Úspora energií v domácnosti – jak na to?

Úsporné bydlení znamená přemýšlet o tom jak vaše domácnost – rodinný dům nebo byt – fungují. Být si vědomi toků energií a zdrojů, které v domácnosti fungují a že tyto zdroje a energie nejsou zadarmo. Ba naopak, že ceny energií a vody v České republice výrazně stoupají každý rok.

Každá domácnost dnes může na svém provozu výrazně ušetřit. Stačí se řídit několika jednoduchými radami. foto: H1
Každá domácnost dnes může na svém provozu výrazně ušetřit. Stačí se řídit několika jednoduchými radami. foto: H1

Rozhodli jsme se proto připravit přehled jednoduchých tipů a rad, které vám pomohou ve výdajích na domácnost ušetřit. Pro někoho mohou být tyto informace zřejmé na první pohled, pro jiné jde o dosud stále neviditelná tajemství.

Neplýtvejte

Přímočará a jednoduchá rada jak snížit výdaje domácnosti zní: neplýtvat. Ničím. Elektřinou, vodou, plynem, teplem. Necháváte jen tak zapnutou svou 100cm plazmovou televizi, i když se na ni nikdo nedívá?

Obrovským žroutem energie je ve výsledku ale třeba i jen do zásuvky zapojená tiskárna. Stejně tak zastaralé elektrospotřebiče – zejména ty velké jako ledničky, mrazničky či mrazáky, významným způsobem zvyšují účet za elektřinu.

Vhodně zvolené úsporné žárovky mohou proti těm běžným nabídnout brzkou úsporu elektřiny, a tedy i vaší peněženky. foto: H1
Vhodně zvolené úsporné žárovky mohou proti těm běžným nabídnout brzkou úsporu elektřiny, a tedy i vaší peněženky. foto: H1

Řešením může být nákup nových spotřebičů, třeba i na splátky. Pochopitelně je třeba si spočítat, zda se taková investice vyplatí. V dlouhodobém horizontu jedné až dvou desítek let však obvykle ano.

Stejně tak je cestou ke snížení spotřeby energie nákup úsporného osvětlení, např. kvalitních LED žárovek. Energeticky úsporné spotřebiče jsou dnes módním trendem, a tak je vždy nutné pečlivě vybírat.

Zateplete a renovujte

Výdaje na vytápění patří v českých domácnostech mezi ty nejtučnější. Program Zelená úsporám v průběhu předchozích let umožnil desetitisícům majitelů rodinných domů svůj dům renovovat a zateplit. Výsledkem je často až o třetinu nižší faktura za zemní plyn/uhlí/dřevo/peletky/jakýkoliv jiný typ paliva.

Ruku v ruce se zateplením fasády domu jde i výměna oken. Okna jsou spolu se zdmi a střechou místem kudy uniká nejvíce tepla. Momentálně už starý program Zelená úsporám není v chodu a nelze tak požádat o dotaci. Řešením proto může být například nákup nových oken na splátky.

České ministerstvo životního prostředí by nicméně již během letošního roku mělo spustit program Zelená úsporám 2, který poběží údajně až do roku 2020. Bohužel už nepůjde o dotace jako v případě první verze programy, ale ve většině případů pouze o výhodné půjčky.

Přemýšlejte

Chcete-li opravdu snížit výdaje své domácnosti za energie a vodu, nebojte se přemýšlet o každé maličkosti. Povzneste se nad zaběhané rituály, pozorujte co a jak ve vašem domě či bytě funguje. A snažte se přijít na to jak situaci zlepšit.

Některá úsporná opatření lze provést zcela bez nákladů a ušetří vám v průběhu let důležité prostředky, které můžete využít jinde. Např. na další snížení spotřeby. Jiné zásahy budou vyžadovat investice. Ani těch se ale nemusíte bát, pokud si vše dobře spočítáte.

placená reklama

9 komentářů: „Úspora energií v domácnosti – jak na to?

 • 13. 1. 2016 (12.13)
  Trvalý odkaz

  Copak EON je tak nenazrany??? Nebo se u eonu nesetri??? Musi stale neco sponzorovat z nasich penez???Kam jsme to dopracovali nase zemekoule,jez se porad oteplujes!!!???ACH TY ZISKY!!!

  Reagovat
 • 13. 1. 2016 (11.55)
  Trvalý odkaz

  Zameril jsem se na usporne spotrebice, abych usetril, stalo mne to nemale penize.Ve vysledku budu platit o300Kc vic v r. 2016 diky DISTRIBUCI EONU!!!!

  Reagovat
 • 16. 5. 2015 (7.02)
  Trvalý odkaz

  e shop nabitý technologiemi, rady zdarma a články na téma úspory energie neleznete na platformě iqenergy. ušetřil jsem výměnou za LED žárovky, v koupelně jsem vyměnil radiator za infratopení, a zvažuji instalaci tepelného čerpadla. Ve všem mi poradili ZDARMA. Na http://www.IQenergy.cz

  Reagovat
 • 11. 4. 2013 (20.26)
  Trvalý odkaz

  Tak potom je to ale začarovaný kruh alebo niekoho lobby. Hovoria nám šetriť a nakoniec sa dozviem ako prvý dôvod zdraženia cien enrgií, že ľudia šetria tak preto. Potom šetríme znova ale oprava prístroja vynde drahšie ako kúpa nového kusa. A tak preto, že použijú nekvalitné kondenzátory (pár €) v elektrospotrebičoch plytváme zdroje a zvyšujeme odpad. Verejné tajomstvo tzv. kurvítko. A nakoniec nastolený trend ekonomiky je kupuj čím viac, ber viac úverov, kupuj každý rok nové auto, každý rok nové PC, atď. lebo predaj všetkého stagnuje.

  Reagovat
 • 26. 3. 2013 (21.37)
  Trvalý odkaz

  Ono to šetření má bumerangový efekt. Čím více danou energii nebo vodu šetříte, tím rychleji stoupají jejich ceny. Dodavatelé vašich energií a vody nebudou přece doplácet na vaši “ lakotu.“ Jejich náklady přece vůbec neklesají, ani úměrně, s vašim šetřením. Oni své peníze dostanou tak jako tak. Marná bude vaše snaha o úspory.

  Reagovat
  • 27. 3. 2013 (13.33)
   Trvalý odkaz

   To je naprostá pravda. Ale i ta má naštěstí své meze. Cena obnovitelných zdrojů neustále klesá a pokud budou dodavatelé energií tak hloupí, že budou neustále zdražovat, tak nakonec nebudou mít komu dodávat. Jediný problém je vodné a stočné, to může vyřešit vlastní studna, ale to není univerzální řešení pro všechny.
   Těmto všem vysavačům našich peněženek může pomoci stát, aby mohli okrádat dál. Stačí jen všechny alternativní přístupy pořádně zdanit.

   Reagovat
  • 27. 3. 2013 (14.30)
   Trvalý odkaz

   Bohuzel, je to pravda…akorat ten, co na to dojede nejvic, je stejne ten, co nezateplil…

   Reagovat
   • 27. 3. 2013 (20.57)
    Trvalý odkaz

    Bohužel, máte pravdu. A pak také ten, kdo zateplit nemůže třeba proto, že mu památkáři nedovolí „vylepšit“ renesanční fasádu třeskutě krásným polystyrénovým obkladem. :-)

    Reagovat

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *