Nápad je to inovativní, ale bezpečnostní předpisy představují mantinel. foto: Tesla Motors

zápasí s osobními vozy na konvenční pohon o každý kilometr průměrné rychlosti, a o každou vteřinu energie pro provoz navíc.

Inženýři z Tesla Motors si povšimli, že jinak tolik užitečná věc při řízení, jakou jsou postranní zrcátka, výrazně narušuje aerodynamiku celé vnější konstrukce, a tím vlastně snižuje efektivitu a zvyšuje spotřebu. Jenže co může být z konstrukčního hlediska nepraktické, to se může ukázat nezbytné v reálném provozu.

Jak tedy vyřešit zrcátkové dilema? Když na autosalonu v Detroitu Musk představoval svůj nový model elektromobilu, Tesla Model X, mohli si lidé povšimnout, že postranní zrcátka u auta chybí. Byla nahrazena nenápadnými „tykadélky“.

Ta přenášejí pomocí kamer obraz za vozem do instalované obrazovky uvnitř. Chytrý nápad, řeklo by se. Elon Musk a inženýři z Tesla Motors si mohli gratulovat. Aerodynamika vozu se tím zlepšila o 5 %.

Dlouho se ale neradovali. Model X tím totiž porušil federální bezpečnostní regule, které nepřipouštějí, aby na silnice vyjel vůz nevybavený postranními zrcátky. Další inovace z dílen Tesla Motors tak bude muset svou premiéru ještě o chvilku odložit.

Elon Musk se totiž nyní musí nejprve lobbováním snažit udolat americké zákonodárce, aby sáhli ke změnám bezpečnostních pravidel a zákonů. Z této změny pak ale nebude mít prospěch jen automobilka Tesla Motors.

I další automobilky se totiž snaží šetřit kde se dá – včetně postranních zrcátek. Jenže americká legislativa se změnami v tomto případě dvakrát nespěchá, a tak se úpravy nečekají dřív, než v roce 2015.

5 komentářů: „Tesla Motors: aerodynamika nebo zrcátka?

  • 16. 9. 2013 (7.50)
    Trvalý odkaz

    Ani se těm úřadům nedivím. Nevím jak ostatní, ale já se třeba dívám do zpětného zrcátko i ve chvíli kdy z auta zaparkovaného u krajnice vystupuji (abych náhodou nepřišel k úrazu či o dveře). Tohle by ještě řešilo vypínaní kamery až se zamčením vozu. Ovšem také by mě zajímalo jak by se řešila čistota objektivu té kamery. Ta čočka nebývá nijak velká a stačí jedna blátivá kapka a máte po výhledu.

    Reagovat
  • 12. 9. 2013 (21.43)
    Trvalý odkaz

    lebo tu ide aj o show. na ktorej je mimochodom postavena cela amerika.

    jednoduchym znizenim pride, by uz nevizeral ako mlady hrdina, ktory chce dat ludom nieco inovativne, bojujuci so skostnatelymi drakmi, ktori mu v tom brania a nedovolia, kvoli nejakemu predpisu.

    Reagovat
    • 14. 9. 2013 (15.39)
      Trvalý odkaz

      jen jestli ta příď není nezbytná i pro bezpečnost posádky…

      Reagovat
  • 12. 9. 2013 (19.36)
    Trvalý odkaz

    Nechápu proč řeší zrcátka, když má v předu čumák, jako by tam měl osmiválec, ale ono tam nic není. Kdyby šla příd v křivce předního okna ušetřil by mnohem víc

    Reagovat
    • 14. 9. 2013 (17.17)
      Trvalý odkaz

      Když se na to podíváte, tak by vám tam asi trčela kola, navíc je možné, že v tom prostoru jsou i Baterie. Jestli je ta koncepce taková jako u roadsteru, tak tam je elektromotor+převodovka a pak standardní pohon kol.

      Reagovat

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *