Zemědrap – mrakodrap, který roste do země

Mexico City patří s devíti miliony obyvatel mezi největší světové metropole. Jeho centrální historická část je však podle názoru architektonického studia BNKR Arquitectura v kritickém stavu a vyžaduje programovou přestavbu. Místní zákony však zakazují bořit historické budovy a stavět budovy vyšší než osm pater. Architekti proto přišli s unikátním nápadem. Mrakodrapem, který roste do země místo do nebe.

Zemědrap neboli Earthscraper - návrh jak by mohla vypadat budoucnost centrálního náměstí Mexico City, foto: BNKR Arquitectura
Zemědrap neboli Earthscraper - návrh jak by mohla vypadat budoucnost centrálního náměstí Mexico City, foto: BNKR Arquitectura

Anglicky „Earthscraper“ je přesný opak „Skyscraperu“. Namísto stovek metrů do nebe sahá stovky metrů pod zem. Idea BNKR Arquitectura je taková, že by v zemi pod centrálním náměstím Mexico City zvaném Zocalo vyrostla jakási obrácená pyramida.

Zemědra se narozdíl od mrakodrapu snaží zachovat okolní prostředí neporušené – nezasahovat do něj svým majestátním vzhledem, ale naopak se ukrýt před zraky lidí a nenarušovat historický odkaz.

Obrácená pyramida s 65 podlažími má špičku hluboko v zemi a největší plocha je obrácena směrem ke slunci. Je vystlána průhlednými dlaždicemi, které vpouštějí do podzemí přirozené světlo.

Zemědrap - 65 podlaží v zemi, foto: BNKR Arquitectura
Zemědrap - 65 podlaží v zemi, foto: BNKR Arquitectura

Zemědrap může nabídnout nejrůznější prostory – byty, kanceláře, obchody, ale třeba i muzea, galerie, kavárny, prostě vše, na co jsme běžně zvyklí. Prozatím jde samozřejmě o čistě teoretický koncept, ale implikace jsou velice zajímavé.

Zemědrap totiž nabízí proti mrakodrapům mnoho výhod: obrácená pyramida v podzemí je přeci jen bezpečnější než půlkilometrová stavba ve vzduchu, která musí odolávat silnému větru.

Přirozené osvětlení šetří elektřinu, stejně jako skutečnost, že voda nemusí být složitě a nákladně vyháněna vzhůru, ale sama klesá směrem dolů díky gravitaci. Toho by například bylo možné využít i při výrobě elektřiny pro celou budovu.

metaefficient
Sdílet:

Jan Horčík

Zakladatel a šéfredaktor magazínů Ekologické bydlení a Hybrid.cz.