Český architekt navrhnul unikátní přírodní mrakodrap

Soutěž Evolo Skyscraper Competition patří k neprestižnějším světovým soutěžím pro výškovou architekturu. Každoročně, od roku 2006, vyzývá k účasti architekty, studenty, designery a umělce z celého světa, aby se pokusili navrhnout mrakodrap 21. století v souladu se sociálními, urbanistickými a ekologickými kontexty. Se svým návrhem nazvaným ACACIA TREE TOWER se soutěže v roce 2011 zúčastnil český architekt Petr Pospíšil z architektonického ateliéru KYZLINK.

ACACIA TREE TOWER, soutěžní návrh českého architekta Petra Pospíšila, foto: KYZLINK
ACACIA TREE TOWER, soutěžní návrh českého architekta Petra Pospíšila, foto: KYZLINK

Jeho návrh porotu zaujal tak, že jej zveřejnili na svých prestižních webových stránkách. Z těchto stránek informace stáhlo hned několik významných serverů, zabývajících se především ekologickými stavbami. (Pozn.: na www.evolo.cz napsali chybně místo ACACIA TOWER název ACADIA TOWER, ostatní chybný název převzali).

Mrakodrap ACACIA TREE TOWER se inspiruje akácií, foto: KYZLINK
Mrakodrap ACACIA TREE TOWER se inspiruje akácií, foto: KYZLINK

Soutěž pobízí ke zkoumání vztahů mezi mrakodrapem a přírodním světem, mrakodrapem a společností, mrakodrapem a městem. Důraz klade na hledání řešení hospodářských, sociálních a kulturních problémů současného města, včetně nedostatku přírodních zdrojů, infrastruktury, vysokého nárůstu obyvatelstva a znečištění.

ACACIA TREE TOWER

Stavba inspirovaná přírodou je výjimečná tím, že zabírá minimální zastavěnou plochu, skutečná užitná plocha se transformuje do rozsáhlého nadzemního komplexu. Studie ACACIA TREE TOWER od architekta Petra Pospíšila pracuje s myšlenkou, že velká města neustále zvyšují svoji hustotu zastavění.

Výtahy v ACACIA TREE TOWER, foto: KYZLINK
Výtahy v ACACIA TREE TOWER, foto: KYZLINK

Plocha v těchto aglomeracích je sice využívána pokud možno s největší efektivitou a rozvahou, avšak narůstá problém s městskou zelení a především kvalitou obytných a relaxačních ploch, ty jsou neustále vytlačovány a redukovány. Je velice složité vytvářet nové kvalitní plochy v již zastavěných oblastech města.

Projekt „Stromové věže“ vychází z principu (vynesení) přenesení obytných ploch nad úroveň husté zástavby s minimálními nároky na vlastní zabranou zastavěnou plochu.

Hlavní nosné pilíře obsahují dopravní výtahy a také prostor pro začlenění zeleně rostoucí skrze jednotlivá patra. Ty jsou dispozičně navrženy pro kancelářské prostory. Zeleň, která prostupuje celou výškou, zvedá kvalitu pracovního prostředí a na samém vrcholu pak přechází do visutých teras a parků. Je to nenásilné spojení vertikálních linií s korunou pomocí zeleně, která tvoří dominantu celé budovy.

ACACIA TREE TOWER - český mrakodrap, foto: KYZLINK
ACACIA TREE TOWER - český mrakodrap, foto: KYZLINK

Komplex vynesený pomocí tří pilířů by se dal nazvat ptačím hnízdem. Semknuté dispoziční řešení dává pocit bezpečného bydlení. Horní komplex obsahuje rezidentní apartmány, hotel, relaxační plochy, rozlehlé zelené terasy, park, lázně a sportovní plochy.

Budova svou konstrukcí využívá solární energii jak aktivně, tak pasivně. Visuté terasy jsou řešeny s ohledem na možnost pasivního využití solární energie, aktivní využití solární technologie je zajištěna solárními panely v samotné horní konstrukci stavby.

Architekt Petr Pospíšil se nechal inspirovat africkým stromem acacie, který v drsném a mnohdy nelítostném prostředí poskytuje ve svých korunách úkryt ptákům a zvířatům, poskytuje bezpečí, stín a potravu apod. Jeho ohromná koruna však drží na stabilním kmeni pevně zarostlém do vyprahlé půdy. Život v savaně tak přiblížil životu ve městě.

tisková zpráva

7 komentářů: „Český architekt navrhnul unikátní přírodní mrakodrap

 • 20. 2. 2012 (15.35)
  Trvalý odkaz

  „na http://www.evolo.cz napsali chybně místo ACACIA TOWER název ACADIA TOWER, ostatní chybný název převzali“

  na evolo.CZ? hadam na evolo.us. Napriek tomu tam nejako tam neviem najst zmienku o tejto stavbe

  Reagovat
 • 11. 2. 2012 (8.59)
  Trvalý odkaz

  stavěl bych to rovnez nekde v zeleni, ne nad smogovym mestem a uvrhnou na ostatní stín, …kdo bude bydlet v druhém patře ?

  Reagovat
 • 10. 2. 2012 (16.13)
  Trvalý odkaz

  Re: Petr
  Já bych to jako práci na plný úvazek docela bral ;o) Oproti té pakárně, co teď dělám, bych byl aspoň na čerstvém vzduchu, nuda by to asi taky nebyla…

  Reagovat
 • 10. 2. 2012 (13.52)
  Trvalý odkaz

  To je sice pěkné, ale navrhnout a relizovat je rozdíl. A pak ještě udržovat … Kdo se hlásí k zastřihávání zeleně? :-)

  Reagovat

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *