Zbavte se hlodavců humánně a selektivně

Nezvaní hlodavci v domě představují problém, se kterým se většinou moc potýkat nechceme. I proto je nabídka nejrůznějších pastí, lapačů a smrtniček na jejich odchyt tak široká.

„Selektivní a humánní odchyt řeší problém a dává chráněným hlodavcům šanci na přežití.“ Zdroj: Alain Mauer
„Selektivní a humánní odchyt řeší problém a dává chráněným hlodavcům šanci na přežití.“ Zdroj: Alain Mauer

Jenže je to mince o dvou stranách: ne každý hlodavec přišel do okolí vašeho domů škodit, a klasické pasti představují poněkud neselektivní a definitivní prostředek likvidace. RaspiTrap je ale jiný.

Zařízení na důvěrně známém principu rozvedl s využitím moderní technologie k dokonalosti Alain Mauer (který se ve Státech živí dnes už poněkud archaickým zaměstnáním „uměleckého“ dráteníka). Trápilo ho totiž, že v pasti skončí často místo zamýšlených „škůdců“ z řad potkanů, krys či myší i hlodavci vzácní a ohrožení.

Pokud jste například někdy chatařili na Třeboňsku (ale i jinde), jistě tu situaci znáte: je smutné, když v pastičce nacházíte místo zvířat zanechávajících drobečky trusu ve vaší spíži ohroženého norníka rudého, plšíky nebo rejsci. Navržená past RaspiTrap pracuje na živochytném principu jednoduché sklopky. Navíc je ale vybavena čidlem, infračerveným senzorem a WiFi.

Jak celé zařízení pracuje? Stačí nachystat návnadu, a klidně vyrazit za prací nebo výlety do světa. Když past přiláká hlodavce dovnitř, dvířka spuštěná tlakem hlodavčího tělíčka, případně snímačem pohybu, zapadnou.

Past sklapla, ale rozhodně nezahálí. Už následující vteřinu vám totiž na mobil odesílá lakonickou zprávu o svém loveckém úspěchu, doplněnou o fotku polapeného hlodavce.

V případě, že se jedná o nezamýšlený cíl odchytu, například zmíněný chráněný druh, stačí jen zadat tlačítkem povel, a past se znovu otevře. Cesta na svobodu je zase volná. Alain Mauer nepočítá s variantou likvidace ani v případě škůdců.

„Past s chyceným zvířetem jednoduše zanesete dostatečně daleko, a tam polapené zvíře vypustíte. Zpátky se už nevrátí.“ Mauer také plán na „DIY – vyrob si past sám“ zveřejnil na svém webu.

Sdílet: