Čína začíná stavět větrné elektrárny v horách

Poptávka po alternativních zdrojích energie v Číně neklesá s nadmořskou výškou. Právě naopak, průmyslový gigant CSR ZhuZhou uvedl, že nově obdržel objednávku na 400 speciálně upravených turbín pro horské oblasti Jün-nanu. Obdobně i firmy Goldwind a XEMC zahájily sériovou výrobu větrných elektráren o výkonu 1,5 MW určených pro členitější terén. Horské hřebeny zůstávají po pobřežních rovinách posledním příhodným místem pro výstavbu větrných plantáží.

Také v České republice se nejčastěji větrné elektrárny staví v horských oblastech, foto: Ekologické bydlení
Také v České republice se nejčastěji větrné elektrárny staví v horských oblastech, foto: Ekologické bydlení

Jako při zlaté horečce se každý kopáč snažil rychle zabrat si co nejlépe svůj pozemek k těžbě drahého kovu, vrcholí právě nyní v Číně boj o výběr vhodných pozemků pro instalaci větrných elektráren.

Meteorologicky zajímavá místa na pobřeží jsou obsazena a nyní zůstává ve větrné „aréně“ volný prostor jen ve vyšších nadmořských výškách. Přibližně 90 % větrných elektráren v Číně se nachází ve výšce do tisíce metrů.

Technologie a výrobní náklady na turbíny pro pobřežní lokace a horské polohy jsou téměř stejné, zádrhel je jinde. Vyšší polohy jsou sice možná slibné co do předpokládané produkce, odrazující jsou především problémy spojené s transportem stavebního materiálu a samotným odběrem energie.

Za nejvyhledávanější oblasti z hlediska dostupnosti i meteorologických podmínek teď platí kraj Weining v jihozápadní provincii Kuej-Čou. Zdejší pohoří Guizhou má energetický potenciál okolo 1,5 GW a nedaleké plantáže Longyuan a Huaneng, situované v dvoukilometrové výšce, by měly v roce 2020 produkovat dokonce necelých 9 GW.

Do roku 2009 nepanovala mezi energetickými společnostmi a obyvateli horských oblastí přílišná shoda, ale příslib pracovních míst a investic do rozvoje regionu místní přesvědčil.

Koncern Guizhou Changzen Electric investoval do rozvoje regionu a výstavby dvou set elektráren o výkonu 2 MW, 330 milionů dolarů.

Nakolik se celý projekt vyplatí, se teprve ukáže. Od roku 2008 totiž poklesly ceny odběru energie na polovinu. A tak vyrábět více nemusí nutně znamenat zisk.

Sdílet: