Škola volá! Které školní potřeby jsou pro děti bezpečné?
Právě dnes se děti opět vrací, případně poprvé usedají, do školních lavic. Spousta rodičů svým ratolestem chystá zdravé svačinky obsahující ovoce a zeleninu. Zároveň trochu zapomínají, že je nutné vyhnout se při nákupu školních potřeb třeba PVC. Jak své dítě vybavit do školy a nemít obavy o zdravotní nezávadnost školních potřeb?
Jak by se dá čekat, nejlevnější produkty v oblasti školních potřeb nepatří mezi ty nejbezpečnější. Mediální zástupce společnosti KOH-I-NOOR Hardmuth Martin Doležal říká, že produkce bez zdraví škodlivých ftalátů je o 20 % nákladnější. Tak lze jen těžko konkurovat především čínským výrobcům, kteří využívají nedokonalé legislativy.
SOUVISEJÍCÍ ČLÁNKY
Mateřská školka na stoletém stromě
Podle zákonů totiž nejsou školní pomůcky totéž co hračky a tak se jejich složení tak pečlivě nehlídá. Ale chybí úvaha, že šestileté děti často rozdíl nevidí, navíc penály, desky i další pomůcky jsou často v designu dětmi oblíbených seriálů.
Ruce pryč od PVC
Obaly na sešity, penály, fixy, ořezávátka, ale dokonce i boxy na svačiny obsahují nebezpečné ftaláty, varovala jen pár let zpět nezisková organizace Arnika.
„Zatímco u hraček je obsah ftalátů striktně omezován, u školních potřeb to stále ještě neplatí. Přitom s nimi děti přijdou do styku stejně často, jako s hračkami,“ říkala tehdy Jitka Straková, koordinátorka projektu Zdravá planeta pro zdravé děti.
I dnes se na trhu objevují nebezpečné výrobky pro děti, Arnika proto radí nepořizovat produkty, které nejsou příjemné na dotek, vyhýbat se výrobkům, ze kterých je silně cítit chemie a ani značka CE nemusí znamenat stoprocentní jistotu.
Vyhýbejte se zejména nápisu PVC nebo číslu 3 v recyklačním trojúhelníku na obalu. Doporučuje se naopak kupovat školní potřeby s nápisem „PVC free“ nebo rovnou sáhnout po těch vyrobených z obnovitelných materiálů – na trhu jich je dostatek.
Kterým konkrétním produktům je radno se vyhnout lze dohledat na webu Arniky. Seznam pak můžete sami doplňovat. Další seznamy a informace jsou také na webech Ministerstva zdravotnictví, České obchodní inspekce či evropského informačního systém RAPEX.
Ekologické sešity jsou i ekonomické
Skvělý způsob, jak ušetřit, je koupit sešity z recyklovaného papíru. Jsou podstatně levnější a kvalita není nejhorší. Navíc, ruku na srdce, na poznámky ve škole to stačí. V mnoha obchodech už lze koupit jenom tyto.
„Máme jen ekologické sešity, ale když si někdo vyžádá neekologické, můžeme je objednat,“ potvrzuje Stanislava Trojáčková, majitelka papírnictví v Rychnově nad Kněžnou. Mimochodem, tyto menší papírnictví mohou nejen kvalitou, ale i cenou směle konkurovat supermarketům.
O ochotné pomoci při nákupu a znalosti, jaké obaly a sešity potřebují děti od první třídy základky až po čtvrtý ročník středních škol ani nemluvě.
I propisky jsou „eko“
Zatímco recyklovaný papír je mezi veřejností poměrně dobře známý, o recyklovaných propiskách se tak moc neví. Ve své podstatě je recyklovanou propiskou každá, do které její majitel kupuje náhradní náplně. A to je u Čechů častý jev.
V papírenství na Letenském náměstí v Praze se prý často stává, že zákazník přinese hrst propisek, poprosí o výměnu náplní a druhý den se zastaví, vše ho stojí jen pár korun. Výjimečně se stává, že specifické náplně nejsou k dostání, ale obvykle se mezi zhruba dvacítkou různých variant najde ta pravá.
Další možnosti ekologických psacích potřeb jsou propisky ze starých PET lahví, z kukuřičného škrobu nebo ze dřeva. Například výrobce Pilot má speciální označení ekologických propisek, jde o řadu BeGreen.
Tyto propisky jsou minimálně ze 70 % z recyklovaných materiálů (Pilot Super Gel – BeGreen má tento podíl 93,9 %) a cena je srovnatelná s konvenčními psacími potřebami. Kdo zvolí gelový roller z této řady, bude mít z 89 % staré PET lahve.
Konkurence ale nezahálí – například Pentel poskytuje „eko“ propisky či mikrotužky s více než 71 % recyklovaného materiálu, v propisce BIC je recyklovaného materiálu ještě o 5 % více.
Další známý výrobce Edding má řadu značkovačů Ecoline, kde je garantováno až 80 % recyklovaného materiálu v umělohmotných částech. A třeba taková propiska Knock Down, často využívána pro reklamní účely, nabízí kombinaci recyklovaného plastu, recyklovaného kartonového tubusu a dřevěného klipu.
Další možností je koupit propisky z kukuřičného škrobu (obchodní název Paper Green ICO nebo Mater-Bi). Ty jsou jednorázové a poté, co dopíšou, mohou se hodit na kompost, kde se rozloží. Při teplotě mezi 60 a 80 stupni a vlhkosti mezi 50 a 70 % stačí dvanáct týdnů, aby bylo po propisce.
Všechny ekologické propisky jsou určitě skvělé, ale problém je, že málokteré jsou vyrobeny u nás. „Zajímalo by mě, jaká propiska je vyrobena v Česku, a nemusela být plýtvána energie a vypouštěny zplodiny při jejím dovozu ze zahraničí,“ poukazuje na další aspekt Jitka Straková z Arniky. To ale není vůbec snadné dohledat.
„Zelené“ jsou i další školní potřeby
Je nasnadě, že výrobci dalších školních potřeb nestojí v „eko-trendu“ stranou. A tak jsou k dostání korekční roll-ony s tělem ze stoprocentní směsi rozmělněného dřeva a s delší páskou nebo třeba korekční bělítko na bázi vody. Je ředitelné vodou, netoxické a ekologicky odbouratelné.
Lepicí tyčinky Kores, ale třeba i Scotch, jsou ze 60 % vyrobeny z obnovitelných zdrojů, neobsahují žádná rozpouštědla ani kyseliny a jsou netoxické. Ze stoprocentně recyklovaného plastu je lepicí tyčinka Tesa EcoLogy. Z ekologicky odbouratelné celuózy je lepicí pásky Nicaday a nůžky KleenEarth mají rukojeť z recyklovaného plastu.
Takže nyní už nezbývá než vybavit dítko do školy a těšit se na skvělé studijní výsledky – myšlenky na zdraví ohrožující školní pomůcky můžete hodit za hlavu.
Jeee my než budeme vybírat školní potřeby, to si ještě počkáme :-D . Ono to ale bohužel strašně rychle uteče…. teď vybíráme dětské oblečení a pleny :-D . Oblíbila jsem si oblečení z biobavlny z https://www.tamaiti.cz/ , tak potřebuji synovi objednat už větší velikosti. Je mu půl roku a roste jak z vody :-) .
My nakupujeme školní potřeby vždy na http://www.pg.cz, jsme spokojeni! Hlavně dětem se líbí potisky sešitů a tak i rádi do nich zapisují.