Kancelář s nebeským výhledem

Namísto nevýrazného bílého stropu mít v kanceláři nad hlavou celou oblohu? Vynález vědců z Fraunhoferova institutu průmyslového inženýrství (IAO) ve Stuttgartu může přinést jasný den i do tmavé sklepní špeluňky. Inovativní řešení osvětlení stropu s využitím LED technologie, které simuluje pohyb mraků po obloze, navíc kromě zvýšení estetické úrovně pracovního prostředí zvyšuje i efektivitu zaměstnanců.

Prototyp kanceláře ve třech fázích dynamického nasvícení stropu. Zdroj: CleanTechnica.com

Nasvícený strop má podle výzkumníků poskytnout pracovníkům pocit volnosti a svobody v uzavřených komplexech administrativních budov, stejně jako kdyby pracovali na lavičce v parku. Díky deskám o rozměrech 50×50 centimetrů, každé vybavené 288 LED diodami, se po stropu místnosti začnou zvolna sunout imaginární mraky.

Desky jsou překryty matným filmem, který zajišťuje rovnoměrné osvícení celé místnosti. Světelnost je přitom kolem 3000 luxů. Červené, zelené, modré a bílé diody zajišťující plné světelné spektrum dynamicky problikávají, a tím vytvářejí dojem plynoucích mraků.

Pochopitelně, dynamičnost problikávání není díky ochrannému filtru škodlivá lidskému zraku, nikterak neruší, a mraky ubíhají zvolna, takže nepoutají zbytečně pozornost.

Dynamické osvětlení má narušit ubíjející pracovní stereotyp a zvýšit koncentraci zaměstnanců. Při pokusu, který vedl jeden z vynálezců, Dr. Mathias Buess, umístil pokusné králíky-zaměstnance do prototypu nasvícené kanceláře.

Místnost se stropem o rozměrech 34 metrů čtverečních byla vybavena celkem 32 560 LED diodami. První den bylo světlo statické, druhý den docházelo k mírnému přesunu „mraků“ po stropu, a v den třetí se měnily světelné podmínky podobně jako na reálné obloze.

Zaměstnanci si jednoznačně pochvalovali poslední den, a 80 % z nich by prý v takto dynamickém prostředí rádo pracovalo i nadále. Prozatím je ale simulace oblohy v kanceláři poměrně nákladnou věcí, a tak si zaměstnanci budou muset počkat.

Metr čtvereční oblačného stropu přijde přibližně na 1000 euro. Malá část kancelářské oblohy teď bude představena i na technickém veletrhu v březnu v Hannoveru.

3 komentáře: „Kancelář s nebeským výhledem

 • 11. 1. 2012 (9.16)
  Trvalý odkaz

  Mně zas připadá světlo v místnosti nepřirozené a rušivé samo o sobě i bez pohybu vizualizace. A testování si vykládám tak, že zaměstnanci si sice pochvalovali jednoznačně poslední možnost vizualizace a osm z deseti z nich by to chtělo stále, ale poměr těch, co si to vůbec pochvalovali, byl tak jedna ku deseti:D Jinak si to nedovedu vysvětlit:)

  Reagovat
 • 10. 1. 2012 (17.46)
  Trvalý odkaz

  Mě se to naopak líbí. Když jsi v práci, tak nemůžeš jít ven. A pokud se to hýbe pomalu, tak to ani neruší

  Reagovat
 • 9. 1. 2012 (8.02)
  Trvalý odkaz

  Ked pozeram na tie obrazky, posobi to na mna extremne rusivo, ak sa mi v budove nieco hybe nad hlavou. Tak bud som dnu alebo von ale nie oboje…

  Reagovat

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *