Vědci vyrobili anténu, která dokáže zachycovat energii ze vzduchu

Vzduch kolem nás je plný energie. Televizní nebo rádiové vysílání, vysílače pro , wi-fi internet, satelitní přenosy. Všechny tyto technologie využívají vysokofrekvenční vlnění, tedy energii. Vědci přišli na to, jak s pomocí speciálních antén tuto energii zachytávat.  

obrázek: Gary Meek, Georgia Institute of Technology

„Všude kolem nás je spousta elektromagnetické energie, ale nikdo ji zatím nedokázal využít,“ shrnul premisu svého výzkumu profesor Manos Tentzeris z univerzity Georgia Tech.

Doplnil, že jeho tým využívá antény s ultra-širokým pásmem, které umožňují zachycovat vlnění mnoha různých frekvencí. Díky tomu může být energetický výkon mnohem vyšší.

Takovéto energetické antény pak mohou napájet miniaturní elektronická zařízení jako jsou senzory, dálkové ovladače, procesory nebo jiná elektronická zařízení.

K výrobě elektromagnetických antén využívá výzkumný tým speciální tiskárny, které tisknou na ohebné polymery nebo papír. Na jednom „listu“ je možné kobinovat jak samotnou anténu, tak elektronické součástky a senzory.

Díky tomu mohou vznikat užitečná, samostatně fungující zařízení využitelná pro zachycování chemických, biologických nebo zátěžových informací, např. v oblasti vojenství. Lze je také využít v oblasti RFID, případně monitorování.

O možnostech využití této technologie značně vypovídá i seznam sponzorů, kteří její vývoj podporují: Národní vědecká nadace, Federální správá silnic a dálnic a japonská Organizace pro nové energetické a průmyslové technologie.

V současné době dokážou antény výzkumného týmu zachycovat energii ze záření o frekvencích od 100 MHz až přes 15 GHz, převést ji ze střídavého proudu na stejnosměrný a uložit energii v bateriích nebo kondenzátoru.

Pokusné antény pracující pouze v pásmu televizního vysílání dosáhly výkonu až stovek mikrowattů. Vícepásmové antény by měly být schopny vygenerovat výkon v řádech miliwattů.

Geometrickou řadou pak rostou možnosti využití takové technologii „sbírání“ energie ze vzduchu. Například by mohly antény fungovat jako záložní poplašné zařízení. V případě, že by došlo k selhání napájení nějakého systému, mohla by anténa vyslat záchranný signál či pomoct zachovat alespoň kritické funkce systému.

Přímo se nabízí využití v oblasti šetření energii. Senzory by moly kontrolovat teplotu a vlhkost v různých částech budov, což by přispělo ke správné regulaci a .

Jan Horčík

Zakladatel a šéfredaktor magazínů Ekologické bydlení a Hybrid.cz.

10 komentářů: „Vědci vyrobili anténu, která dokáže zachycovat energii ze vzduchu

  • 20. 11. 2024 (10.45)
    Trvalý odkaz

    Hodně zajímavý koncept a docela mě to baví. Jen si teda říkám, jak moc vzroste cena hromosvodu, pokud si něco takového dám na dům a budu si chtít vyrábět energii z vlastních zdrojů. Kromě toho to taky smrdí tím, že se zavede „daň ze vzduchu“. Protože proč na tom trochu nevytřískat, že?

    Reagovat
  • 25. 8. 2013 (22.35)
    Trvalý odkaz

    Tento princíp zbožťovania vedcov funguje už od konca druhej svetovej vojny, a to hlavne v tlači Východneho bloku – teda socialistickej novinarine!
    Keď chce redaktorik zarobiť a momentálne nemá žiadný námet, tak rýchlo siahne do vedecko-náučnej literatúry a vyčíta, čo vedci „vynašli“. Dokonca dnes vidíme aj v Sloven.televízií – monopol Jančekovej – jakožto redaktorke-moderatorke relácie Svet v obraze, kde sa ukazujú vedecké „hity“ vyčítané z internetu, trocha „prežuté a vypľuvnuté“ nič netušiacemu divákovi.Taká malá detská škôlka pre dospelých ovčanov. Ale ináč, tá Jančeková nám kvitne! A drží sa! A koľko ich už odtiaľ poletelo! Len ona je stále tam, predstavte si. Nuž, keď má za chrbtom niekoho silného, to sa žije….

    Reagovat
  • 2. 8. 2011 (4.18)
    Trvalý odkaz

    To, že každá anténa ( presne definovaný dipól alebo len kus drôtu ) zachytáva energiu vieme všetci. Ale úžasné na tomto je to, že to objavili vedci !

    Reagovat
  • 16. 7. 2011 (16.51)
    Trvalý odkaz

    takové antény se používaly v radionice. To je dobrý.

    Reagovat
  • 16. 7. 2011 (13.33)
    Trvalý odkaz

    zasnem. zachytavanie energie je princip vsetkych anten, takze ten „objav“ je na urovni zistenia, ze proti smadu (zizni) najlepsie pomaha pitie vody.

    Reagovat
  • 15. 7. 2011 (11.16)
    Trvalý odkaz

    pripomina mi to symboly zo staroveku a praveku, pripadne aj kruhy v obili… zaujimave

    Reagovat
  • 13. 7. 2011 (9.47)
    Trvalý odkaz

    Stare ako Praha :D pred 100 rokmi to objavil Nikola Tesla a teraz to je tu ako najnovsi vynalez … Pritom je to obycajna kristalka ktoru som si ako maly chlapec pripol o bicykel ked som bol na priehrade :) :) :-)

    Reagovat
  • 12. 7. 2011 (12.14)
    Trvalý odkaz

    Tato sprava uz davnejsie pobehuje svetovymi webami a pevne som veril, ze sa neobjavi na tomto portale dufajuc v sudnost redaktorov. Fotovoltaicky clanok ci mala veterna turbinka (aj v kombinacii) vyprodukuje daleko vacsi vykon (nie prud, ako mylne uvadzate, Watt je pre vykon, prud je Amper).

    Prajem prijemny den
    miro novak

    Reagovat

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *