Podzemní chladnička z Holandska nepotřebuje elektřinu

Nejlépe vychlazené pivo je ze sedmého schodu, praví filmový klasik. Dnes, obklopeni elektrickými spotřebiči ze všech stran, si skoro nedokážeme představit, že bychom měli běžné potraviny chladit „jen tak“, na studených místech.

„Ze sedmého schodu chutná nejlépe, to ví každý.“ Zdroj: Wetlevree
„Ze sedmého schodu chutná nejlépe, to ví každý.“ Zdroj: Wetlevree

Snad proto holandská společnost Weltevree přichází na trh se zemní chladničkou, která nespotřebovává elektřinu.

Kouzlo Groundfridge, podzemní chladničky, spočívá v naprosté jednoduchosti. Jedná se vlastně jen o drobnou variaci na klasickou spižírnu situovanou pod horizont. Pochopitelně, v pojetí holandských návrhářů se 300 kilogramů vážící podzemní spižírna mění na designový kousek, promyšlený do posledního detailu.

Každý díl ručně laminovaného polyesteru, jednotlivá zakřivení koridoru je centrálního tubusu, úložného prostoru policového systém, je výsledkem pečlivé práce návrhářů.

Jak si Floris Schoonderbeek, zakladatel Weltevree, představuje své zákazníky? „Zejména domácí zahrádkáři, střední zemědělští producenti, chataři a také lidé nadšení z alternativního způsobu života, kteří dokážou fungovat bez ledničky v kuchyni.“

Má jim ale skutečně Groundfridge co nabídnout? Když se na centrální tubus zemní ledničky podíváme zblízka, zjistíme, že jeho objem činí 3000 litrů, a úložná kapacita se blíží 500 kilogramů. Je to, jako byste naskládali dvacet standardních ledniček vedle sebe!

Do Groundfridge můžete naskládat takové množství zeleniny, které vypěstujete na ploše 250 metrů čtverečních. Alespoň to tvrdí výrobce, jež doplňuje: „Obsah této zemní ledničky stačí na zásobování pětičlenné domácnosti.“

A to nejlepší na závěr. Když totiž ledničku umístíte do výkopu a zahrnete zeminou, udržuje uvnitř konstantní teplotu.

Od pěti do deseti stupňů Celsia, záleží, jak hluboko ji založíte. Je jedno, jestli je venku mráz, nebo úmorné vedro. Žádný poruchový motor, freony nebo chemická chladící média. Pod zemí je chladno i bez elektřiny.

Weltevree.nl

4 komentáře: „Podzemní chladnička z Holandska nepotřebuje elektřinu

 • 8. 6. 2015 (18.35)
  Trvalý odkaz

  Inteligence lidstva jde celkově do Prčic.
  Ale možná to vymýšlí marťan Paroubek?

  Reagovat
  • 8. 6. 2015 (19.05)
   Trvalý odkaz

   prosím pane Jjezevec, politiku sem netahejte, o intligenci populace si myslím své, stejně tak jako o tom jak se chovají lidé.

   No je to peklo stvořené jistým modelem, který podporuje populaci zcela opačně než by měl, asi nejideálnější by bylo kdyby se do toho vůbec nezasahovalo.

   Bohužel tu už nění kam jít, netvrdím že to nebylo vždy ale poslední dobou je to jakoby extrémní, už i zde začíná souzení se o všechno se všemi, neschopnost normálního mmyšlení.

   Bohužel není už kam jít, kam se ztratit před tím co se děje.

   Reagovat
 • 8. 6. 2015 (15.36)
  Trvalý odkaz

  je to dobrá bejkárna a způsob jak z některých lidí vytáhnout prachy stačí vykopat díru v zemi vyšalovat a vylejt betonem a znova zasipat a ve vnitř dle libosti upravit interier popřípadě prostě vyzdít a odizolovat prostě objevil něco co už znali naši předci a dal tomu hezkej vzhled a udělal to kompaktní nic víc ten vzhled a možná jednoduchost co se tíče montáže mi přijdou jako jediná přidaná hodnota

  Reagovat
 • 8. 6. 2015 (7.54)
  Trvalý odkaz

  Laminátová nádrž s poličkami, schůdky a na dveřích těsnění za cca 16 000$ – co dodat.
  Děda měl něco podobného v domku na zahrádce (asi jako většina zahrádkářů). Pravda sklípek nebyl laminátový a neměl ten úžasný design. Pivo ale chladil výborně i tak.
  Čím dál tím více mám pocit, že většina dněšních návrhářů nemá ani základní znalosti techniky (fyziky) na úrovni základní školy a jediné co umí jsou buď totálně nefunkcní „vynálezy“ nebo předražené varianty desítky, či stovky let známých zařízení.

  Reagovat

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *