Ekologické bydlení

Rodinný dům, nízkoenergetické bydlení, zelená úsporám
   hledat:
24. 1. 2012 v rubrice Architektura

Střední škola Lady Bird Johnson ve městě Irving jako by nepatřila ani do státu Texas, ale spíše do vzdálené budoucnosti. Technologie obnovitelných zdrojů energie se zde vzájemně snoubí s futuristickým provedením samotné stavby. Celá vzdělávací instituce zároveň slouží jako praktická demonstrace udržitelných přístupů v moderní architektuře pro příští tisíciletí.

Projekt energetické soběstačnosti nevzdělává jen studenty, ale i celé texasské město. Zdroj: IISD

Projekt energetické soběstačnosti nevzdělává jen studenty, ale i celé texasské město. Zdroj: IISD

Na návrhu školní budovy, která by sloužila zároveň i jako ukázka toho co vše je dnes na poli alternativních zdrojů energie možné, pracovala dallaská firma Corgan Associates dva roky. K plánům výstavby přizvali i řadu odborníků, a společně vytvořili monument „energetické soběstačnosti“.

Před samotnou školní budovou stojí dvanáct větrných turbín, ale ty jsou spíš jen pro ozdobu. Škola z nich odebírá necelé procento elektřiny, 99% je produkováno 2988 cylindrickými panely typu Solyndra. Ty jsou instalovány po obvodu střechy, a zásobují školu energií po celý den.

K doplnění „technologického parku“ je pod základy budovy navrtáno 105 geotermálních čerpadel. Zajímavostí je i soustava monitorů v kopuli centrální haly, kde se mohou studenti podívat, kolik momentálně energie celá budova vyrábí a spotřebovává. Veškerá nadprodukce energie putuje do místní sítě.

 Radomír Dohnal
 

Ekologické bydleníMagazín Ekologické bydlení vydává Chamanne s.r.o. ISSN 1803-0211. RSS Mediálně zastupuje Impression Media. Naše další projekty Hybrid.cz