Watt za dolar? Solární energie je levnější
Solární energie může být dnes produkována levněji dolar za jeden watt. Tvrdí to nová studie experta na energetické systémy z univerzity v Queens, jejíž závěry publikoval server ClickGreen. Navzdory tomuto poznatku si prý elektřina ze slunce stále nevysloužila důvěru většiny lidí jako vhodný trvalý zdroj obnovitelné energie.
Jak to, že je solární energie tak levná a neví se o tom? „Je to jednoduché,“ vysvětluje Joshua Pearce, profesor katedry mechaniky a materiálového inženýrství z univerzity v Queens. „Řada analýz, které řešily využitelnost fotovoltaické energie, byla prostě příliš konzervativní.“
V Číně se cena solární a uhelné energie vyrovná v roce 2015
Výkupní ceny elektřiny ze solárních elektráren výrazně klesnou
Ekonomové a statistici prý neberou v potaz redukce cen, zvýšenou dostupnost vhodných materiálů a současný pokrok v solárních technologiích. Přitom právě teď se solární elektrárny výrazně přibližují bodu, kdy budou produkovat energii stejné ceny jako dosavadní tradiční zdroje. Dlouhodobý trend prodeje nejmodernějších fotovoltaických systémů kolísá na hranici 0,1-0,2 procenta.
Nová mnohorozměrná analýza profesora Pearce a jeho kolegů se dívá na ceny fotovoltaických systémů z hlediska uživatelů. Zahrnuje instalaci panelů, údržbu, vedlejší finanční náklady, životnost systému a především množství generované energie.
Podle něj většina odborníků nezahrnula do obdobných analýz efekt pokroku a snížení materiálové ceny, díky kterým poklesly náklady od roku 2009 až o 70 %. I když jak připouští, cena instalace se dost různí.
Náklady se přepočítávají na watt vyrobené energie. Zatímco studie z roku 2010 uvádí 7,61 dolarů/watt, bylo to v roce 2003 jen 4,16. Tohoto rozdílu se chytil i Pearce, a povšiml si, že ve starší studii byly započítávány ceny globálního trhu. Tento přístup aplikoval i ve své práci. „Tím že nakupujete ve velkém a v zahraničí, dostanete se dnes na cenu jednoho dolaru,“ říká Pearce.
Ludku, pozorujem Tvoj talent na predkladanie klamstiev za pravdu. Neviem, ako si zbehly v anglictine, ale dve velke PV firmy v USA ohlasili bankrot napriek masivnej podpory DoE (ministerstva energetiky USA?). Nemecke firmy su na podobnej trajektorii.
Fyziku a matematiku proste neojekabatis. A vobec nie, ked si s nou mal problemy uz na zakladke. Ekonomika je uzko spata s matematikou a fyzikalne z 1000 W na meter stvorcovy ziadny zazrak neurobis, hlavne ked je to na poludnie, ked o tie watty nie je ziadny zaujem. Zalozne zdroje Ti tu kapacitu ku…va predrazuju.
Tak sa co najrychlejsie preber z falosneho sna. Prospeje to Tvojmu zdraviu.
Aby si si nemyslel, ze som nejaky plateny zoldnier naftarskej a inej loby. Som velmi rad, ked sa postavia dalsie bloky JE, aby o to menej smradili uholne elektrarne.
Ale nie som ani poskokom JE loby, o com sa dozvies uz za relativne kratku dobu, ze JE loby budu citovat moje meno ku…va s odporom.
Prajem prijemny vecer
miro novak
Leda ve snu. Fotovoltaika je nevýhodná všude, u nás i v Německu.
http://www.osel.cz/index.php?zprava=1869
Tam kde je technologie nehotová a nekonkurenceschopná (a to fotovoltaika třeba ve srovnání s jádrem je a ještě dlouho bude) tam žádné dotace do masového rozšžíření nepomohou. Jediný výsledek z masových dotací bude masový tunel.
Fotovoltaika, a je nutné zdůraznit, že pouze u nás, je pro většinu nevýhodná stejně jako jakýkoli jiný účelově zmanipulovaný byznys. Účelem dotací je umožnit rozvoj fotovoltaiky kdy její masová produkce stlačí ceny a dotace pak nebudou potřeba. To už se ostatně děje a FV bude brzy výhodná i bez dotací. Bohužel náš justičně impotentní stát není schopen podobná účelová pochybení vyšetřovat, natož pak stíhat. To se však nezmění když budeme podporovat Tunelín.
fotovoltaika není dobrý byznys skoro pro nikoho, spotřebitelům el. energie zvyšuje cenu, stát musí platit dotace. Výhodné je to pouze pro vlastníky, tj. solární tuneláře.
z fotovoltaiky nezaplatíš moc daní, méně, nebo žádnou elektřinu neodebereš – zase žádné daně… to pro vládu není dobrý byznys.
To: Luděk Švehla
Je to jednoduché. Jaderné elektrárny jsou velmi účinné a poskytují obrovksé množstvé stabilní energie, což se o obnovitelných zdrojích říct nedá. Navíc obnovitelné zdroje potřebují obrovké investice do složitých rozvodných sítí, přečerpávacích vodních elektráren atd.
Problémem elektromobilů je nízká hustota uchovávané energie a velmi vysoká cena akumulátorů.
Souhlasím, oni nelobují jenom naftaři ale i těžaři obecně a výrobci eletrické energie. Pokud je cena za Watt 1 dolar, tak jsme se dostali na paritu.Výroba elektrické energie z FVE je cenově SROVNATELNÁ a výrobou ze špinavých zdrojů.
Zelená energie je levná a bude stále levnější. Stejně jako by byly levné elektromobily, kdyby nelobovali naftaři. Jak může být oproti jednoduchému elektromotoru levnější něco tak složitého jako spalovací motor s komplikovanou převodovkou, navíc když to celé otravuje vzduch, který všichni dýcháme???? Jak může být levnější extrémně komplikovaná jaderná elektrárna potřebující extrémně nebezpečné palivo než jednoduchý sluneční panel nebo větrník??? Bohužel mediální masáž je příliš siná na to, aby to pochopila většina lidí…