ZenithSolar – solární systém s největší účinností na světě

Izraelská firma ZenithSolar vyvinula s dosud největší efektivitou na světě – 75 %. ZenithSolar uvádí, že kromě již zmíněné vysoké účinnosti dosahuje tento systém také nejnižších nákladů na instalovaný výkon.  
solární energie - ZenithSolar Izrael CPV systém

Klasické, běžně dostupné dosahují účinnosti 13 – 20 %. Maximální účinnost, které se podařilo některým firmám na světovém trhu s použitím vylepšených technologií dosáhnout činí zatím jen 40 %.

Nejenže solární systém firmy ZenithSolar výše uvedená procenta účinnosti vysoce převyšuje, ale stává se zároveň účinnější než jakákoli nebo . Tyto údaje také jednoznačně vyvrací názory skeptiků, že je neúčinná a drahá.

Koncepce ZenithSolar je založena na koncentrovaných (Concentrated Photovoltaic systems, zkráceně CPV) s použitím nízkonákladových zrcadel, která odrážejí a koncentrují sluneční záření do malých, vysoce účinných z polovodičových .

Zrcadla dokážou světlo dopadající na články zkoncentrovat až tisícinásobně. U konvenčních CPV musí být nadměrné ze  pomocí chlazení odstraněno, aby se udržela vysoká účinnost přeměny světla na elektrickou energii a aby nedošlo k jejich poškození. CPV systém od firmy ZenithSolar dokáže přebytečné teplo vznikající na solárních článcích zachytit a využívá je k .

Zjednodušeně řečeno, jedná se v podstatě o myšlenku kombinace CPV systému, u kterého se  koncentruje pomocí čoček nebo zrcadel, a takzvaného hybridního článku, který pro změnu kombinuje na ohřev teplé vody s  pro výrobu , čímž se tak výrazné 75% účinnosti podařilo dosáhnout. V současné době firma instalovala první systémy v Kibbutz Yavne ve středním .

ZenithSolar

24 komentářů: „ZenithSolar – solární systém s největší účinností na světě

  • 6. 12. 2012 (16.13)
    Trvalý odkaz

    To je blbost.. myslím tím že uhelná má větší účinnost než jaderná.. z reaktoru nevede komín… tím se nesnižuje účinnost U jaderné elektrárny uniká teplo jen chladícími věžemi. u uhelné však taky komínem. Uhelna má účinnost tak 30%, jaderná tak 40%. A zpět k článku… tímto by jaderná elektrárna měla účinnost 100 %, kdyby se s vodou vytápěly domy, a neochlazovala se v chladících věžích. Uhelná by však něla tak 90%, protože teplo by uniklo komínem.

    Reagovat
    • 29. 4. 2015 (16.20)
      Trvalý odkaz

      Tak elektricka ucinost je 20% parada to je stejna jak maji dnesni sklasicke fotovoltaiky, no ale zarazi me ze z 22m2 ze dostanou jen celkove 15,5kW pritom energie ktera dopada na plochu 22m2 je cca 22kW, to me vychazi na 70% ucinnost kde nepocitam ztraty prenosem tepla k vyuziti, a jeste jedna vec pokud se ma odvadet teplo tak urcite na to bude potreba voda a ta voda se musi cerpad a na cerpadla je potreba elektricka energie

      Reagovat
  • 26. 11. 2012 (22.39)
    Trvalý odkaz

    Honza:
    Já zase nevím, kde jsi vzal Ty, že jaderná elektrárna má účinnost 80%. Ta má podle wikipedie účinnost s bídou 30% ! Uhelná je na tom líp, ta má 35-40%

    Reagovat
    • 6. 6. 2015 (14.03)
      Trvalý odkaz

      Nevidím tak dramatický problém s účinností solárních elektráren, byla to otázka času, než je vylepší. Není pořád vyřešeno uchovávání energie. O soběstačnosti domácností si můžeme nechat zdát. V tuto chvíli FVE dělají spolu s větrnými elektrárnami brutální výkyvy v rozvodné síti. Problém je natolik rozsáhlý, že už v tuto chvíli se investuje více než 2 miliardy korun do naší energetické rozvodné sítě

      Reagovat
  • 22. 7. 2012 (9.41)
    Trvalý odkaz

    anonym: nebojte se, voda je jedna a tatáž když se vypustí do atmosféry přes chladící věže. Nebo nejdřív prohřeje stovky bytů. Jaderka má přece dva okruhu primární (uzavřený koloběh vody, předává se teplo) a sekundární (otevřený, po roztočení turbín se chladí v chladících věžích, co se vypustí do atmosféry, se naleje z blízkého vodního zdroje)

    Reagovat
  • 19. 7. 2012 (12.41)
    Trvalý odkaz

    jaderná teplárna – elektrárna, která by vyráběla elektřinu a místo chladíchích věží by horká voda šla do paneláků místo teplárny – aspoň by se ušetřilo uhlí a jaderné elektrárny by měly účinnost 100 %
    …jen jestli by ta voda nebyla slabe, ale přesto radioaktivní

    Reagovat
  • 12. 7. 2012 (18.15)
    Trvalý odkaz

    no je to hovadina, u jaderky a uhelky taky vzniká „odpadní“ teplo. Jenže u těchto elektráren se tato energie počítá jako ztráta. Najednou přichází superduper zrcadlo, u kterého se toto počítá jako (tepelný) výkon.
    Kdyby se jaderka postavila v hustěji obydlených oblastech, pak by mohla zásobovat levnou tepelnou energií tisíce domácností. Ale tento způsob stavění Drábková prostě nepovolí.

    Reagovat
  • 24. 1. 2012 (14.38)
    Trvalý odkaz

    Ono to celé není tak jednoduché, jak to vypadá. Slunce nejvíc svítí v létě, kdy tepelnou energii téměř nepotřebujeme. Na jaře a na pozzim je to to samé. Slunce svítí přes den, kdy je teplo a v noci, kdy je zima zase nesvítí slunce. Ještě větší problém je, když bude pod mrakem. Tento systém potřebuje přímé slunšní světlo, které zrcadla nasměrují přímo na článek. Jenže v naší zeměpisné poloze je během roku více záření rozptýleného, které zrcadlová parabola na článek nezaostří. A účinnost je v pytli. Takže někam na pouště ano, jinak ne. Co je ale super, to je minimalizace rozměrů článku, takže snížení ekologické zátěže při výrobě.

    Reagovat
  • 21. 11. 2011 (11.54)
    Trvalý odkaz

    Vždyť je to s tou účinností stupidita. Pokud autor sčítá vyrobenou elektrickou energii s produkovaným teplem, tak v tom případě má JE nebo uhelná účinnost něco pod 100%. Protože jak známo elektřina něco přes 30% a ten zbytek je teplo ve stejné formě jako zde, horká voda resp. pára.

    Reagovat
  • 5. 4. 2011 (0.03)
    Trvalý odkaz

    klidně si to prdnu na střechu jako designovej prvek,když mi to vyrobí tolik elektřiny, že mi e.on ještě vrátí peníze a já s nima částečně zaplatím hypotéku, takovejch 90000 Kč ročně a víc…

    Reagovat
  • 11. 3. 2011 (12.20)
    Trvalý odkaz

    @tom
    Využití paliva NENÍ účinnost…
    Využití paliva pouze znamená, že s přijatelnou účinností lze spálit pouze 8% objemu zaveženého paliva a zbytek je nutno poslat na přepracování (tedy až se to ekonomicky vyplatí)

    Reagovat
  • 22. 2. 2011 (20.04)
    Trvalý odkaz

    Měl bych návrh pro lepší chlazení. Ten držák co drží ten FV článek v ohnisku otočit nahoru, tak aby se z něj stala tepelná trubice (heatpipe). Odvod tepla by se zvětšil v řádech tisíců.

    Reagovat
  • 22. 2. 2011 (19.59)
    Trvalý odkaz

    Honzo, vyžití paliva v jaderné elektrárně je z bídou 8%. Navíc Carnotův cyklus může mít v ideálním případě maximální účinnost kolem 60 %, skutečná však mezi 25 a 35 %.

    Reagovat
  • 27. 1. 2011 (9.00)
    Trvalý odkaz

    No jo, je to tradiční překrucování čísel. Zabírá to plochu 27m čtv. klasické levné panely na té ploše dají 4 – 4,5 kW. V době, kdy zařízení podává takový výkon, tak je teplá voda dobrá tak akorát na mytí, protože topit asi nebude potřeba. A 11kW na mytí, to je tak pro nějké lázně. Nehledě na ten obludný stožár, který musí stát někde na zemi, nebo na rovné hodně pevné střeše. Myslím, že to nebude ten přínos pro krok kupředu.

    Reagovat
  • 18. 1. 2011 (21.58)
    Trvalý odkaz

    Jen nechápu kde vzali, ze jaderny elektrarny maj ucinnost pod 75% u jaderné elektrárny se to pohybuje kolem 80-90% a stojí taky za zmínku, že až bude zataženo, tak se jim může o nějakých % jen zdát :D

    Reagovat
  • 6. 1. 2011 (11.47)
    Trvalý odkaz

    Podle mě se jedná pouze o marketingově zneužité překrucování čísel.

    Reagovat
  • 10. 12. 2010 (23.45)
    Trvalý odkaz

    Je to podvod , těch 75% není účinnost přeměny sl. záření na el. energii , ale účinnost přeměny záření v teplo a el. energii a to je rozdíl…

    Reagovat
  • 9. 12. 2010 (21.45)
    Trvalý odkaz

    pozreb som sa na to ze na akej ploche dosiahnem slubovany vykon… a ako bolo spomenute ci je to iba el. energia alebo aj ostatne (tepelna)

    Reagovat
  • 8. 12. 2010 (22.03)
    Trvalý odkaz

    je potreba se na to podivat i z druhe strany. S cisly lze carovat, a to se deje i v tomto pripade. Scitaji se zde dve naprosto ruzne veci. Je to podobne, jako bychom u aut scitali energii na pohyb a energii, ktera je vyuzita pro vytapeni v aute, coz je vlastne jen ‚odpad’. Uvedomme si, ze zvlaste u vyuzivani solarni energie, a je jedno, zda u PV nebo u PT, je podstatne, zda premenenou energii jsme schopni v danem miste a zaroven casu vyuzit. Nicmene pokud i tato zabalena nepravda pomuze rozsireni PV nebo PT, tak ji fandim.

    Reagovat
  • 7. 12. 2010 (9.45)
    Trvalý odkaz

    Kukal jsem na jejich stránky a pokud jsem to správně pochopil tak třeba takový jejich modul Z20, který má plochu 22 metrů čverečních dává el. výkon 4 kWp tep. výkon 11 kWp. Takže kdyby ty čísla byly prohozené bylo by to super :))

    Reagovat
    • 17. 6. 2013 (10.20)
      Trvalý odkaz

      Možná kdyby se tam dal stirlingův motor, tak by se dalo získat víc elektřiny, ale aby to pak nepoškozovalo článek. Nebo možná kdyby se na sebe navrstvili články definované pro úzké části spektra, které by zbytek proustily, ještě by to chtělo článek pro IR oblast spektra

      Reagovat
  • 7. 12. 2010 (9.14)
    Trvalý odkaz

    To vypada uplne neuveritelne. Kez by to bylo co nejdrive v seriove vyrobe. Jednu takovou otacivou parabolu mit na strese, tak je kazdy barak temer sobestacny :-)

    Reagovat

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *