Vodíková ekonomika pro příští století

Koncept nazvaný „“ byl poprvé představen v roce 1970 v době první ropné krize. Už v té době byl vážně brán v potaz návrh, aby nahradil fosilní paliva, a tím došlo k omezení závislosti na nenahraditelných zdrojích. O čtyřicet let později se vodík stále zdá jako řešení současných globálních problémů, ať už klimatických změn či prostého nedostatku ropy.

TriHyBus - experimentální vodíkový autobus, který jezdí v Neratovicích v České republice. foto: Hybrid.cz
TriHyBus - experimentální vodíkový autobus, který jezdí v Neratovicích v České republice. foto: Hybrid.cz

Za oprášením staronového konceptu stojí John Andrews z Výzkumného ústavu pro letectví, strojní a výrobní inženýrství na Univerzitě v australské Victorii. Ten tvrdí, že černobíle nastavená volba mezi uhlíkovými palivy a vodíkem věci neprospívá, a že je spíše čas dát vodíku šanci ve spojení se současnými alternativními zdroji energie.

Vodík lze totiž „průmyslově“ vyrábět z vody, s využitím sluneční energie. S prakticky nulovými emisemi je tu možnost vyrábět palivo, které je více než schopnou alternativou k dnešní ropě.

Vodík přitom může být využit jako „energetické paměťové médium“, respektive energie z něj získaná může sloužit k pokrytí výpadků proudu větrných elektráren při nevhodných meteorologických podmínkách.

Vzájemné doplnění technologií, tedy solární a větrné energie v provázanosti s vodíkovým principem, může prý být mnohem výhodnější, než jasná volba mezi jednou či druhou variantou. Podle Andrewse je pochopitelně nezbytné vyřešit model globální a regionální závislosti na palivech, a vybudovat , potřebnou k zisku a skladování vodíku.

Vodíková čerpací stanice pro vodíkový autobus TriHyBus v Neratovicích, foto: Hybrid.cz
Vodíková čerpací stanice pro vodíkový autobus TriHyBus v Neratovicích, foto: Hybrid.cz

„V současnosti všechny investory v oblasti alternativních zdrojů energií zajímá jen termín „energetická účinnost“,“ tvrdí Andrews. „Ale rostoucí poptávka po přechodných a proměnlivých obnovitelných zdrojích vyvolává zrovna tak potřebu zajištění stabilního zdroje, který by představoval rezervní zásobu a kontinuitu dodávek energie.“

V zásadě předpokládá, že když světu dojde ropa, nebude ihned možné hradit kompletní spotřebu z větrných a slunečních elektráren. „Katastrofické předpovědi změn klimatu a nedostatku paliv mají otevírat prostor pro vědu a výzkum,“ říká Andrews. „A my prostě nemůžeme vyškrtnout vodíkovou ekonomiku a nechat tak atraktivní cestu neprozkoumanou.“

13 komentářů: „Vodíková ekonomika pro příští století

 • 2. 7. 2012 (11.18)
  Trvalý odkaz

  Když uhelné elektrárny maj účinnost cca 30 %,paroplyn 60 %, tak jádro bude asi ohledně účinnosti se podobat uhlí. Na učin nosti moc nezáleží, když je jádro levné.

  Reagovat
 • 28. 1. 2012 (7.48)
  Trvalý odkaz

  Jaderné reaktory v ponorkách a lodích mají účinnost ještě o řád nižší, protože tam jsou prioritní jiné parametry než účinnost, převážně rozměr a hmotnost.

  Reagovat
 • 28. 1. 2012 (7.43)
  Trvalý odkaz

  Pepo
  Současné používané jaderné reakce mají účinnost pouze cca 0,1% zbytek energie zůstává a tvoří odpad. Přeměna páry na energii Clausius-Rankin cyklus má max. 40%. 60% energie vyletí chladící věží. Celkem má tedy jaderka pod 0,04%.

  Reagovat
 • 27. 1. 2012 (12.20)
  Trvalý odkaz

  Anonymní:
  Z jakého důvodu by měly mít solární články účinnost 50%? Když střecha průměrného rodinného domu vyrobí i při současné 15% účinnosti daleko více energie než celý dům za rok spotřebuje? Máš málo nevyužitého a zničeného prostoru, kde ani tráva neroste?
  Nejde o účinnost ale o cenu. Kdyby jsi například věděl že jaderná elektrárna má účinnost sotva 10%, tak by jsi tu takové nesmysly nepsal.

  Reagovat
 • 26. 1. 2012 (21.14)
  Trvalý odkaz

  No ale tahle situace tu uz je! Pise o tom vlastnik jedne elektrarny z vlastni zkusenosti:
  http://www.roznovan.cz/~kubis/optimalizace.php
  Tam mu cena uskladnene eletriny vychazi pod 3 koruny a to jsem zvedav kde by takovouto elektrinu mohl dnes jinde koupit!

  Takze nevim opravdu na co cekate, az vam ujede vlak?

  Reagovat
 • 26. 1. 2012 (16.38)
  Trvalý odkaz

  Růžové brýle? Růžové brýle nosí zelení magoři co si myslí, že jakési bláboly o pojištění se vyrovnají bilonovým částkám, které podpora tzv. oze stála Německo, Česko, Španělsko atd. atd.
  Klidně pojedu a pak si koupím pozemeke co nejblíž jaderné elektrárny. Ozvěte se až ta fotovoltaika od Sharp bude mít účinnost 50% a bude stát desetinu toho co stojí teď a až budou k dispozici akumulátory s 10x vyšší energetickou hustotou než mají ty současné a budou stát desetinu toho co stojí akumulátory dnes.
  Pak bude tzv. oze sto konkurovat jaderným elektrárnám. Do té doby je to tunel bez praktického efektu.

  Reagovat
 • 25. 1. 2012 (22.40)
  Trvalý odkaz

  V černobyle ponúkajú zájazd treba sa tam pozrieť.Fotovoltaika od Sharp má už 36 percentnú učinnosť to je budúcnost,bez drátou.

  Reagovat
 • 25. 1. 2012 (18.40)
  Trvalý odkaz

  vodíková ekonomika je nesmysl. Účinnost přeměny vody na vodík pomocí elektrolýzy a opačně je mizerná, skladování vodíku je nesmírně problematické, vybudování vodíkové infrastruktury by stálo biliony, cena elektřiny jde nahoru a je jí nedostatek díky magoření kolem oze.
  Mnohem rozumější je investovat do vývoje akumulátorů… akumulátorů, které budou nabíjet ze sítě zásobované nově vybudovanými jadernými elektrárnami.

  Reagovat
 • 25. 1. 2012 (10.51)
  Trvalý odkaz

  Daleko lepší a levnější je methanová technologie. Což je prakticky CNG – zemní plyn. Nebo methanolová technologie. Jen jak z vodíku a CO2 ze vzduchu vyrobit Methan nebo Methanol?

  Reagovat
 • 25. 1. 2012 (10.41)
  Trvalý odkaz

  Miniaturizace jaderných zdrojů a jejich využití v kombinovaném cyklu (el+teplo) má smysl a umožní decentralizovat vesnice. S malým zdrojem za domem bych si starosti nedělal. K velkým problémům potřebujete velké a plošně rozsáhlé zdroje nebo velké politické pravomoci.

  Reagovat
 • 25. 1. 2012 (9.39)
  Trvalý odkaz

  A necháte si za barákem postavit jadernou elektrárnu? Vzhledem k tomu, že vám vadí větrníky o tom dost pochybuju!!

  Reagovat
 • 25. 1. 2012 (9.09)
  Trvalý odkaz

  Vodíková koncepce je velmi dobrá. Ale ve spojení s obnovitelnými zdroji je to pořád nedostačujicí. Kdyby se veškerá spotřeba el. energie pokryla jadernými elektrárnami ve kterých by se i vyráběl vodík. Tohle by mělo šanci na úspěch. Já si nenechám hyzdit krajinu větrníky, nebo zabírat ornou půdu pro solární panely, které nic nevyrobí.

  Reagovat

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *