Běžně vyráběné solární články s účinností 19,4 %

Výzkumníkům z australské university The University of New South Wales (UNSW) se podařil ustavit nový rekord v klasických křemíkových . Úspěch je o to cennější, že se povedlo vylepšit solární články pouze za pomocí „drobných“ úprav na strojním zařízení. Ptáte se tedy, jaké nové účinnosti se můžeme brzy dočkat? Odpověď je 19,4 %!  
solární panely
Obrázek: BP Solar Australia

Universitní badatelé společně s technologickou firmou CENTROTHERM dosáhli již v květnu výsledku 19,3 %. Za pouhý měsíc se podařilo zvýšit účinnost o dalších 0,1 %. Jen několik měsíců starý rekord měl hodnotu 18,9 %.

Jak bylo zmíněného úspěchu dosaženo? Vědci použili vylepšenou technologii selektivního legování pomocí laseru (LDSE), která využívá výkonný laser k vytvoření velmi jemných kovových struktur na povrchu křemíkové destičky. Díky tomu je vystavena slunečním paprskům větší plocha, což zvyšuje účinnost samotného .

Největší výhodou výše uvedeného postupu je snadná aplikace do stávajících výrobních zařízení. Nový přístup pomocí selektivního legování je již zkoušen v pilotních projektech u prvních výrobců .

Dr. Matt Edwards, programový manažer týmu zabývající se vývojem solárních aplikací při UNSW, uvedl, že výsledku bylo dosaženo bez použití exotických materiálů nebo zařízení.

Dále dodává: „Vzrušujícím aspektem tohoto vylepšení je fakt, že se nám podařilo zvýšit účinnost solárních článků během velmi krátké doby. Navíc za použití standardního vybavení a běžných křemíkových destiček. Je to další krok k tomu, aby solární energie byla konkurenceschopnou k energii z

Výzkumný tým Dr. Edwardse pracuje také na nové metodě oboustranného legování pomocí laseru (D-LDSE). Cílem je optimalizovat přední i zadní stranu křemíkového článku. Slibovaná účinnost má být až 22 %.

Uveďme si pro názornost příklad, kolik získáme za použití vylepšených článků. Účinnost 19,4 % je zhruba o 1,5 % lepší než u nejvýkonnějších článků dnes dostupných na trhu.

Uvažovaná domácí o ploše 20 m2 tak bude mít o 300 W větší špičkový výkon oproti dnešním nejlepším . Roční množství vyrobené elektrické energie bude vyšší přibližně o 300 kWh.

UNSW

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *