Průlom v oblasti LED osvětlení?

LED diodaPřestože je čím dál tím populárnější, jeho skutečně masovému rozšíření bránily až dosud dvě zásadní překážky. Byla to jednak vyšší spotřeba než v případě fluorescentních žárovek, a pak především barva světla, které diody vyzařují. To je totiž označováno za chladné bílé „měsíční“ světlo, které je mnoha lidem nepříjemné. Vědcům se ale aktuálně podařilo vyvinout diody, které nejenže vyzařují příjemné teplé bílé světlo, na jaké jsme zvyklí z běžných žárovek, ale navíc si vedou výrazně lépe také ve spotřebě i proti fluorescentním žárovkám. Výzkumníci na univerzitě v turecké Ankaře obalili LED diodu vrstvou nanokrystalů. Tyto krystaly pak absorbují část barevného spektra, výsledkem čehož je měkké bílé světlo. Výsledné LED diody pak budou mít nejen menší spotřebu, ale i vyšší svítivost (300 lumenů viditelného světla na vyzářený watt veškerého světla).

newscientist

Jan Horčík

Zakladatel a šéfredaktor magazínů Ekologické bydlení a Hybrid.cz.

8 komentářů: „Průlom v oblasti LED osvětlení?

  • 14. 10. 2008 (19.00)
    Trvalý odkaz

    No teoretická účinnost přeměny elektrické energie na světlo při vlnové délce 555nm je 683 lm/W. Toto je zelenožlutá barva světla, která je pro oči velmi nepříjemná. Při ní samozřejmě nemůžeme vidět žádné předměty jiných barev (červené, modré, žluté). Jeví se tedy jako odstíny jedné barvy. Pokud použijeme čistě bílou (nejvíce podobnou slunečnímu spektru Ra=100), pak při 100% účinnosti přeměny získáme pouze 242.5 lm/W. Je to proto, že člověk má jinou nižší citlivost na jiné barvy a to tím více, čím více jsou vzdáleny od referenční vlnové délky 555nm. Nejmenší citlivost je právě tedy na barvy červenou (na dlouhovlnném konci) a fialovou (na krátkovlnném konci spektra). Tyto vyzařované barvy musí být obsaženy v bílém světle, jinak by bílá nebyla bílou. Pokud tedy někdo tvrdí, že vymyslel zdroj světla o vyšší účinnosti přeměny energie jak 242.5 lm/W, pak tedy objevil, dalo by se říct, perpetuum mobile.

    Reagovat
  • 15. 7. 2008 (8.16)
    Trvalý odkaz

    Kromě chybných jednotek je zde též další nesmysl – nanokrystaly (jaké?) pohlcují část spektra (tudíž pohlcují vyzařovanou energii) ale podle autora díky tomu bude mít LED vyšší účinnost ?!

    Reagovat
  • 29. 5. 2008 (13.56)
    Trvalý odkaz

    Je hezke videt, jak se vsude spatne opisuji hovadiny. Lumen je jednotka svetelneho toku. Jednotka svitivosti je kandela.

    Reagovat
  • 25. 4. 2008 (23.23)
    Trvalý odkaz

    njn, holt ti kteri se zajimaji o ekologii jsou nejvetsi rypalove.

    Reagovat
  • 25. 4. 2008 (7.30)
    Trvalý odkaz

    Zastávám se výrazu – LED diody – proč ne, když je potřeba nějaké slovo zvýraznit, sám to používám a vím o tom.

    Reagovat
  • 30. 3. 2008 (9.18)
    Trvalý odkaz

    nevim proc tady mate pane Mg napsano LED diody, kdyz zkratka LED uz slovo dioda obsahuje

    Reagovat
  • 5. 3. 2008 (14.21)
    Trvalý odkaz

    Tedy promiňte pane Horčíku, ale tolik překlepů na tak malé ploše se vidí málokdy.

    Reagovat

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *