Koncert Tata Bojs budou pohánět cyklo-elektrárny

Dlouho připravovaný projekt společnosti Nano Energies a kapely Tata Bojs se stává skutečností. Podařilo se sestavit první soběstačnou elektrárnu, která je složena z elektrických cyklogenerátorů – repasovaných starých , která jsou schopna v jednu chvíli dosáhnout výkonu přes 1 kW.

Tata Bojs na koncertě v Praze využití cyklo-elektrárnu o výkonu až 1kW, foto: Tata Bojs
Tata Bojs na koncertě v Praze využití cyklo-elektrárnu o výkonu až 1kW, foto: Tata Bojs

Koncertní vystoupení pražské kapely Tata Bojs 1.12. bude netradiční hned z několika důvodů. Speciálně upravená scéna, která je jedna z nejvýpravnějších v historii kapely, bude vystavena ve zlínském Velkém kině.

Instalována bude zmiňovaná cyklo-elektrárna, která umožní vzájemnou interakci diváků a kapely a přirozené propojení energií. Na první pohled se jedná o zvláštní kombinaci, protože ve Velkém kině se nedají odmontovat sedačky. Prostor pro tanec bude všude mezi nimi a vedle nich.

„Pro tento zajímavý prostor jsme se rozhodli ze dvou důvodů. Zaprvé – pro svůj běžný provoz používá Velké kino energii z obnovitelných zdrojů neboli „zelenou“ energii od firmy Nano Energies – to je nám sympatické. Za druhé – ve Zlíně není jiné místo s tak velkým pódiem, kde by se dala tahle speciální show, která vznikla právě ve spolupráci s Nano Energies a která se navíc už nikdy nezopakuje (i když naše jediný přání je opakování).“ říká o výběru místa a scéně frontman kapely Milan Cais.

Na koncertě diváci roztočí archivní – repasovaná posbíraná na skládkách a sklepech a předělaná na elektrické generátory. Ty vytvoří elektřinu o výkonu přes 1 kW a rozsvítí speciální 3 mm tenké světelné desky, jenž dotvoří světelné efekty na podiu.

„Kromě originální scény, se kterou jedeme celé turné, bude k vidění a dokonce i k pocítění výroba elektrické energie vámi samotnými… tedy diváky – pokud se budete chtít zapojit pomocí speciálně upravených bicyklů. Budou napojeny na agregáty a ty zase na světelný objekt na scéně. Vy budete mít možnost ovládat, dle rytmu našich písní, svou vlastní energií v reálném čase dynamiku a světelnost scény.” dodává k projektu Milan Cais.

tisková zpráva

9 komentářů: „Koncert Tata Bojs budou pohánět cyklo-elektrárny

 • 30. 11. 2011 (19.18)
  Trvalý odkaz

  Ještě, že jsem si to přečetl až nyní, pane Horčík.. ještě bych se na tu popelnici snad i těšil:D:)

  Reagovat
 • 30. 11. 2011 (11.07)
  Trvalý odkaz

  Myšlenka je to zajímavá a fandím tomu, jen to chtělo přes generování energie šlapáním vzít ve větším stylu. 1kW je málo. Trochu trénovanější člověk je schopen vynakládat na kole delší dobu běžně přes 200W (špičky v krátkodobých spurtech i přes 1000W), tudíž je to ekvivalent jen 5 kol (možná ještě plus nějaké ztráty při převodu na el.) Podrobněji třeba na http://www.cycleops.cz/files/power_comparison.xls

  Reagovat
 • 29. 11. 2011 (19.30)
  Trvalý odkaz

  kdyby si zlinske velke kino na svou rozlehlou plochou strechu dalo FV panely tak jede na svou vlastni zelenou energii docela slusne a pres den i bez akumulace .. Na jednu denni projekci by i akumulace nemusela vyjit az tak draho a kino by tak promitalo pres leto mozna uplne bez potreby energie z DS. Mozna jedinym problemem by mohl byt prilehly vysoky hotel moskva, ktery by mohl stinit, ale na to ma pak kino pred sebou obrovske parkoviste, ktere kdyby se zastresilo solarnimi panely, no tak mame pres den energie tolik, ze nevime co s ni… Treba obcasne elektromobily navstevniku kina by se z toho mohly jako bonus napajet zdarma :D No a jako krajni moznost pokud by nebyla energie z vlastniho zdroje, prepnout na tu od nano energies a to by teprv byla parada. Jinak clanek je zajimavy :)

  Reagovat
 • 29. 11. 2011 (17.29)
  Trvalý odkaz

  Je to extrémně neefektivní.. a ani jako zelený nápad mě to nijak nepřitahuje. Chtělo by to tu více zpráv o architektuře, to mi tu poslední měsíce chybí:(:)

  Reagovat
 • 29. 11. 2011 (15.47)
  Trvalý odkaz

  Kolik energie je schopno generovat jedno kolo? A kde se dá sehnat?

  Reagovat

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *