Ekologické bydlení

Rodinný dům, nízkoenergetické bydlení, zelená úsporám
   hledat:
11. 1. 2010 v rubrice energie

Skupina japonských vědců zkoumá možnosti technologie, která by umožnila lithium-polymerové baterie vyrábět jednoduše tisknutím. Jde tedy o podobný princip, jakým se vyrábějí tenkovrstvé solární články, které s baterií úzce souvisejí. pokračování…
tisknutelná lithium-polymerová baterie

Vědci si totiž představují, že tenkovrstvé solární články by byly s tištěnou baterií spojeny a naneseny v podstatě na jakýkoliv, třeba i zakřivený povrch. Vyrobená energie by se tak nemusela okamžitě spotřebovávat, ale ukládat pro pozdější využití.

Lithium-polymerová baterie vyrobená technologií tisku je samozřejmě úžasně tenká a ohebná. Na vývoji se podílí Centrum pro inovaci pokročilých materiálů (AMIC) společnosti Mie Industry a další.

Dosud vznikly prototypy dvou baterií, s výstupním napětím 2 V nebo 4 V. Tloušťka baterií je asi 500 mikrometrů. O kapacitě bohužel zprávy nehovoří.

Výzkumný projekt má trvat do března 2011. V závěrečném roce se skupina pokusí dotáhnout výrobní technologii do takové fáze, aby byla komerčně využitelná.

zdroj: Tech-On, foto: Tech-On
 Jan Horčík
Zakladatel a šéfredaktor magazínů Ekologické bydlení a Hybrid.cz.
Diskuse
  1. peter:

    nano je v určitom niečo aj dobrá,ale aj tak človek vymyslel dynamit a použil ho proti človeku a nie v prospech!a tak je to z každým využitím nového objavu či v prospech alebo v neprospech ľudstva.tam ide len o to kto a za koľko zarobí na ľudoch. PS:odpíš čakám na odozvu.hľadal som až som mal voľno a toho nieje veľa.Peťo KE.

  2. Miloš Rechtorovič:

    Dovedu si představit, že by se baterie dala umístit mezi košili a svetřík na záda, či hřejivější břicho a teplem lidského těla by dobíjela LED svítilnu speleologa zkoumajícího temné prostory jeskyňních systémů aj.

Přidat komentář

 

Ekologické bydleníMagazín Ekologické bydlení vydává Chamanne s.r.o. ISSN 1803-0211. RSS Mediálně zastupuje Impression Media. Naše další projekty Hybrid.cz