Věž zítřka – „stromodrap“ Williama McDonougha

V budoucnosti nebudou budovy po desetiletí jen tiše dřepět na svých místech. Budou dýchat, spát a probouzet se, a co víc, budou krásné. Tak si alespoň představuje budoucnosti světoznámý architekt William McDonough, který v roce 1977 poprvé v Irsku vybudoval dům poháněný solární energií a jehož v roce 1999 jmenoval magazín Time „Hrdinou planety“.

mrakodrap, architekt William McDonough


mrakodrap, architekt William McDonoughJiný magazín, Fortune, nedávno vyzval jeho společnost William McDonough & Partners aby představila svou vizi budovy budoucnosti. Vznikl tak nádherný návrh ekologického, zeleného mrakodrapu, nebo možná spíše „stromodrapu“, který představuje realistický pohled do nejbližší budoucnosti.

„Když mě a mou společnost, která se specializuje na architekturu udržitelného rozvoje, abychom se podělili o naši vizi budovy budoucnosti, rozhodli jsme se nezkoušet luštit z křišťálové koule jaké to asi bude za desítky let. Místo toho jsme se podívali na možnosti, které existují dnes,“ napsal doslova McDonough.

mrakodrap, architekt William McDonoughA stvořil skutečný šperk – velikosti mrakodrapu. „Protože žijeme, pracujeme a stýkáme se s jinými uvnitř budov, tvoří neoddělitelnou součást našich životů – a proto mají obrovský vliv nejen na kvalitu našich vlastních životů, ale i na současný svět,“ píše prorocky McDonough. Jeho nová budova je součástí přírody – napodobuje ji. Produkuje kyslík, čistí vodu, produkuje energii, mění se s ročním obdobím. Je jako strom.

Zakřivené plochy zvyšují stabilitu a zvyšují prostornost, zároveň snižují potřebu materiálu. Tvar je zároveň velmi aerodynamický, lépe odolává větru. Střechy pokryté zelení absorbují teplo, regulují teplotu, čistí dešťovou vodu. Západní strana budovy je soustavou třípatrových zahrad. Rostliny čistí vzduch uvnitř, zároveň mění barvu budovy s tím jak se mění barva listů v přirozeném cyklu. Dešťová voda je několikrát čištěna a využívána k zavlažování zahrad, může být využita například na toaletách. Jižní fasáda budovy je pokryta 100 000 stopami čtverečními solárních panelů, které produkují energii až ke 40% celkové spotřeby budovy. Interiér budovy je inteligentní, upravuje vnitřní teplotu, osvětlení, hlučnost. Veškeré vnitřní vybavení je vyrobeno z ekologických materiálů, které lze časem znovu zpracovat. Tepelná čerpadla se starají o dodávky tepla, kotle na zemní plyn pak dodají zbylou energii.

Jan Horčík

Zakladatel a šéfredaktor magazínů Ekologické bydlení a Hybrid.cz.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *