Gemasolar – solární elektrárna fungující 24 hodin denně

fungující 24 hodin denně, 7 dní v týdnu? Ve španělské provincii Andalusie se staví elektrárna jménem Gemasolar, která tohle dokáže. Ptáte se, jak je to možné? Elektrárna bude paprsky koncentrovat pomocí obřích zrcadel do vysoké středové věže. Zde paprsky předají svou tepelnou energii zásobníku s . Naakumulovaná pak bude pohánět generátor i v průběhu noci.  

“solární

Obrázek: Torresol Energy

Technologie koncentrace tepelné energie Slunce do roztavených solí je ostatně naším pravidelným čtenářům známa. Podrobněji jsme jí popisovali v článku „Roztavená sůl jako nosič energie ze solárních elektráren“.

Španělská bude první, která převede teorii do praxe. Výkon elektrárny je navržen na 19,9 MW. Výkon se může zdát malý, ale díky plánovanému ročnímu provozu 6500 h (270 dní), elektrárna vyrobí tolik energie jako 50MW klasická .

Zařízení zabere kruhovou plochu o rozloze 1,8 km2 (50 MW KSE zhruba 1 km2). V té bude umístěno 2 650 obřích zrcadel koncentrující sluneční parsky na vrchol středové věže. V ohnisku světelných paprsků dosáhne teplota až 900 °C. Samotná sůl se zahřeje maximálně na teplotu 500 °C.

Pro akumulaci energie byla zvolena směs solí složená z 60 % dusičnanu draselného a 40 % dusičnanu sodného. Díky skvělým tepelným vlastnostem dokáže směs solí nastřádat energii pro 15hodinový provoz elektrárny – dost dlouho i na tu nejdelší noc.

Torresol Energy, společnost stavící tuto revoluční , odhaduje roční produkci na 110 GWh. Dost pro napájení 25 000 domácností. Upraveno na emise – ročně se ušetří 30 000 tun CO2.

Elektrárna je důležitým krokem ve standardizaci technologie elektráren využívajících roztavené soli. Po získaní potřebných zkušeností společnost Torresol chystá stavbu dalších, mnohem větších solárních zdrojů elektrické energie.

Torresol Energy
Sdílet: