Francie zhasne světla, v Paříži oživne nábřeží bez aut zelení

Francie, jaderná energetická velmoc, se rozhodla kráčet v první linii trvale udržitelného rozvoje. Od 1. července musí podle zákona všechny nebytové objekty zhasínat v noci světla. Hlavní město Paříž pak uzravře nábřeží pro auta, osází je místo toho zelení a kavárnami.

Nová pařížská radnice se rozhodla vzít nábřeží automobilistům a vrátit jej všem lidem, foto: JC Choblet - APUR / Mairie de Paris
Nová pařížská radnice se rozhodla vzít nábřeží automobilistům a vrátit jej všem lidem, foto: JC Choblet – APUR / Mairie de Paris

Nové nařízení francouzského ministerstva ekologie, udržitelného rozvoje a energetiky bude platné od 1. července 2013. Všechny nebytové budovy – úřady, obchody, sklady a tak dále, budou muset povinně zhasínat světla nejpozději hodinu po odchodu posledního pracovníka.

Nejpozději hodinu po půlnoci pak musí být vypnuto také veškeré vnější osvětlení včetně výloh. Pro veřejné osvětlení pochopitelně omezení neplatí. Cílem je zabránit světelnému znečištění (a jeho neblahému vlivu na lidské zdraví), ale také šetřit elektřinu (ačkoliv předpokládáme, že zrovna v noci jí je z jaderných elektráren poměrně hodně).

Mezitím se pařížská radnice rozhodla „vrátit město lidem“ – zatímco až dosud patřilo spíš autům. Za 35 mil. euro vybuduje podél Seiny nové nábřeží, uzavřené pro auta, a také několik plovoucích zahrad. Stavba má být dokončena letos na jaře.

Součástí nového nábřeží bude zeleň, kavárny, sportoviště, odpočinková a kulturní útočiště i cyklostezka. Podle radnice je zároveň cílem podpořit rozvoj lokální ekosystémů skrze výsadbu typických rostlin, které mají mimo jiné pomoct čistit řeku.

Paříž se tak stává ostrým kontrastem metropolí jako Praha, ale třeba i Peking, které naopak neustále rozšiřují prostor pro automobily na úkor toho, aby veřejný prostor sloužil lidem a jejich zdraví.

idnes.cz, ekolist.cz

Jan Horčík

Zakladatel a šéfredaktor magazínů Ekologické bydlení a Hybrid.cz.

2 komentáře: „Francie zhasne světla, v Paříži oživne nábřeží bez aut zelení

  • 12. 2. 2013 (11.39)
    Trvalý odkaz

    To by mne zajímalo jak moc se sníží světelný smog, když kanceláře už dnes často v noci svítí i v té Paříži jen na „nouzovku“, ze skladů žádné světlo neuniká (nemají obvykle okna), nehledě na to, že velké kancelářské komplexy mají obvykle pár lidí uvnitř celou noc, tedy se jich to asi týkat nebude. Navíc velká část světelného smogu pochází právě z veřejného osvětlení, kterého se to netýká. Plus, když si vezmete energetickou spotřebu moderní kancelářské budovy, tak noční osvětlení dělá minimální část, daleko více se prosvítí během krátkých dní v zimě, kdy kanceláře nezřídka jedou do pozdního odpledne až noci. Navíc vytápění, klimatizace a výpočetní technika spotřebují daleko více energie než svícení ledkami a zářivkami. Zase další ekohujerský nesmysl. Co se týče nábřeží, chybí mi v jakém rozsahu, které konkrétní ulice, jak je vymyšlena doprava po uzavření nábřeží atd. Nedávno jsem kdesi četl článek o jisté změně dopravy v jistém asijském městě. Byl k tomu i pořad v tv. Před nějakou dobou tma postavili dálnici přímo nad řekou, takže zabetonovali řeku a opravdu to nebylo moc pěkné, teď část dálnice zbourali a udělali krásné nábřeží apod. Ekohujeří kvičeli blahem jak je to super, že se zničila kapacitní silnice a město funguje dál, jak je to důkaz toho, že auta jsou zlá a jde to bez nic. Nejde. Tomu bourání totiž předcházela výstavby jiných kapacitních cest a tunelů, které dopravu svedly, takže aut neubylo, jen se přesunula. Tím ten projekt nezatracuji, jen jeho ekologický přínos a ekonomika při znalosti všech fakt vyznívají trochu jinak než ekolháři rádi prezentují. Obávám se, že v případě Paříže to bude něco podobného.

    Reagovat
  • 31. 1. 2013 (16.03)
    Trvalý odkaz

    Ano, po vzoru KLDR. Zajímavé bude, co se s tím přebytkem elektřiny bude dělat, ale možná že ji němci ochottně odeberou pro své PVE.
    Řešení světelného smogu by spíš mělo jít cestou vhodnějšího návrhu osvětlení. Toto nařízení je zásah do svobody podnikání, stejného efektu, snížení světelnoho znečštění, by mělo jít docílit instalací světelných regulátorů do lamp. Výkonová elektronika je již vcelku levná.
    V první řadě je ale nutné jít cestou vhodného návrhu lamp. Dá se bezpečně prohlásit, že současné typy, které svítí kolmo dolů, nejsou nejefektivnější. Nepotřebujeme osvětlit malou lochu, ale celé ulice. Mělo by stačít něco mezi 50-200luxy

    Reagovat

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *