Patnáctileté děvče vynalezlo svítilnu na lidské teplo

Ne každý zajímavý vynález musí být navrhován a konstruován v profesionálních technologických laboratořích. Například patnáctiletá Kanaďanka Ann Makosinski svůj neotřelý nápad realizovala v domácí dílně. Na principu Peltierova článku vytvořila malou kapesní svítilnu, která funguje díky teplu lidské dlaně.

Ann Makosinski se svým prototypem LED svítilny na lidské teplo. foto: YouTube
Ann Makosinski se svým prototypem LED svítilny na lidské teplo. foto: YouTube

Experimenty s praktickým využitím lidského tepla neberou poslední dobou konce. Od spacáků, které umožňují dobíjet baterie mobilních telefonů až po celé domy, vyhřívané termo-elektrickou silou.

Na rozdíl od profesionálů se ale Anna Makosinski vydala svou vlastní cestou. Prý jí vadilo, kolik jednorázových baterií je každoročně vyhazováno na skládky. A tak se rozhodla tento problém prakticky vyřešit.

Princip Peltierova článku je znám od roku 1834. Že se ale právě mladá školačka z Kanady rozhodla znalostí z fyziky tak bystře využít je svým způsobem ohromující. Svítilna sama je vytvořena z hliníkové tuby zasazené do tubusu z PVC.

Ten je opatřen otvorem právě v místě, kde dochází ke kontaktu s lidskou rukou. Tady jsou situovány i Peltierovy články, které produkují elektřinu, pokud jsou na jedné straně ochlazovány a na druhé zahřívány.

Můj návrh je termodynamicky účinný a dobře se drží v ruce,“ shrnuje kvality svého přístroje Makosinski. „K uvedení do provozu stačí pouze rozdíl pěti stupňů Celsia, a přitom je schopný produkovat 5,4 mW a svítivost až 5 cd. Baterka, vybavená malou LED žárovičkou, pochopitelně září o poznání jasněji v chladném prostředí.

Její prototyp se jako jeden z patnácti vybraných finálových projektů účastní i Vědeckého veletrhu společnosti Google. Pokud by její baterka na lidské teplo zvítězila, může si odnést odměnu ve formě $50 000 příspěvku na školné a zájezd na Galapágy.

Nápad sám však bude žít svým dalším životem. Představa levného a dostupného zdroje světla, které se nemusí dobíjet ze sítě, je totiž velmi atraktivní pro všechny obyvatele rozvojových zemí a izolovaných oblastí.

Sdílet: