Česká firma vyvinula zařízení, které usnadňuje cestu k ostrovním systémům

Malá firma z Valašského Meziříčí ukazuje cestu v oblasti skladování energie z obnovitelných zdrojů. Vyvinula zařízení, které stačí připojit ke zdroji energie a bez složité instalace tak vytvořit nezávislý ostrovní systém.

Česká firma uvádí na trh světovou novinku v nově se rozvíjejícím oboru, jenž dostal název EES – electrical energy storage.
Česká firma uvádí na trh světovou novinku v nově se rozvíjejícím oboru, jenž dostal název EES – electrical energy storage.

V oblasti energeticky nezávislých ostrovních systémů bylo až donedávna překážkou nedostatečně flexibilní uskladnění vyrobené energie. Olověné akumulátory používané ve valné většině ostrovních systémů svými vlastnostmi zcela nevyhovují potřebám běžných uživatelů.

Mají vysokou hmotnost a jejich skutečná kapacita je závislá na intenzitě zatížení. Musí se udržovat nabité, jinak dochází k výraznému zkrácení jejich životnosti. V některých případech je dokonce nezbytné vyměnit akumulátory již po jedné sezóně.

Jednou z technologií, které tyto nedostatky překonaly, jsou Li-iron baterie. Tyto články lze vybíjet a nabíjet v plném rozsahu, aniž by docházelo ke zkracování jejich životnosti.

Na rozdíl od olověných akumulátorů není jejich kapacita závislá na rychlosti vybíjení. Jejich hmotnost je také desetkrát menší, což je přímo předurčuje pro použití v mobilních systémech.

Firma Fitcraft Energy z Valašského Meziříčí maximálně zužitkovala a dále propracovala výhody Li-iron článků. Po tříletém vývoji uvádí na trh zařízení pro ostrovní systémy s názvem SAVEBOX. Toto zařízení výrazně zjednodušuje sestavení ostrovního systému.

Kromě jiného obsahuje potřebné vstupy, měniče, velkokapacitní akumulátory či přepěťovou ochranu. Systém je vybaven elektronikou, která zajišťuje maximální využívání kapacity akumulátorů, šetří bateriové bloky a zaručuje vysokou bezpečnost.

PARAMETRY: SAVEBOX S, SAVEBOX M (PDF)

SAVEBOX je tedy all-in-one zařízení, jenž stačí připojit k fotovoltaické elektrárně nebo větrné turbíně a jednoduše tak uskladnit vyrobenou energii. Dobíjet ho lze pomocí dieselových generátorů či ze sítě. K výstupu je pak možno přímo připojit běžné spotřebiče, výkonné pracovní nářadí nebo průmyslová zařízení.

SAVEBOX se vyrábí ve třech velikostech podle kapacity akumulátorů a to v rozmezí od 6 kWh až po 200 kWh. Zařízení jsou mobilní (ta menší dokonce přenosná) a jejich uplatnění je velmi široké. Mohou je využívat řemeslníci, kterým nevyhovuje drahý a neekologický provoz dieselových agregátů, dále pasivní a nízkoenergetické domy, nemocnice, průmyslové provozy či stavební firmy.

SAVEBOX je naprosto unikátní zařízení v rámci světového trhu s ostrovními systémy. V době, kdy velké firmy po celém světě investují obrovské částky do vývoje velkokapacitních akumulátorů, je SAVEBOX připraven a otestován v nejnáročnějších podmínkách.

Firma totiž realizovala sestavení ostrovních systémů v mnoha odlehlých lokalitách doma i v zahraničí. Kromě domovského Valašska fungují například v Peru nebo jihoafrickém Lesothu, kde britská královská rodina financovala výstavbu nezávislého hospicu.

Fitcraft Energy následuje přirozený trend, který se kolem „zelené energie“ v současné době nastartoval – decentralizace energetické sítě směrem k menším buňkám uživatelů a hledání cesty k efektivnímu uskladnění vyrobené energie.

Ostrovní systémy už nejsou nedostižným snem několika vizionářů, ale začínají být dostupné i pro menší firmy a domácnosti. Je to další krok směrem k zodpovědnému využívání obnovitelných zdrojů energie a šetrnému přístupu k naší planetě.

tisková zpráva

17 komentářů: „Česká firma vyvinula zařízení, které usnadňuje cestu k ostrovním systémům

  • 28. 3. 2015 (9.58)
    Trvalý odkaz

    Koukam panove ze taky uspech neodpoustite jako spravni cesi… A doma mate urcite auta poskladane vlastnorucne protoze takovy jsou prece nejlepsi atd. Tyhle debaty o tom co je lepsi jsou smesne. At si kazdy dela co chce – nekdo doma na kolene a nekdo si koupi hotovou odzkousenou vec. Me se to libi. Je to komplexni reseni plug and play. Zapnu a neresim, venuju se svym vecem. Palec navrch

    Reagovat
    • 29. 3. 2015 (23.10)
      Trvalý odkaz

      Ale jo, technicky je to pěkná věc. Hotové řešení. Vyzkoušejte v praxi a při první poruše pochopíte kde je zádrhel. Jak píšu výše, pokud firma do hodiny doveze náhradu, pak samozřejmě ok.

      Reagovat
    • 28. 3. 2015 (6.16)
      Trvalý odkaz

      Myslím, že i v mnoha jiných odvětvích se už ukázalo, že all-in-one bez zěchto možností, ale s uživatelskou jednoduchostí a pěkným designem se dá prodat za vyšší cenu než jednotlivé komponenty a zákazníci jsou spokojení.

      Reagovat
      • 28. 3. 2015 (7.55)
        Trvalý odkaz

        souhlas. Když se hovno hezky zabalí, lze ho také prodat.

        Reagovat
      • 29. 3. 2015 (23.07)
        Trvalý odkaz

        Těžko říct. Jak kde, jak u čeho. Jakožto provozovateli ostrovního systému se mi při poruše DCAC měniče vyplatilo mít DCDC odděleně. Měl jsem k dispozici DC rozvody na nenáročné spotřebiče a AC pro stejně málo náročné spotřebiče dočasně nahradil levným měničem do auta. Toť praxe. Když si vezmu, že při poruše allinone máme po dobu reklamace celý systém OFF, pak možná výhoda allinone u tohoto využití padá. Ale samozřejmě pokud má firma servis takový, že při poruše do hodiny doveze náhradu, pak proč ne. Tahle pohotovost ale asi nebude zdarma.

        Reagovat
  • 27. 3. 2015 (7.19)
    Trvalý odkaz

    Pokud se elektřina z FV panelů nespotřebuje na přímý ohřev vody, ale využije se EnergyPanel, může už i nejmenší model stačit na večerní provoz domácnosti. Tedy to, oč většině domácností jde. Po technické stránce to svou logiku má, otázkou pro mě je stránka ekonomická.

    Reagovat
  • 27. 3. 2015 (6.57)
    Trvalý odkaz

    Koukám, že nejtajnější věc je opět cena. Jinak by to vypadalo docela nadějně jako jednoduchá technologie pro ty, co nechtějí nic řešit. Prostě „připojím do toho všechno a ono si to s tím nějak poradí“.

    Reagovat
    • 28. 3. 2015 (15.41)
      Trvalý odkaz

      Jop, cenu nikde veřejně nemaj.

      Přitom se nejvíc bojíme vecí, které nevidíme či neznáme.

      Někdo nezávazně odhad ceny?

      Reagovat
      • 31. 3. 2015 (7.25)
        Trvalý odkaz

        Apríla je až zítra! ;-) Pokud by mě nezajímala cena, tak si můžu rovnou pořídit naddimenzovaný ostrovní systém na klíč a nebo naopak nic neřešit a dál být připojen jen do sítě. Podle popisu této technologie to má právě vymačkat maximum i z malé FV instalace, aby byl zajištěn podobný komfort jako když je uživatel připojen pouze do sítě.

        Reagovat
  • 26. 3. 2015 (11.26)
    Trvalý odkaz

    …“Tyto články lze vybíjet a nabíjet v plném rozsahu, aniž by docházelo ke zkracování jejich životnosti“… Kvůli této větě tomu nevěřím ani slovo. To jako můžu neomezeně nabíjet a vybíjet po dobu 20 let a kapacita bude stále 100%? Pokud by to byla pravda, tak majitelé patentu mají zlatý důl a miliardy dolarů se jen hrnou.

    Reagovat
    • 26. 3. 2015 (16.15)
      Trvalý odkaz

      Je tím myšlena životnost 4000 cyklů (při jednom cyklu denně tedy přes 10 let). Pokud budete neomezeně vybíjet a nabíjet olověné články, tak se jejich životnost výrazně zkrátí.

      A ano, Savebox obsahuje LiFePO4 články – viz datasheet.

      Reagovat
      • 27. 3. 2015 (5.42)
        Trvalý odkaz

        V reklamštině „Neomezeně nabíjet a vybíjet“ tedy znamená v češtině 1x denně nabíjet a vybíjet max 70-80% kapacity a pak vám kapacita neklesne o moc více jak 20%.

        Reagovat
    • 26. 3. 2015 (12.36)
      Trvalý odkaz

      Jo, je to i v (je to ještě datasheet nebo už prospekt?) materiálech k tomu zařízení. Tak snad se to chytne a nedopadne to tak že teď nic, firma zkrachuje a pak příjde někdo jiný s výrobkem horších parametrů a udělá díru do světa.

      Reagovat

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *