REKORD: elektromobil ujel 1886 km za 24 hodin

Vyměnitelné baterie jsou u pořád ještě tak trochu technologická výjimka. Ačkoliv společnost v už nějaké provozuje a takové prodává, pořád ještě není jasné, zda jde o životaschopný koncept. Vodítkem k odpovědi může být aktuální rekord v Holden Commodore.

Holden Commodore SSV na kterém je postavena i elektrická přestavba, foto: Holden
Holden Commodore SSV na kterém je postavena i elektrická přestavba, foto: Holden

Společnost EV Engineering z Austrálie, která představuje spolupráci předních australských dodavatelů pro jako jsou Air International, Bosch, Continental, Futuris, GE a navíc také právě Better Place, se rozhodla ukázat, že výměna baterií funguje.

Plně elektrická vozu Holden Commodore (značku Holden vlastní ) neoficiálně zlomila rekord v dojezdu elektromobilu když najela během 24 hodin 1886 km.

Za volantem elektromobilu se vystřídalo 16 inženýrů a technicků společnosti EV Engineering a členských společností. Každý z nich ujel 122km okruh na veřejných silnicích mezi městy Port Melbourne a Geelong. Rekord se podařilo zlomit 22. července.

Baterie byly vyměňovány v polo-automatizované výměnné stanici. Na konci každého okruhu zbývalo vozu asi 20-25 % kapacity baterie. Čili je možné, že by auto ujelo na jedno nabití kolem 150 km. Celkem se baterie měnila 15x.

Mechanismus výměny baterií byl podobný jako ten, který Better Place chce masivněji nasadit v Izraeli, Dánsku a také Austrálii, jen v o trochu menším provedení.

gas2.org, tisková zpráva

Jan Horčík

Zakladatel a šéfredaktor magazínů Ekologické bydlení a Hybrid.cz.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *