Patnáctileté děvče vynalezlo svítilnu na lidské teplo
Ne každý zajímavý vynález musí být navrhován a konstruován v profesionálních technologických laboratořích. Například patnáctiletá Kanaďanka Ann Makosinski svůj neotřelý nápad realizovala v domácí dílně. Na principu Peltierova článku vytvořila malou kapesní svítilnu, která funguje díky teplu lidské dlaně.
Experimenty s praktickým využitím lidského tepla neberou poslední dobou konce. Od spacáků, které umožňují dobíjet baterie mobilních telefonů až po celé domy, vyhřívané termo-elektrickou silou.
Na rozdíl od profesionálů se ale Anna Makosinski vydala svou vlastní cestou. Prý jí vadilo, kolik jednorázových baterií je každoročně vyhazováno na skládky. A tak se rozhodla tento problém prakticky vyřešit.
Princip Peltierova článku je znám od roku 1834. Že se ale právě mladá školačka z Kanady rozhodla znalostí z fyziky tak bystře využít je svým způsobem ohromující. Svítilna sama je vytvořena z hliníkové tuby zasazené do tubusu z PVC.
Ten je opatřen otvorem právě v místě, kde dochází ke kontaktu s lidskou rukou. Tady jsou situovány i Peltierovy články, které produkují elektřinu, pokud jsou na jedné straně ochlazovány a na druhé zahřívány.
„Můj návrh je termodynamicky účinný a dobře se drží v ruce,“ shrnuje kvality svého přístroje Makosinski. „K uvedení do provozu stačí pouze rozdíl pěti stupňů Celsia, a přitom je schopný produkovat 5,4 mW a svítivost až 5 cd. Baterka, vybavená malou LED žárovičkou, pochopitelně září o poznání jasněji v chladném prostředí.“
Její prototyp se jako jeden z patnácti vybraných finálových projektů účastní i Vědeckého veletrhu společnosti Google. Pokud by její baterka na lidské teplo zvítězila, může si odnést odměnu ve formě $50 000 příspěvku na školné a zájezd na Galapágy.
Nápad sám však bude žít svým dalším životem. Představa levného a dostupného zdroje světla, které se nemusí dobíjet ze sítě, je totiž velmi atraktivní pro všechny obyvatele rozvojových zemí a izolovaných oblastí.
Když připustíme PČ ve tvaru válce (možná ho někdo vyrábí pro speciální aplikace), mohlo by to fungovat. Rukou ohřívám jednu stranu PČ, druhá je chlazená kovovou tyčí s hlavičkou, která tvoří zadní stěnu svítilny (v zásadě pořádný hřebík lepeňák). Pořád ale to bude sakra drahá sranda. Když jí tak vadila spotřeba neekologických baterií, měla si koupit nabíječku a nabíjecí články. Na rozdíl od tohohle vynálezu svítilna svítí pořádně a za těch 20 let jsem ušetřil určitě pár tun burelu :-)
Nejde o to jestli Peltier dodá a nebo nedodá dostatešné množství energie (třeba má holka horké ruce :)
Ale jde o to že PČ funguje na principu rozdílu teplot… tzn: aby vyráběl energii musí se na jedné straně zahřívat a na druhé ochlazovat … a já nevidím chladič !? .. Leda že by tam byl uvnitř kus kovu jako dočasný krátkodobý chladič baterka před provozem byla dostatečně vychlazená.
A jakmile se teploty vyrovnaj tak ende šlus.
To by mne docel azajímalo jak takováhle baterka svítí v zimě, když má člověk prsty zmrzlé jak kus ledu. Asi spíš vůbec než jo.
Třepací svítilna ježiš marhá. Třepeš, třepeš, svítiš minutu a můžeš třepat dalších deset…
Ne, tady se obávám že prachobyčejné baterky nebyly překonáány.
Moje řeč chlape, taky na tohle radši koukám přes prsty, zvlášť po zkušenostech s tím třepacím zázrakem. Dokud tohle neuvidím pořádně v praxi tak tomu nevěřím.
Čím to je, že ze zásady těmhle zázrakům nevěřím. Vždycky se ukáže, že je to buď nespolehlivé, výroba je všechno jen ne ekologická, nebo je to ve výsledku šíleně drahé. Důvěřuj, ale prověřuj, i když slečně respekt.
Taková kravina (a teď myslím i technicky) a už se o tom píše po celém světě. No, já v jejich letech bastlil zesilovače a vyráběl „reprobedny“, teď se zase bastlí hračky s „LED žárovičkami“ – pane Dohnale nad tímhle spojením se mi kroutí palce u nohou. Nesmíte googlovský překladač brát zase tak vážně!
Nejde o to, že to sestavila, není to umění, když to přeženu, je to triviální, ale spíš je na tom vidět jak technologie zlevňují, peltierovy články byly ještě nedávno poměrně drahou záležitostí. Nicméně mi zde hapruje výkon, stačí si otevřít stránky jakého koliv e-shopu se elektronickými součástkami a zjistíme, že LED diody pro bílé světlo mají napětí 3,3V a proud 20mA. Je-li výkon dán vztahem p=U*I, pak je jasné, že článek výkonu 5,4mW NENÍ schopen dodávat dost proudu pro pohon 3 diod! Výkon jen jedné diody je tady máte takovou jednu diody je 66mW, všech tří pak 198mW.
http://www.ges.cz/cz/l-813sbc-c-g-GES05114170.html
takze to znamena ze 20mW dioda bude pri 5mW svitit na ctvrtibovy vykon.
mozna proto je v clanku ze JEDNA dioda.dava slabe svetlo.a sviti vic v chladnem prostredi protoze tam bude davat vic nez 5mW.
a co oresne je drqheho na plastove trubce a hlinikovim valci?
lol
Právě ten peltierův článek je nejdražšší z těch věcí, vyrábějí se ve dvou provedeních TEC a TEG, přičemž i chladící TEC lze použít jako TEG, tedy elektřinu generující. Ale u těh běžných TEC článků se začíná na ceně 150Kč/ks, ostatní drobnosti jako jsou vypínač, kondenzátor, ledky, tak to se vleze do další padesátikoruny, co se pamatuju, tak ty články stávaly od 200Kč nahoru.
Tady jsou praktické zkušenosti s článkem TEG článkem. http://hawelson.ic.cz/tepelny_generator/Vyuziti_Peltierovych_termoclanku_jako_zdroje_enektricke_energie_z_odpadniho_tepla.php
Vzhledem ke konstrukci baterky bych řekl, že vyšší rozdíl, než 15°C se asi nebude dát získat.
To ze sa tento fyz.jav da vyuzit na napajanie ziarovky uz istotne davno vedeli vo vyskumnych laboratoriach akurat nikoho nenapadlo ze sa to da takto vyuzit pre jednoduchu a prakticku vec. Takze dievca boduje :).
nechce se mi věřit že na to přišla sama, spíš je to marketing