Ekologické bydlení

Rodinný dům, nízkoenergetické bydlení, zelená úsporám
   hledat:
19. 10. 2010 v rubrice Domy

společnost SolTech Energy si aktuálně získala pozornost na skandinávském stavebním veletrhu díky svým skleněným . Ty jsou součástí komplexního systému domu.  
domy - střechy - skleněné střešní tašky

Skleněné tašky byly vyhlášeny „nejzajímavějším novým materiálem roku 2010“. Ještě aby ne, střechy postavené z těchto tašek připomínají domy z ledového království. Do skandinávských končin jsou jako stvořené.

Unikátní je však celý systém vytápění. Pod taškami vyrobenými z klasického skla je položeno černé nylonové plátno pokryté vrstvou absorbující světlo. Pod ním je umístěn systém dřevěných přepážek ve kterých cirkuluje vzduch. Ohřátý vzduch proudí střechou nahoru a otvorem dovnitř domu.

V domě je umístěn tepelný výměnník, který přeměňuje bere teplo z proudu vzduchu a ohřívá s ním vodu ve vytápěcím systému domu. Výhodou tohoto řešení je mimo jiné i to, že z hladkého povrchu tašek snadno sklouzává sníh, který se navíc ohřívá a taje zespoda. Díky tomu může solární střecha fungovat prakticky celý rok.

Skleněné tašky jsou stejně těžké a stejně tvarované jako klasické střešní tašky, takže stavba střechy není o nic náročnější než v případě tašek klasických. Toto řešení vytápění je určeno především pro chladnější severní klima. Výhodou je, že může pracovat i když je zataženo a lze jej připojit na kterýkoliv stávající systém vytápění, ať už jde např. o nebo elektrický bojler.

domy - vytápění střechy - skleněné střešní tašky

Optimální sklon střechy je 30°, pracuje ale i s 15°. Nejlepšího efektu dosáhnete pokud je střecha orientována přímo na jih, ale dobrý efekt zajišťuje i orientace na jihovýchod nebo jihozápad. Podobně jako v případě . Systém dokáže vyrobit asi 350 kWh na metr čtvereční v závislosti na klimatu a orientaci.

inhabitat
 Jan Horčík
Zakladatel a šéfredaktor magazínů Ekologické bydlení a Hybrid.cz.
Diskuse
 1. Martin:

  Jestliže si pořídím skleněnou střechu od SolTech Energy, situovanou na jižní stranu, tak budu mít obavu, že se mi pod kleněnou vrstvou (čočkovité efekty) vznítí vše, co budu mít pod. Kord, když tam bude materiál černé barvy. Nepročetl jsem jsem vše, jen tak letmo, proto mi názor odborníka na toto téma unikl.
  Jak se tedy chová skleněná střecha koncem června, když je celý den jasno a teploty cca 40 – 45 C na slunci?
  Děkuji.

 2. já:

  jesli ti švédi nejsou náhodou genitální, zrovna koukám na střechu starou asi tak 100 let a v ní jako na potvoru jedna taková skleněná taška je :-))

 3. Pavel:

  Je to super nápad někteří namítají že to je drahý že je lepší dát plastovou krytinu ale plastová krytina se časem rozpadne i když je odolná proti záření ale skleněná krytina má obrovskou výhodu a to je NESMÍRNÁ ŽIVOTNOST dokonce takovou že přežije nebojím se říct i několik set let

 4. otto:

  ….super…

 5. BUFFALO:

  TO SAMÉ JE I NA www.ecoticias.com NĚCO PODOBNÉHO NA STEJNÉM PRINCIPU JE I NA www.ison21.es ALE JSOU TO STŘEŠNÍ TAŠKY Z PŘÍRODNÍ BŘIDLICE A VÝROBEK MÁ NÁZEV THERMOSLATE ( CUPA GROUP )…DOUFÁM, ŽE MĚ TADY NENAPADNE TEN CYP „ARCHITEKT“, ŽE DĚLÁM NĚKOMU REKLAMU…

 6. BUFFALO:

  ALE CHYBÍ MI TADY INFORMACE, KDE JE V ČESKU ZAKOUPIT ČI SE NA NĚ INFORMOVAT…JÁ SI TEDA MYSLÍM, ŽE TO BUDE NĚCO NA ZPŮSOB TROMBEHO ZDI…

 7. BUFFALO:

  PRO ARCHITEKTA…DO ŘITI BĚŽ TY, CYPE 1…!!! JAKÁ PAK PŘIBLBLÁ REKLAMA…??? JEN JE TU INFORMACE O DALŠÍ ALTERNATIVĚ…A ČÍM TOPÍŠ TY…??? SUŠENÝMI KRAVINCEMA…???

 8. architekt:

  okamžite zmizni s tou priblblou reklamou

 9. gp:

  To jsi hodně z laciného kraje. Já kupoval raději plast, protože vyšel na 400,-Kč místo 530,- a to ještě na objednávku.

 10. mic:

  Pokud je mi známo, tak skleněné tašky stojí bratru 150kč/ks…

 11. Fanda:

  Zaujimavy napad. Ale asi to bude mat aj zaujimavu cenu. Sklo nie je urcite lacna zalezitost. Skor by som si to vedel predstavit z nejakeho priesvitneho plastu, ako zo skla.

Přidat komentář

 

Ekologické bydleníMagazín Ekologické bydlení vydává Chamanne s.r.o. ISSN 1803-0211. RSS Mediálně zastupuje Impression Media. Naše další projekty Hybrid.cz