Lidská těla jsou zanesena toxickými látkami z potravin

Studie, kterou loni publikoval žurnál Environmental International by klidně mohla nést podtitul „Pověz mi co jíš a já ti řeknu jaké toxiny máš v těle“. Tým doktorky Jessicy Tyller z Univerzity v Exeteru se soustředil na kontaminanty v lidském těle, které přijímáme spolu s potravou.

Nevyděláte na talíř plný krevet, nejíte sushi v luxusních restauracích? Prospíváte tím sami sobě. foto: Ekologické bydlení
Nevyděláte na talíř plný krevet, nejíte sushi v luxusních restauracích? Prospíváte tím sami sobě. foto: Ekologické bydlení

Výzkumníci, kteří pracovali s Národní databází průzkumu zdraví a výživy podle očekávání zjistili, že chudoba se negativně promítá do zdravotního stavu obyvatel, ale překvapením pro ně bylo, do jaké míry složení toxinů v těle odráží ekonomické rozdíly mezi jednotlivými sociálními vrstvami.

Ukázalo se, že ani tučné konto vás před jedy v přijímané stravě neochrání, spíše naopak. Historie, vepsaná požitými toxiny do vašeho organismu je pak pro vědce stejně čitelná, jako vaše finanční situace.

Lidé, kteří si dopřejí k obědu suši anebo další vydatné zdroje bílkovin z mořských ryb často nehledí na cenu. Pevně totiž věří tomu, že luxusní potraviny jsou praktickou zárukou zdravého životního stylu.

Jenže jak Tyllerová dokládá, tito lidé do sebe dostávají spolu s pochoutkami také slušnou řádku nejrůznějších těžkých kovů. Jejich těla se vyznačují zvýšenou přítomností rtuti, arzénu, cesia nebo thalia, které by jistě nikdo dobrovolně nepožíval.

Že se boháči rádi sluní u moře? Jistě, a platí za to daň v podobě zvýšené hladiny látek na bázi benzofenon-3 (tedy oxybenzonu), které se dostávají do těla kůží spolu s opalovacími krémy.

Tyto látky, o jejichž zákazu jedná i , se pak promítnou zvýšeným rizikem vzniku rakoviny kůže. A těžké kovy z darů moře? Ty zase zvyšují pravděpodobnost neplodnosti, u mužů i žen. Být boháčem, co hostuje půl roku na riviérách, není žádný med.

A co lidé na druhé straně sociálního žebříčku? I jejich těla jsou skládkou toxinů, jež věrně kopírují jejich životní styl. Ekonomicky slabší Američané však hostí spíše skladbu toxinů, které odpovídají svým původem levným plastům a cigaretovému kouři.

Nejčastěji se v jejich tělech se zvýšenou koncentrací objevuje toxické olovo a kadmium a bisfenol-A. „Ano, je pravdou, že bohatí Američané preferují spíše zdravější zeleninovou a ovocnou stravu,“ říká Tyllerová. „Ale ve své podstatě jen vyměnili jen jednu sortu toxinů za druhou.“

Jeden myslel na “Lidská těla jsou zanesena toxickými látkami z potravin

  • 1. 9. 2016 (13.44)
    Trvalý odkaz

    :-(Moc hezké. Fakt potřeba provádět občas čisticí kúry.

    Reagovat

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *