Francie zhasne světla, v Paříži oživne nábřeží bez aut zelení

Francie, jaderná energetická velmoc, se rozhodla kráčet v první linii trvale udržitelného rozvoje. Od 1. července musí podle zákona všechny nebytové objekty zhasínat v noci světla. Hlavní město Paříž pak uzravře nábřeží pro auta, osází je místo toho zelení a kavárnami.

Nová pařížská radnice se rozhodla vzít nábřeží automobilistům a vrátit jej všem lidem, foto: JC Choblet - APUR / Mairie de Paris
Nová pařížská radnice se rozhodla vzít nábřeží automobilistům a vrátit jej všem lidem, foto: JC Choblet – APUR / Mairie de Paris

Nové nařízení francouzského ministerstva ekologie, udržitelného rozvoje a energetiky bude platné od 1. července 2013. Všechny nebytové budovy – úřady, obchody, sklady a tak dále, budou muset povinně zhasínat světla nejpozději hodinu po odchodu posledního pracovníka.

Nejpozději hodinu po půlnoci pak musí být vypnuto také veškeré vnější osvětlení včetně výloh. Pro veřejné osvětlení pochopitelně omezení neplatí. Cílem je zabránit světelnému znečištění (a jeho neblahému vlivu na lidské zdraví), ale také šetřit elektřinu (ačkoliv předpokládáme, že zrovna v noci jí je z jaderných elektráren poměrně hodně).

Mezitím se pařížská radnice rozhodla „vrátit město lidem“ – zatímco až dosud patřilo spíš autům. Za 35 mil. euro vybuduje podél Seiny nové nábřeží, uzavřené pro auta, a také několik plovoucích zahrad. Stavba má být dokončena letos na jaře.

Součástí nového nábřeží bude zeleň, kavárny, sportoviště, odpočinková a kulturní útočiště i cyklostezka. Podle radnice je zároveň cílem podpořit rozvoj lokální ekosystémů skrze výsadbu typických rostlin, které mají mimo jiné pomoct čistit řeku.

Paříž se tak stává ostrým kontrastem metropolí jako Praha, ale třeba i Peking, které naopak neustále rozšiřují prostor pro automobily na úkor toho, aby veřejný prostor sloužil lidem a jejich zdraví.

idnes.cz, ekolist.cz
Sdílet:

Jan Horčík

Zakladatel a šéfredaktor magazínů Ekologické bydlení a Hybrid.cz.