Jak na vytápění domu? Skleněnými střešními taškami!

společnost SolTech Energy si aktuálně získala pozornost na skandinávském stavebním veletrhu díky svým skleněným . Ty jsou součástí komplexního systému domu.  
domy - střechy - skleněné střešní tašky

Skleněné tašky byly vyhlášeny „nejzajímavějším novým materiálem roku 2010“. Ještě aby ne, střechy postavené z těchto tašek připomínají domy z ledového království. Do skandinávských končin jsou jako stvořené.

Unikátní je však celý systém vytápění. Pod taškami vyrobenými z klasického skla je položeno černé nylonové plátno pokryté vrstvou absorbující světlo. Pod ním je umístěn systém dřevěných přepážek ve kterých cirkuluje vzduch. Ohřátý vzduch proudí střechou nahoru a otvorem dovnitř domu.

V domě je umístěn tepelný výměnník, který přeměňuje bere teplo z proudu vzduchu a ohřívá s ním vodu ve vytápěcím systému domu. Výhodou tohoto řešení je mimo jiné i to, že z hladkého povrchu tašek snadno sklouzává sníh, který se navíc ohřívá a taje zespoda. Díky tomu může solární střecha fungovat prakticky celý rok.

Skleněné tašky jsou stejně těžké a stejně tvarované jako klasické střešní tašky, takže stavba střechy není o nic náročnější než v případě tašek klasických. Toto řešení vytápění je určeno především pro chladnější severní klima. Výhodou je, že může pracovat i když je zataženo a lze jej připojit na kterýkoliv stávající systém vytápění, ať už jde např. o nebo elektrický bojler.

domy - vytápění střechy - skleněné střešní tašky

Optimální sklon střechy je 30°, pracuje ale i s 15°. Nejlepšího efektu dosáhnete pokud je střecha orientována přímo na jih, ale dobrý efekt zajišťuje i orientace na jihovýchod nebo jihozápad. Podobně jako v případě . Systém dokáže vyrobit asi 350 kWh na metr čtvereční v závislosti na klimatu a orientaci.

inhabitat
Sdílet:

Jan Horčík

Zakladatel a šéfredaktor magazínů Ekologické bydlení a Hybrid.cz.