Nová biojatka na Šumpersku

Nová biojatka ve Vysokých Žibřidovicích na Šumpersku zahájila svůj provoz dne 8. dubna 2013. PRO-BIO Svaz ekologických zemědělců, jehož je firma členem, vznik jatek uvítal, protože jsou to nyní jediná biojatka v tomto regionu.

Chov skotu má v České republice staletou tradici a v minulosti byla využívána kromě produkce mléka a hovězího masa i jeho tažná síla. foto: Marwin v.o.s.
Chov skotu má v České republice staletou tradici a v minulosti byla využívána kromě produkce mléka a hovězího masa i jeho tažná síla. foto: Marwin v.o.s.

Také okolní zemědělci uvítali možnost porážet svůj skot přímo v regionu. Dosud museli vozit svůj dobytek z ekologických chovů na bioporážku desítky kilometrů daleko. Dobytek zabitý na klasických jatkách totiž přichází o značku bio a farmáři o zisk.

Biojatka ve Vysokých Žibřidovicích se specializují především na porážku hovězího dobytka a ovcí. Farma vznikla již před dvaceti lety, ale dříve se zabývala pouze prodejem skotu a ovcí překupníkům.

První inspirace pro vznik biojatek přišla od Jana Hořáka z Janovic u Rýmařova, který velmi úspěšně provozuje bourárnu masa. Ukázalo se, že finalizace produkce by byla z mnoha hledisek výhodnější než pouhý prodej dobytka.

Vzorem pro jatka ve Vysokých Žibřidovicích se stala Ekofarma Bošina ve Vernéřovicích. Vybudování nových jatek za téměř šest milionů korun bylo náročné. Dotaci na technologickou část budovy ve výši přibližně 10 % se podařilo získat prostřednictvím Místní akční skupiny Horní Pomoraví z Programu rozvoje venkova.

Nyní si budou na biofarmě ve Vysokých Žibřidovicích svůj skot sami porážet, pak nechají maso několik dní zrát a poté ho budou balit a prodávat nebo rozvážet do obchodů a restaurací v regionu. Do budoucna plánují také dodávat maso velkoobchodům.

Chtějí prozatím porážet dvě až tři krávy nebo ovce týdně. Mají zatím vyčleněno k porážce zhruba sto kusů svého dobytka. Kapacita jatek a bourárny je osm kusů skotu týdně. Chtějí nabídnout také kolegům z regionu, že by jejich dobytek mohli vykupovat a poté porážet, nebo by to pro ně dělali tzv. ve mzdě.

Na biojatkách je kladen důraz na šetrné zacházení s dobytkem. Zvířata nesmí vidět, jak řezník zabíjí jiné zvíře, aby nebyla ve stresu. Vše musí odpovídat požadavkům welfare v certifikovaném ekologickém zemědělství.

Podle organizace, která vydává bio certifikáty, počet ekologických zemědělců hlavně v posledních peti letech roste. Biojatek už je v Česku skoro třicet. Stále roste také zájem o biomaso ze strany spotřebitelů. Je totiž zdravější, chutnější a také stravitelnější.

Jeden myslel na “Nová biojatka na Šumpersku

  • 30. 4. 2013 (20.43)
    Trvalý odkaz

    No já nevím, mě to připadá celé nějak zvrácené. Co kdyby vám někdo řekl, že vás neodstřelí obyčejnou vojenskou pistolí, ale ekologickou pistolí, která byla vyrobena ekologickým postupem šetrným k životnímu prostředí a že vás předtím budou stravovat bio potravinami. Budete šťastnější?

    Reagovat

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *