Poblíž Los Angeles vyroste největší přechod pro zvěř v USA

Jedním ze zásadních problémů volně žijících živočichů není ani tak přímé fyzické ohrožení ze strany člověka, jako našimi aktivitami sekundárně způsobená fragmentace jejich biotopů. V Agoura Hills nedaleko Los Angeles se rozhodli vyřešit to skutečně štědře provedeným nadchodem pro zvěř.

„Velké kočkovité šelmy se budou díky přechodu moci dostat do světa.“ Zdroj: LATimes
„Velké kočkovité šelmy se budou díky přechodu moci dostat do světa.“ Zdroj: LATimes

Kopce v Agoura představují prostor, kde „téměř na dohled“ lidské civilizace ještě žijí velké šelmy, například divoké pumy. Jenže omezený prostor uzavřený pravidelnou sítí silnic a dálnic neumožňuje těmto ohroženým a nevšedním zvířatům další expanzi do krajiny.

Početní stavy těchto šelem se nikdy nemohou zvýšit nad nekritickou úroveň, protože by se jim na ostrůvku Agora Hills přestalo dostávat potravy. Jak tedy dostat pumy zpět do světa, aniž by to bylo spojeno s katastrofálními (pro řidiče automobilů i pumy) nehodami na rychlostní silnici?

¨

Město Los Angeles potvrdilo, že na dálnici číslo 101 (ve směru na město Santa Monica) vybuduje nový přechod pro zvěř, který by populační migrace umožnil. Z projektové dokumentace vyplývá, že se nejedná o zrovna skromné dílo. Přechod nad dálnicí bude mít na šířku 60 metrů a na délku padesát.

Umělý ozeleněný vršek překryje dálnici poblíž kaňonů Liberty Road, tedy v místech, kde dříve často docházelo k nehodám. Podle Správy národních parků tu bylo jen od roku 2002 zaznamenáno na 84 srážek s velkými šelmami.

„Nevím o žádném jiném podobně velkém přechodu pro zvěř, který by se lidé pokusili vybudovat v jinak městské krajině,“ říká Seth Riley, ekolog a zaměstnanec Správy národního parku Santa Monica Mountains. Odhadované náklady na výstavbu se pohybují od 33 do 38 milionů dolarů. Příprava a realizace návrhu má trvat přibližně dva roky.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *