Největší větrnou farmu Afriky spustil král v Maroku

Malé městečko Melloussa nikdy nepatřilo mezi turistické atrakce severoafrického Maroka. To se ale teď nejspíš změní. Malé sídlo vzdálené třicet kilometrů od známého Tangieru se nyní může pyšnit největší větrnou farmou v celé Africe.  
Větrná energie - Maroko - větrná farma Melloussa

Právě před několika dny marocký král Mohammed VI slavnostně spustil větrné turbíny této farmy, jejíž výstavba stála 250 milionů euro. Skládá se z 165 větrných turbín o celkovém výkonu 140 MW. Na projektu se účastnila Evropská banka, dalé také banky ze Španělska a Německa.

Marocký ministr energetiky a těžby Yamsmina Benkhadra spuštění okomentoval dodatkem, že jde o součást většího projektu v celkové hodnotě 3 mld. dolarů. Maroko chce do roku 2020 výrazně zvýšit podíl energie z větru, a to až k hranici 2000 MW ze současných 280 MW. Chystá proto výstavbu dalších pěti větrný farem pobíž měst Tetouan, Taza, Layoune a Boujdour.

S Marokem se kromě toho počítá také jednou s hlavních zemí projektu . Právě tyto nové větrné elektrárny by se mohly stát základními stavebními kameny rozsáhlé sítě výroby energie v severní Africe.

EnergyBoom, foto: EnergyBoom.com

Jan Horčík

Zakladatel a šéfredaktor magazínů Ekologické bydlení a Hybrid.cz.

Jeden myslel na “Největší větrnou farmu Afriky spustil král v Maroku

  • 7. 7. 2010 (5.10)
    Trvalý odkaz

    S těmi NEJ se v poslední době roztrhl pytel. Není to tak dávno, co Izraelci schválili výstavbu NEJvětšího závodu na odsolování pitné vody.

    Reagovat

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *