Pracujete na home office? Dýchejte zdravější vzduch

Práce na home office přináší řadu nesporných výhod, od úspory času až po přizpůsobení si pracovní doby. Ať už žijete v bytě, nebo rodinném domě, neměli byste ve své domácí kanceláři, kde trávíte celý den, zapomínat na kvalitu a čistotu vzduchu. Jakými fígly můžete zlepšit dlouhodobou kvalitu vašeho vzduchu doma, aby se vám dobře pracovalo i žilo, a to i v případech, kdy je chladnější počasí a možnost větrání je menší, poradí odborníci ze Saint-Gobain. Víte, jaké škodlivé látky vás doma mohou ohrožovat?

V našich domácnostech se běžně vyskytuje určité množství škodlivin, které ovšem v nízkém objemu zdraví neškodí, pokud je však těchto škodlivin v interiéru přítomno vysoké procento, nastává problém. Jednou z nejčastějších škodlivých látek je formaldehyd. Ten se vyskytuje prakticky v jakémkoliv materiálu, najdeme ho třeba v kobercích, textiliích, nábytku i kosmetice. Jeho přesné hodnoty v každé místnosti se dají zjistit speciálním měřením u Státního zdravotního ústavu, stejně tak jako koncentraci dalších látek, například oxidu uhličitého. Centrum pasivního domu nyní nabízí zdarma k zapůjčení měřicí přístroje, kterými si doma hodnoty CO2 můžete změřit. 

Nadměrné množství formaldehydu dráždí kůži, oči i dýchací cesty. Ve větší míře může způsobit dokonce i bolesti hlavy, záněty průdušek nebo plic. Odborníci jej řadí mezi karcinogeny, tudíž může způsobit rakovinu, a je tak nebezpečný i z dlouhodobého hlediska. Kromě formaldehydu pak mohou být v interiéru velký problém také pyly a prach, které výrazně komplikují život astmatikům a alergikům. Naštěstí dnes již existují stavební materiály a technologie, které si s nežádoucími látkami umí hravě poradit, ve svých domácnostech je můžete využít i vy.

K zdravějšímu vzduchu domácí výmalbou

Velmi rychlým a poměrně nenáročným způsobem, kterým přispějete k lepšímu vzduchu u vás doma, je nová výmalba. Nicméně ne jen tak ledajakým nátěrem. Moderní nátěry a stěrky jsou paropropustné a mají dokonce technologie, které vzduch aktivně pročišťují. „Jde o jednosložkový nátěr na bázi organického pojiva, vápencového pojiva a originální přísady – ta dokáže v interiéru odbourat přebytečný formaldehyd. Aplikujeme jej na vyzrálé minerální podklady, nebo také na starší pevné nátěry a sádrokartony. Nátěr je vysoce prodyšný, otěruvzdorný a po zaschnutí má matný vzhled. Vyrábí se v bílém odstínu,” vysvětluje Stanislav Bárta, marketingový manažer divize Weber společnosti Saint-Gobain. 

Nečekaný pomocník v boji s formaldehydem – oblíbený sádrokarton

Protože teď většina z nás tráví doma více času, možná přemýšlíte, jak byste si své bydlení zvelebili a uvažujete třeba i o malé rekonstrukci. Sami ji zvládnete hravě se sádrokartonem. Práce s ním je totiž jednoduchá, čistá a hlavně nejsou třeba žádné mokré procesy – tedy při jeho využití nemusíte zdlouhavě čekat na vyschnutí omítky, štuků a podobně. V dnešní době, kdy firmy a řemeslníci řeší nedostatek materiálu v podobě klasických cihel, ale i stavebního skla, izolací či panelů, přichází sádrokarton na řadu. Je ho dostatek, dá se použít ve vlhkých prostorech, do podlah, na podhledy i na rekonstrukce koupelen a kuchyní, současně je vhodným materiál pro práci i v zimních měsících.

Dnešní sádrokartony mají navíc velmi vysokou nosnost a pevnost, mají výborné akustické vlastnosti a některé umí dokonce odbourat formaldehyd ve vzduchu. „Sádrokartonová deska opatřená technologií Activ’Air® zvládne neutralizovat formaldehyd, respektive rozkládá jeho emise. Výsledkem je čistý a zdravý vzduch v interiéru. Pro optimální účinnost je vhodné použít 1m2 desky Activ’Air® na 1 m3 vzduchu v místnosti. Co je velkým přínosem, je pak to, že neztrácí účinnost ani po přetření běžnými prodyšnými barvami. Navíc tyto desky s Activ’Air® nátěrem neztrácejí své akustické a protipožární schopnosti,“ popisuje Robert Hošek, garant technické podpory divizeRigips Skupiny Saint-Gobain.

Multi-Komfortní dům speciálně navržen pro alergiky

Podle odhadů Světové zdravotnické organizace zhruba každý třetí člověk na planetě trpí nějakou alergií. Právě pro tyto jedince může být velikým přínosem vhodně přizpůsobený interiér s šetrnými materiály, nebo dokonce celý „protialergenní“ dům. Takzvaný Multi-Komfortní dům je postaven na principu neprůvzdušnosti obálky a dokonalého systému větrání s filtrací, dovnitř se tak nedostanou žádné pyly a další dráždivé látky, třeba roztoči a plísně. „Obálka domu by měla být co možná nejtěsnější, aby nedocházelo k tepelným ztrátám a nesnižovala se efektivita větracího systému. Je nutno doplnit, že výměna vzduchu v domě je nutná, což zajišťuje právě zavedený větrací systém,” říká Karel Sedláček, manažer technické podpory ISOVER. Základem domu je vyvážená výměna vzduchu, udržování ideální teploty a vlhkosti uvnitř, což zajišťuje větrací systém nepřetržitým proudem filtrovaného čerstvého vzduchu. A doma už kapesníčky na neustálé smrkání nebudete potřebovat.

Jak zajistit doma čerstvý vzduch i v zimě

Především v zimních měsících je možnost větrání omezena. V takovém případě čerstvý vzduch zajistí rekuperace. Jedná se v podstatě o systém výměny vzduchu, aby byl v interiérech zajištěn stále čerstvý vzduch, bez nutnosti častého otevírání oken. To oceňují zejména školská zařízení, ale také domácnosti. Díky rekuperaci se tak šetří spotřeba energie, neboť žádné teplo neuniká ven otevřenými okny. Větrací rekuperační jednotka odvádí vydýchaný vzduch pryč a přivádí čerstvý vzduch předehřátý či ochlazený na požadovanou teplotu.