Krok za krokem – cena solárních panelů spadne o 10-20 %

Ne nebojte se, není to jen další zbožné přání. Naopak, je to realita nejbližších měsíců. Své díky směřujte čínské společnosti Suntech Power, která vyvinula levnější technologii výroby . Díky novému postupu výroby může cena křemíkových spadnout až o 20 %!  
“hybridní
Obrázek: Suntech Power

O čem je řeč? se kromě jiného skládá z křemíkových plátků. Ty nejúčinnější (a nejdražší) články obsahují křemíkové plátky, nařezané z jediného křemíkového krystalu (monokrystalický křemík).

Můžeme zvolit samozřejmě levnější výrobu křemíkových plátků. Avšak tzv. polykrystalické křemíkové plátky (složené z mnoha krystalů) jsou mnohem méně účinné než jejich ušlechtilejší verze.

křemíkový ingot
Obrázek: Křemíkový ingot a křemíkové plátky/NidoKidos.org

Technologie výroby firmy Suntech Power jde jinou cestou. Podařilo se jím novým způsobem vypěstovat křemíkové ingoty, které obsahují až 70 % monokrystalického křemíku. Zbývající menší část připadá na polykrystalický křemík.

Nové hybridní plátky jsou prakticky stejně účinné jako plátky vyrobené z jediného krystalu. Náklady výroby jsou ale poloviční.

výroba křemíkové ingotu
Obrázek: Výroba monokrystalického křemíkového ingotu „klasickou“ cestou /cnfolio.com

Bohužel cena výroby křemíkových plátků představuje jen malou část ceny , proto i pokles ceny panelu je menší – a to zmiňovaných 20 %.

Podle všeho, uvedené informace vůbec nepotěší vývojáře ve Spojených státech. Důvodem je snaha Američanů prosadit se na trhu s .

Ty jsou na 1 watt výkonu teoreticky levnější než silnostěnné křemíkové protějšky. Avšak v nejbližší době nebude na trhu model schopný konkurovat dravým čínským výrobcům.

Ředitel společnosti Suntech Power Stuart Wenham prohlašuje, že zavedení nových článků do výroby bude snadné. Důvodem je kompatibilita nové technologie a stávajícího výrobního zařízení. Díky tomu nejsou potřebné investice do nových strojů či zařízení.

Sdílet: