Česká firma vyvinula zařízení, které usnadňuje cestu k ostrovním systémům

Malá firma z Valašského Meziříčí ukazuje cestu v oblasti skladování energie z obnovitelných zdrojů. Vyvinula zařízení, které stačí připojit ke zdroji energie a bez složité instalace tak vytvořit nezávislý ostrovní systém.

Česká firma uvádí na trh světovou novinku v nově se rozvíjejícím oboru, jenž dostal název EES – electrical energy storage.
Česká firma uvádí na trh světovou novinku v nově se rozvíjejícím oboru, jenž dostal název EES – electrical energy storage.

V oblasti energeticky nezávislých ostrovních systémů bylo až donedávna překážkou nedostatečně flexibilní uskladnění vyrobené energie. Olověné akumulátory používané ve valné většině ostrovních systémů svými vlastnostmi zcela nevyhovují potřebám běžných uživatelů.

Mají vysokou hmotnost a jejich skutečná kapacita je závislá na intenzitě zatížení. Musí se udržovat nabité, jinak dochází k výraznému zkrácení jejich životnosti. V některých případech je dokonce nezbytné vyměnit akumulátory již po jedné sezóně.

Jednou z technologií, které tyto nedostatky překonaly, jsou Li-iron baterie. Tyto články lze vybíjet a nabíjet v plném rozsahu, aniž by docházelo ke zkracování jejich životnosti.

Na rozdíl od olověných akumulátorů není jejich kapacita závislá na rychlosti vybíjení. Jejich hmotnost je také desetkrát menší, což je přímo předurčuje pro použití v mobilních systémech.

Firma Fitcraft Energy z Valašského Meziříčí maximálně zužitkovala a dále propracovala výhody Li-iron článků. Po tříletém vývoji uvádí na trh zařízení pro ostrovní systémy s názvem SAVEBOX. Toto zařízení výrazně zjednodušuje sestavení ostrovního systému.

Kromě jiného obsahuje potřebné vstupy, měniče, velkokapacitní akumulátory či přepěťovou ochranu. Systém je vybaven elektronikou, která zajišťuje maximální využívání kapacity akumulátorů, šetří bateriové bloky a zaručuje vysokou bezpečnost.

PARAMETRY: SAVEBOX S, SAVEBOX M (PDF)

SAVEBOX je tedy all-in-one zařízení, jenž stačí připojit k fotovoltaické elektrárně nebo větrné turbíně a jednoduše tak uskladnit vyrobenou energii. Dobíjet ho lze pomocí dieselových generátorů či ze sítě. K výstupu je pak možno přímo připojit běžné spotřebiče, výkonné pracovní nářadí nebo průmyslová zařízení.

SAVEBOX se vyrábí ve třech velikostech podle kapacity akumulátorů a to v rozmezí od 6 kWh až po 200 kWh. Zařízení jsou mobilní (ta menší dokonce přenosná) a jejich uplatnění je velmi široké. Mohou je využívat řemeslníci, kterým nevyhovuje drahý a neekologický provoz dieselových agregátů, dále pasivní a nízkoenergetické domy, nemocnice, průmyslové provozy či stavební firmy.

SAVEBOX je naprosto unikátní zařízení v rámci světového trhu s ostrovními systémy. V době, kdy velké firmy po celém světě investují obrovské částky do vývoje velkokapacitních akumulátorů, je SAVEBOX připraven a otestován v nejnáročnějších podmínkách.

Firma totiž realizovala sestavení ostrovních systémů v mnoha odlehlých lokalitách doma i v zahraničí. Kromě domovského Valašska fungují například v Peru nebo jihoafrickém Lesothu, kde britská královská rodina financovala výstavbu nezávislého hospicu.

Fitcraft Energy následuje přirozený trend, který se kolem „zelené energie“ v současné době nastartoval – decentralizace energetické sítě směrem k menším buňkám uživatelů a hledání cesty k efektivnímu uskladnění vyrobené energie.

Ostrovní systémy už nejsou nedostižným snem několika vizionářů, ale začínají být dostupné i pro menší firmy a domácnosti. Je to další krok směrem k zodpovědnému využívání obnovitelných zdrojů energie a šetrnému přístupu k naší planetě.

tisková zpráva
Sdílet: