IBM i GE se perou o těžařský průmysl, chtějí ho ozelenit

Aktuálně se nám v redakční schránce sešly dvě zajímavé zprávy týkající se těžařského, ropného a plynového průmyslu. Koncem ledna proběhl ve Florencii summit Oil & Gas, kde se významně angažovala společnost GE. IBM zase představila první integrovaný monitorovací systém pro těžbu ropy a zemního plynu.

V testovacím středisku GE v Masse - pracovníci prochází kolem segmentu reaktoru hydrogenačního krakování, foto: GE
V testovacím středisku GE v Masse - pracovníci prochází kolem segmentu reaktoru hydrogenačního krakování, foto: GE

Společnost IBM se bude v rámci globálního výzkumného projektu podílet na vývoji vůbec prvního integrovaného ekologického monitorovacího systému. Systém bude pomáhat ropným a plynárenským společnostem zmírňovat dopady jejich činnosti na životní prostředí.

Výzkumníci, vývojáři a další týmy z výzkumného střediska Centre of Excellence for Oil and Gas v norském Stavangeru navázali spolupráci se společnostmi Statoil, Kongsberg Group a Det Norske Veritas.

Jejím cílem je vývoj řešení kombinujícího průmyslové systémy s pokročilými technologiemi pro průběžnou analýzu, jež umožní monitorovat ekologické údaje v reálném čase a včas rozpoznávat a reagovat na nežádoucí provozní události.

Pokročilá technologie pro průběžnou analýzu dat vyvinutá divizí IBM Research bude měřit, zpracovávat a analyzovat velká množství fyzikálních, biologických a chemických dat zaznamenaných senzory a kamerami v okolí mořských těžebních plošin.

S novým systémem tak bude výrazně snazší předvídat a rozpoznávat odchylky od normálu. Ve spojení s pokročilou modelovací technikou společnosti IBM bude systém kromě monitorování schopen rovněž předvídat a včas předcházet problémům.

Společnost IBM navíc dodá také integrační informační technologii umožňující celopodnikový přístup, monitoring a analýzu operačních systémů mořských zařízení v reálném čase.

S tím souvisí i novinka GE. Italská Florencie je domovem divize GE Oil & Gas. V závodě GE severně od této perly renesanční architektury a v testovacím středisku v nedaleké Masse se vyrábí a kontrolují největší a nejvyspělejší parní a plynové turbíny současnosti, obří kompresory a další stroje ropného a plynového průmyslu.

Florencie rovněž každoročně hostí summit „Oil & Gas“ pořádaný společností GE, jehož letošní ročník byl zahájen 30. ledna. Setkání je pro stovky předních světových představitelů průmyslu a technologických expertů příležitostí k tomu, aby se mohli podělit o své poznatky a názory v oblastech jako hlubokomořský průzkum, nové metody těžby ropy a v dalších složitých otázkách, s nimiž se dnešní průmysl potýká.

Společnost GE hned první den summitu ohlásila řadu zakázek, mezi nimi i miliardový kontrakt na dodávku podmořských zařízení a služeb pro Ichtys, obrovský těžební projekt na získávání zkapalněného zemního plynu (), na němž v západní Austrálii spolupracují společnosti INPEX Corporation a Total.

GE rovněž oznámila, že vyvinula výrobní závod MicroLNG, který dokáže produkovat zkapalněný zemní plyn v malých dávkách okolo pouhých 57 tisíc litrů za den. Na rozdíl od projektů Ichtys a dalších velkých těžebních zařízení orientovaných na export dokáže tato technologie, která splňuje nároky iniciativy ecomagination, zajistit lokální produkci LNG jako alternativy pro pohon velkých nákladních vozidel a offroadových .

Podle odhadů společnosti by přechod z nafty na LNG mohl provozovatelům ročně ušetřit na každém vozidle $1 900 a snížit emise CO2 o 80 000 tun. Společnost dále oznámila nové projekty v Severním moři ve vodách Velké Británie (podmořské vybavení), na jižní Sibiři (reinjektáž plynu), v Brazílii (vybavení pro plouvoucí plošinu) a jinde na světě.

Divize Oil & Gas, která je nyní součástí GE Energy, uzavřela minulý rok s velmi dobrými hospodářskými výsledky. Na konci roku 2011 činila hodnota nevyřízených objednávek na vybavení a služby 11,8 mld. USD.

tiskové zprávy

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *