Německo nevěří jaderné energii, staví větrné parky

Stavba prvního přímořské větrného parku má brzy začít ve Spojených státech. Mezitím už ale Německo spustilo svou první pobřežní větrnou farmu 45 km od pobřěží v Severní moři. Dvanáct turbín o celkovém výkonu 12 MW dodává energii do 50 000 domácností. Německo má ale mnohem smělejší plány. Do roku 2030 chce vybudovat 5000 pobřežních větrných elektráren. pokračování…větrná energie - pobřežní větrné elektrárny Dánsko

Testovací projekt 12 turbín o výšce 150 metrů stál 250 mil. euro. Stožáry jsou zapuštěné 30 metrů pod mořský povrch. Cílem je otestovat jaký vliv budou stavby mít na lokální životní prostředí a přírodní druhy. Projekt nazvaný Alpha Ventus financovaly společnosti EON, Vattenfall Europe a EWE.

Oficiálním vládním cílem Německa pak je dosáhnout do roku 2030 celkově kapacity 25 000 MW JEN v pobřěžních větrných elektrárnách. Řekl to ministr životního prostředí Norbert Roettgen při otevření zmíněného větrného parku.

Německo až do roku 2007 patřilo ke světovým lídrům v oblasti větrné energie. Poté jej ale předstihly Spojené státy americké, které zase nebezpečně stíhá Čína. Jakmile bude ale severní pobřěží Německa obsypáno tisíci větrnými turbínami, budou mít ostatní zase co dohánět.

Výhody pobřežních větrných elektráren jsou totiž několikeré: větry jsou v pobřežních vodách mnohem stálejší a rychlejší než ve vnitrozemí. Obvykle také nevadí příliš místním, protože ryby nemluví. Alespoň ne tak hlasitě jako obyvatelé některých měst.

Německo počítá s postupných vypínáním dalších jaderných a částečně také uhelných elektráren. Bohužel si Němci ve své „nukleární zaslepenosti“ neuvědomují, že uhelné elektrárny vysílají do vzduchu v popílku paradoxně ještě více radioaktivity, než by mohlo „přirozeně“ vycházet z jaderné elektrárny.

zdroj: Sydney Morning Herald, Spiegel.de
Sdílet:

Jan Horčík

Zakladatel a šéfredaktor magazínů Ekologické bydlení a Hybrid.cz.