Paříž bude vyrábět vodní energii v Seině

Paříž hledá obnovitelnou energii tam, odkud vzešla – v řece Seině. Pod vybrané mosty mají být nainstalovány vodní turbíny, které budou vyrábět elektřinu. pokračování…
Francie Paříž Seina most

Podle zástupce starosty jsou prozatím vytipována čtyři vhodná místa. Do budoucna ale Paříž podle všeho počítá s tím, že se pokusí identifikovat všechny zdroje obnovitelné energie, které se na jejím území nacházejí, a postupně je využije.

Kupodivu i francouzská energetická společnost EDF považuje tento nápad za „zajímavý“. Paříž už nějakou dobu experimentuje s využitím geotermální energie pro vytápění některých budov a také instaluje malé větrné elektrárny.

Paříž se v oblasti alternativních zdrojů angažuje už dlouhou dobu, a to nejen v oblasti energií, ale například i dopravy. Jako jedna z prvních světových metropolí rozjela rozsáhlou půjčovnu kol v podobě projektu Vélib. Nyní se chystá ve velkém půjčovat také elektromobily.

Ozývají se nicméně i kritické hlasy, které poukazují na to, že objem energie vyrobené ve vodním turbínách bude naprosto minimální. Město oponuje, že jde především o vzdělávání veřejnosti a upozornění na nové možnosti v oblasti obnovitelných zdrojů energie, stejně jako nutnost starat se o životní prostředí.

Jan Horčík

Zakladatel a šéfredaktor magazínů Ekologické bydlení a Hybrid.cz.

Jeden myslel na “Paříž bude vyrábět vodní energii v Seině

  • 1. 7. 2010 (13.48)
    Trvalý odkaz

    Vodne elektrarne su asi najekologickejsie zo vsetkych. Voda tecie v rieke stale, mozno len s vynimkou extremneho sucha. Da sa pocitat so stabilnou dodavkou elektriny za prijatelne naklady. Mozno by nebolo od veci miesto solarnych panelov, vyrabat umele „vodne“ cykly (nieco, ako slnecne kolektory s vyrobou elektriny).

    Reagovat

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *