Studenti vymysleli střešní tašky, které čistí vzduch

Regulovat množství vypouštěných emisí je jedna věc, jenže nám pořád chyběl efektivní způsob, jak zatočit s polutanty v ovzduší. Studenti z Kalifornské univerzity v Riverside se rozhodli zvolit cestu nejmenšího odporu. Navrhli střešní krytinu s přídavkem oxidu titaničitého, která sama se znečištěním ovzduším bojuje.

Běžně dostupná střešní krytina s malou povrchovou úpravou dokáže zázraky. foto: UC Riverside
Běžně dostupná střešní krytina s malou povrchovou úpravou dokáže zázraky. foto: UC Riverside

Nástřik střešní krytiny – keramických tašek – tenkým filmem s oxidem titaničitým, přitom zásadním způsobem neprodražil užitý stavební materiál, a v konečném efektu může zapracování této metody výrazně snížit množství polutantů v ovzduší nad zastavěnými oblastmi.

Smog, který je vlastní většině měst, je totiž primárně způsobován vzájemnou interakcí mezi dopadajícím slunečním zářením a oxidy dusíku, emitovanými výfuky aut nebo elektrárnami. Oxid titaničitý aktivně reaguje s oxidy dusíku, a přeměňuje je na méně reaktivní látky.

Podle řešitelského týmu UC-R je účinnost nástřiku neuvěřitelných 88-97 %. V praxi by to tedy mohlo znamenat, že jedna jediná střecha dokáže vykrýt takové množství emisí, jako kdybychom s jedním autem nenajezdili 17 500 km.

Přínos studentů z UC-R netkví v „objevu“ inhibice fotoreaktivity oxidů dusíku, tato metoda je ve světě již dlouho známa, a nejrůznějších nástřiků se už dočkala řada památek v evropských městech.

Výjimeční jsou tím, že převedli technologie na uživatelské měřítko a zapracovali nástřik oxidu titaničitého na běžně využívané typy střešní krytiny, která je dostupná většině obyvatel na severozápadním pobřeží Kalifornie.

Právě to, že by obyčejné domy v řadové zástavbě mohly bojovat proti emisím, je vynikající zprávou pro vedení Kalifornie, které již dlouhou dobu řeší, jakou nejúčinnější metodu při omezování znečištění ovzduší zvolit.

Jednou z navrhovaných variant uplatnění je, že by se povinnost úpravy střešní krytiny nástřikem oxidem titaničitým stala povinností všech majitelů automobilů, čímž by se aspoň negovaly ony zplodiny vypouštěné motory vozů.

Studenti obdrželi za svůj „aplikovaný výzkum“ od Agentury ochrany životního prostředí ocenění a také částku 15 000 dolarů, na vavřínech ale usnout nehodlají. V současnosti řeší stejně nenáročné provedení nátěrové hmoty pro exteriéry, která by národní boj s emisemi dále podpořila.

Mimochodem, v České republice se výrobou vzduch-čistících nátěrů a dalších fotokatalytických produktů zabývá společnost Advanced Materials JTJ.

2 komentáře: „Studenti vymysleli střešní tašky, které čistí vzduch

 • 22. 5. 2015 (11.16)
  Trvalý odkaz

  Pěkné. Je fakt, že technologie jdou hodně do předu, a inovace střešních krytin by měla být součást každého kvalitního výrobce. Takže se dočkáme co nevidět i u nás.

  Reagovat
 • 29. 10. 2014 (12.48)
  Trvalý odkaz

  To je skvělé, jsem rád, že lidé začínají myslet na přírodu. Já jsem sám přemýšlel jak ekologicky bydlet a máme bydlení celé ze dřeva. Doma dřevěné podlahy, venku dřevěné terasy. Nemůžu si stězovat!!

  Reagovat

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *