Wind-Lens: výkonné větrné turbíny z Japonska

O technologii větrné čočky Wind-Lens jsme už na Ekologickém bydlení psali. Vývoj zdárně postupuje kupředu a v Japonsku už byly vybudovány první testovací větrné turbíny tohoto typu. Připravuje se také spuštění pobřežních testovacích elektráren čočkového typu.

Větrné turbíny Wind-Lens o výkonu 100kW v Japonsku, foto: RIAM
Větrné turbíny Wind-Lens o výkonu 100kW v Japonsku, foto: RIAM

Projekt čočkové větrné turbíny byl vyvinut vědci na Univerzitě Kjúšu, kokrétně ve Výzkumném institutu aplikované mechaniky.

Zvláštnost nového typu turbíny spočívá v tom, že speciální kruhová obruč kolem rotoru pomáhá zvyšovat její výkon, a to dvou- až pětinásobně.

Koncentruje totiž vítr proudící kolem turbíny tím správným směrem, podobně jako optická čočka koncentruje světlo.

Kromě zvýšeného výkonu je výhodou tohoto typu turbín také tišší provoz. Novinka má ale i své nevýhody: složitější konstrukce ztěžuje výrobu turbín s větším průměrem.

V kampusu Univerzity Kjúšú se už přes rok testuje několik těchto turbín o výkonu 5 kW. Před několika měsíci byly také spuštěny dvě 100kW větrné turbíny s průměrem 15,4 metru vysoké 34 metrů.

Dalším krokem celého projektu bude výroba speciálního pontonu a jeho spuštění na vodu. Na něm budou umístěny dvě 100kW turbíny.

Právě od využití tohoto typu větrných turbín v pobřežních vodách si japonští vědci slibují potenciálně nejvyšší výnosy proti běžných větrným elektrárnám.

Po nedávné katastrofě v jaderné elektrárně Fukušima je navíc jasné, že Japonsko se bude muset na větrnou energii spoléhat čím dál tím více.

RIAM

Jan Horčík

Zakladatel a šéfredaktor magazínů Ekologické bydlení a Hybrid.cz.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *