Nad Hong Kongem hvězdy neuvidíte
Pokud byste chtěli obdivovat noční oblohu, nevydávejte se v průběhu roku do Hong Kongu. Obrovská asijská metropole má nový primát: jedná se o sídelní území s největším světelným znečištěním. Jasné neony a městské osvětlení ozařuje, a v podstatě i „zastiňuje“, přirozený jas noční oblohy. Tady hvězdy neuvidíte.
„Nemůžete se vydat kamkoliv, abyste shlédli na noční nebe,“ říká Jason Pun, výzkumník, který se soustředil na určování míry světelného znečištění ve velkých metropolích. „Všude vás oslepují záblesky světel a majáků, podsvícených reklam a reflektorů.“ Hodnoty nočního jasu a světla, naměřené v této asijské metropoli, jsou skutečně alarmující.
Například oblíbené hong-kongské nákupní středisko Tsim Sha Tsui září proti noční obloze 1200 krát jasněji, pokud budeme vycházet ze „srovnávací tabulky pro tmavou noční oblohu“. Celá sedmimilionová metropole je pak v noci v průměru tisíckrát jasnější a zářivější, než by teoreticky mělo být „zhasnuté“ noční město. Hong Kong předběhl dokonce i další velikány: Londýn, Šanghaj, Sydney a Tokyo.
„Lidé si ne zcela uvědomují fakt, který z našeho zjištění plyne,“ říká Pun. „Pokud totiž máme v průměru tisíckrát jasnější noc, je zřejmé, že vším tímto světlem je mrháno. Je to spousta nekoncentrované energie, která se zbytečně ztrácí.“ Pochopitelně, Pun také zmiňuje význam přirozeného rytmu střídání dne a noci pro živé organismy, a také o dopadech nadměrného nočního osvícení na zástupce místní fauny.
Věžové apartmány, mrakodrapy, administrativní budovy a supermarkety vytvářejí několikaúrovňovou síť, která žije 365 dní v roce a nikdy nezhasíná. Výsledné nadměrné světelné znečištění však neškodí jen divoce žijícím zvířatům, například netopýrům a mořským želvám, ale také lidem.
Světelné znečištění v této intenzivní podobě narušuje chod biorytmů, blokuje produkci některých hormonů, způsobuje bolesti hlavy a migrény, a také je příčinou chronické nespavosti.
Kdo ale chtěl uvidět malý zázrak – noční nebe nad Hong Kongem – přeci jen měl šanci. V sobotu třiadvacátého března, o půl deváté večer, v rámci Hodiny Země (Earth Hour), zhasla na šedesát minut světla na všech velkých městských prostranstvích, včetně přístavu a mezinárodního finančního centra.