Japonští vědci zkoumají baterie, které lze tisknout

Skupina japonských vědců zkoumá možnosti technologie, která by umožnila lithium-polymerové baterie vyrábět jednoduše tisknutím. Jde tedy o podobný princip, jakým se vyrábějí tenkovrstvé solární články, které s baterií úzce souvisejí. pokračování…
tisknutelná lithium-polymerová baterie

Vědci si totiž představují, že tenkovrstvé solární články by byly s tištěnou baterií spojeny a naneseny v podstatě na jakýkoliv, třeba i zakřivený povrch. Vyrobená energie by se tak nemusela okamžitě spotřebovávat, ale ukládat pro pozdější využití.

Lithium-polymerová baterie vyrobená technologií tisku je samozřejmě úžasně tenká a ohebná. Na vývoji se podílí Centrum pro inovaci pokročilých materiálů (AMIC) společnosti Mie Industry a další.

Dosud vznikly prototypy dvou baterií, s výstupním napětím 2 V nebo 4 V. Tloušťka baterií je asi 500 mikrometrů. O kapacitě bohužel zprávy nehovoří.

Výzkumný projekt má trvat do března 2011. V závěrečném roce se skupina pokusí dotáhnout výrobní technologii do takové fáze, aby byla komerčně využitelná.

zdroj: Tech-On, foto: Tech-On

Jan Horčík

Zakladatel a šéfredaktor magazínů Ekologické bydlení a Hybrid.cz.

2 komentáře: „Japonští vědci zkoumají baterie, které lze tisknout

  • 3. 11. 2011 (20.39)
    Trvalý odkaz

    nano je v určitom niečo aj dobrá,ale aj tak človek vymyslel dynamit a použil ho proti človeku a nie v prospech!a tak je to z každým využitím nového objavu či v prospech alebo v neprospech ľudstva.tam ide len o to kto a za koľko zarobí na ľudoch. PS:odpíš čakám na odozvu.hľadal som až som mal voľno a toho nieje veľa.Peťo KE.

    Reagovat
  • 14. 1. 2010 (19.45)
    Trvalý odkaz

    Dovedu si představit, že by se baterie dala umístit mezi košili a svetřík na záda, či hřejivější břicho a teplem lidského těla by dobíjela LED svítilnu speleologa zkoumajícího temné prostory jeskyňních systémů aj.

    Reagovat

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *