Česká biopotravina roku 2011: ovčí sýr Arnika

Vítězem jubilejního desátého ročníku soutěže Česká biopotravina roku se stal ovčí biosýr Arnika z Horského statku Abertamy. Odborná porota vybírala z 57 nominovaných potravin. Vítězný ovčí sýr má prý vynikající chuť.

Ovčí sýr Arnika - horský statek Abertamy
Ovčí sýr Arnika - horský statek Abertamy

„Sýry z ovčího mléka nejsou u nás dosud běžné, tento ale chutná skvěle,“ řekl předseda odborné poroty, gurmán Pavel Maurer. Tento sýr má dobu zrání od dvou do šesti měsíců a chuť je během roku ovlivněna přírodními faktory.

Ovčí mléko totiž pochází z vlastního chovu ovcí pasených na jižních svazích v okolí nedaleké obce Mariánská. Sýr pochopitelně získal také prvenství v kategorii mléko a mléčné výrobky.

„Z osobní zkušenosti se všemi jejich sýry mohu konstatovat, že ochutnat je vždy znamená mít záruku gurmánského zážitku, doplněno sklenkou dobrého tuzemského biovína a svět je hned mnohem hezčí,“ okomentovala výsledek Kateřina Nesrstová, manažerka PRO-BIO Svazu ekologických zemědělců.

V kategorii mlýnské a pekárenské výrobky zvítězily Bezlepkové pohankové bioperníčky z Biopekárny Zemanka. Tyto biosušenky  jsou slazeny přírodním třtinovým cukrem a medem, vyrobeny jsou pouze z pohankové a kukuřičné mouky.

Jako nejlepší nápoj byl porotou ohodnocen Vinný mošt Veltlínské červené rané BIO 2011, které vyrábí moravský vinař Pavel Bindera. Jedná se však zatím o doplňkovou produkci, velikost šarže je asi 1 000 lahví, uvedla Věra Flajsarová za výrobce. Náklady na mošt v kvalitě bio jsou prý asi o 30 % vyšší.

Nejlepším výrobkem z ovoce a zeleniny je Barunčin BIO džem ze Statku Tilia. Tento džem je vyroben z malin a rebarbory. Další džemy, které se zde vyrábí teprve od srpna loňského roku, jsou například z muchovníku, jeřabin, či aronie z vlastních sadů v kombinaci s jablky či pomeranči. Samozřejmě vše musí být v kvalitě bio, pomeranče jsou zahraniční od certifikovaných dovozců a jablka jsou prý tuzemská.

„Obvykle jsou lidé k novinkám zdrženliví, když ale ochutnají, tak mají zájem,“ říká Jana Vaníčková ze Statku Tilia k netradičním příchutím. Někteří zákazníci prý ale červené i černé jeřabiny znají. A na co se můžeme těšit do budoucna? Například výrobu bio chutney, které se hodí například k masům nebo sýrům.

V kategorii biovýrobky pro gastronomii vyhrály BIOLINIE Ječné lívance od PRO-BIO, obchodní společnosti s. r. o. Základ směsi je z celozrnné ječné mouky a jemných ovesných vloček. Ve směsi nejsou vejce ani cukr, jako kypřicí prostředek byl použit bio kypřicí prášek, tzv. vinný kámen.

Barbora Hernychová z marketingového oddělení uvedla, že lívance lze zakoupit v mnoho obchodech se zdravou výživou, z řetězců se objevují v drogérii DM nebo v Intersparu. Školy a školky zatím ječné lívance ve velkém tříkilovém balení v papírovém pytli neodebírají, mají však zájem o jiný sortiment s nálepkou bio.

Velký zájem byl letos o vína z ekologických hroznů, nejlepším podle poroty bylo Hibernal víno s přívlastkem pozdní sběr 2009 od Vinoselektru Michlovský. Loňské vítězství tak tento výrobce obhájil.

Vítěz získal od Nürnberg Messe GmbH zájezd na světový veletrh biopotravin BioFach 2013 a možnost prezentovat se na Prague Food Festivalu. Každý, kdo vyhrál svojí kategorii, získal od informačního portálu Bio-info.cz zdarma inzerci ve výši 10 000 Kč.

tisková zpráva

Jeden myslel na “Česká biopotravina roku 2011: ovčí sýr Arnika

  • 29. 2. 2012 (13.07)
    Trvalý odkaz

    Výrobcům oceněných biopotravin gratuluji a těším se, až si je zakoupím a sám ochutnám. Musím zkusit, jestli si to ocenění zaslouží. :)

    Reagovat

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *