Odlehčené zelené střechy pro historické budovy

Severokarolínská metropole Durham se nadchla do zelených střech. Pětaosmdesáté největší město Spojených států s 240 tisíci obyvateli ale musí nejprve vyřešit, jak sladit historickou zástavbu s moderními požadavky ekologických staveb. Odpovědí mohou být „extenzivní“ zelené střechy.

„První zelená střech v Durhamu, instalovaná v roce 2002.“ Zdroj: XeroFlorAmerica
„První zelená střech v Durhamu, instalovaná v roce 2002.“ Zdroj: XeroFlorAmerica

Právě s tímto novým prvkem dělá díru do světa, prozatím alespoň na americkém trhu s eko-vychytávkami, společnost Xero Flor. Město, které vyrostlo na tabákovém průmyslu, se totiž honosí řadou historických budov pocházejících z období těsně po občanské válce.

Památkově chráněna je nejen oblast centra, ale i řada vilových čtvrtí na předměstí. Klasické zelené střechy by tak jednak mohly narušovat kolorit místa, a navíc ne každá historická budova je schopná unést zátěž v podobě vrstev pod zeleným pokryvem.

Xero Flor proto přichází s „méně intenzivní“ variací na zelené střechy. Vrstvy, navršené na takové střeše, nepřesahují rozmezí 6-15 centimetrů. Základem jsou lehké fólie, plastové mříže zapevňující substrát a osazení „nižšími“ travami a suchomilnou vegetací (netřesky). Podstatné je, že ani toto provedení nikterak nesnižuje výhody, kterých klasické zelené střechy dosahují.

Odlehčená zelená střecha stále izoluje budovu, napomáhá čištění ovzduší a zadržuje vodu (respektive snižuje přímý jednorázový odtok). Právě se zadržovanou vodou se tu pracuje velmi opatrně, střecha nemá fungovat jako houba, a proto je většina substrátu hrubozrnného charakteru.

Nedávno instalovaný pokryv na střeše budovy Ford (o rozměrech 220 metrů čtverečních) snižuje celoroční odtok dešťové vody o 180 metrů krychlových. Prakticky demonstruje, že extenzivní zelené střechy nezatěžují konstrukci budov, a jsou vhodné i pro historickou zástavbu.

„Před deseti lety bylo v celé Americe jen asi padesát zelených střech,“ vzpomínají v Xero Flor. „Dnes jich je kolem deseti tisíc. Dávno už je nechtějí jen ekologičtí průkopníci, ale právě i staré administrativní budovy.“

CleanTechnica.com

2 komentáře: „Odlehčené zelené střechy pro historické budovy

  • 21. 12. 2013 (19.56)
    Trvalý odkaz

    takovou střechu mám už 35 let.nedá se do ní absolutně nic zapíchnout,protože si zničíš hydroizolaci.dá se po ní akorát jen chodit,ale ne ve vysokých podpadcích.a stejně mi už to jednou zničili mravenci.

    Reagovat
  • 20. 12. 2013 (21.14)
    Trvalý odkaz

    Troufám si tvrdit, že na střeše nebude díky odparu takové vedro. Mohlo by to být to dost příjemné místo pro piknik. Akorát děti by se musely nějak zajistit… :-)

    Reagovat

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *