Kalifornská rychlodráha: Jedna míle za miliardu

Nový model ekologické hromadné dopravy má brzy odstartovat na pobřeží slunné Kalifornie. Léta plánování a dohadování se s Kongresem mají rokem 2014 konečně vyústit ve stavbu železniční rychlodráhy, která spojí Los Angeles a San Francisko. Megalomanský záměr má přibližně tolik odpůrců jako aktivních podporovatelů. Není divu, každá míle rychlotrati přijde na miliardu dolarů.

Kalifornská rychlodráha má být nejekologičtější stavbou daného rozsahu na světě. foto: CHSR
Kalifornská rychlodráha má být nejekologičtější stavbou daného rozsahu na světě. foto: CHSR

Prvních pětašedesát mil (104 kilometrů) kalifornské rychlodráhy má propojit města Fresno a Merceded, metropole průmyslového regionu San Joaquin Valley. Teprve během dalších dekád by mělo být hotové spojení Los Angeles a San Franciska, hlavní cíl stavby celé dráhy. Tímto krokem by měla být ukončena první stavební fáze. Plánovaná finalizace je datována k roku 2029.

Ani tady však plány inženýrů nekončí. Intenzivně přemýšlí o fázi číslo dvě, která by měla na systém rychlodráhy napojit i San Diego, vzdálené dalších 120 mil (193 kilometrů) jižně od Los Angeles.

Co ale činí celý projekt výstavby, který svou koncepcí nemá obdoby od dob budování amerického národního systému dálnic, natolik výjimečným? Kalifornská rychlodráha (California High Speed Rail, CHSR) má být vystavěna podle principů a zásad nulových emisí skleníkových plynů. Tento závazek se nemá týkat jen budoucího provozu, ale veškerých užitých stavebních postupů.

Už v tento moment však dostává ekologický koncept výstavby tak trochu na frak. Z hlediska užité technologie je sice všechno v pořádku, ale rychlodráha hned v první etapě protne teritoria jedenácti druhů ohrožených živočichů.

Přesto Jeff Morales, manažer stavby tvrdí: „Naším cílem je vytvářet přínos životnímu prostředí hned od prvního dne stavby.“ Pravdou je, že pokud si Kaliforňané vybudovanou trať oblíbí, mohlo by to značně odlehčit přetíženým dálnicím a snížit celkové emise oxidu uhličitého nejlidnatějšího státu .

Pro všechny jednotlivé stavební úkony jsou vypočítány optimální emisní limity, kterých může a má být dosaženo. Všichni kontraktoři smluv se dále zavázali, že budou používat pouze recyklovaný beton a ocel, a že přijdou s návrhy, jak maximálně omezit plýtvání vodou ve stavebním procesu.

Samozřejmostí je, že ke stavbě jsou „připuštěni“ jen ti dodavatelé, kteří jsou držiteli patřičných certifikátů o energetické úspornosti a využívají vozy s omezenou produkcí skleníkových plynů, případně jezdí na biopaliva.

Až bude trať uvedena do provozu, má ze 100% fungovat jen na obnovitelné zdroje energie. Prozatím se hovoří o „mixu“, přičemž 20 % připadá na solární energii, 30 % na větrnou, 45 % na geotermální a 5 % má pocházet z bioplynu.

Průměrná efektivita a ekologičnost provozu rychlovlaku byla ostře porovnávána se spotřebou automobilů, lodí a letadel. CHSR se má stát novým páteřním systémem ekologické dopravy a pomoci Kalifornii naplnit její cíle snižování emisí.

CleanTechnica.com

2 komentáře: „Kalifornská rychlodráha: Jedna míle za miliardu

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *