Chcete nastartovat svůj mozek? Projeďte se na kole

Cyklistika – jen samé dobré zprávy“ – možná tak by se dala pojmenovat rešeršní studie dánských badatelů, kteří si dali práci a sesbírali poslední novinky týkající se pozitivního dopadu na lidské zdraví. Fyzická aktivita spojená se šlapáním do pedálů nejen šetří peníze, udržuje vás fit a odlehčuje přetížené . Navíc má i pár dalších příjemných důsledků pro náš mozek.

Fyzická aktivita, spojená s jízdou na kole (či elektrokole), pomáhá s koncentrací mozku a rozvojem motorické koordinace i u lidí trpících Parkinsovou chorobou. foto: Hybrid.cz
Fyzická aktivita, spojená s jízdou na kole (či elektrokole), pomáhá s koncentrací mozku a rozvojem motorické koordinace i u lidí trpících Parkinsovou chorobou. foto: Hybrid.cz

To, že „překrmené“ děti mají problém s udržením pozornosti ve škole, nás asi moc nepřekvapí. Ale pokud se budeme soustředit na děti, jež se za svým vzděláním dopravují na kole, na rozdíl od těch cestujících autobusem či s rodiči , nestačíme se divit.

Svačinky a vydatné obědy je, alespoň podle dánských badatelů, uspávají o poznání méně. To je ale teprve začátek.

Udržet pozornost žáků není ani trochu snadné, zvláště pokud máte ve třídě několik „živých“ dětí. John Ratey, profesor psychiatrie z harvardské medicíny, se pokusil zlepšit schopnost koncentrace dvou desítek dětí s rozvinutým syndromem hyperaktivity.

Namísto tradičního léčiva podporujícího soustředění, Ritalinu, jim naordinoval zdravý pohyb – . Po měsíci ježdění do školy na kole se dokázaly mnohem lépe soustředit na probíranou látku.

Při neurologických vyšetřeních vykazovaly vyšší hladinu neurotransmitérů, než kdyby pobírali svůj medikament. Pravidelná jízda na kole ale nepomáhá jen dětem.

Výzkumný institut při clevelandské klinice zaznamenal neobvyklý úspěch. Neurolog Jay Alberts tu pracoval s třinácti pacienty, trpícími pokročilejší formou Parkinsonovy choroby. Po osm týdnů se tu účastnili „jízdy na nečisto“, na stacionárních rotopedech.

Tento druh pohybu jim pomohl aktivovat šedou kůru mozkovou, a koncentrovat jejich motoriku. Lidé, kteří se stěží dokázali bez doprovodu kvůli třesu pohybovat, zvládli po této kůře i normální projížďku na kole.

5 komentářů: „Chcete nastartovat svůj mozek? Projeďte se na kole

 • 2. 1. 2013 (8.01)
  Trvalý odkaz

  Zdravím, moc pěkný článek o tom, jak jsme stále více odpojeni od přírody a neseme za to následky. Zdravý selský rozum nám ukazuje, že civilizační nemoci a (v tomto případě hyperaktivita i Parkinson) jsou pospolu s pohodlným životem bez pohybu a s vysokými psychyckými nároky na jedince. Živý organismus je přeci stavěný pro pohyb, a když se mu snažíme vyhýbat, nekde se to musí projevit. Pro pochopení že pohyb je život přeci nepotřebujeme vyjádření vědců o tom že pohyb je důležitý. To teda neobjevili nic nového. I moje babička říkávala, že pohyb čístí tělo i duši. Hodně zdraví v roce 2013

  Reagovat
 • 1. 1. 2013 (15.09)
  Trvalý odkaz

  ja neříkám že nemá, má co do sebe, ale ve městě ji provozovat je kontraproduktivní

  Reagovat
 • 1. 1. 2013 (9.59)
  Trvalý odkaz

  Na kole jezdím závodně a cítím se dobře. Cyklistika má opravdu něco do sebe :)

  Reagovat
 • 31. 12. 2012 (12.59)
  Trvalý odkaz

  je cyklistovi k prdu jezdit na kole když u toho čuchá jedy z výfuků !! kcc-hho.webnode.cz

  Reagovat

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *